Tattari

hyljeksitty herkku

8

257

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ihan nasi coring

      Vois poistaa noi eksoottiset maut ja kokeilla tattarilla Pilahvi = öljykuullotettu


      KANELINEN PILAHVI

      kasviksia, esim. jokin näistä: kesäkurpitsa, parsakaali, munakoiso, paprika

      oliiviöljyä

      2-3 rkl pinjan- tai auringonkukan, kurpitsan siemeniä

      1-2 hienoksi silputtua sipulia

      kourallinen korintteja/rusinoita

      1 tl korianteria (meillä jauhettuna)

      3 tl sokeria

      2 rkl kanelia

      2 rkl minttua

      2 rkl tilliä

      3 tomaattia tai 1 prk tomaattipyreetä tai 1 tlk tomaattimurskaa

      riisiä tai hirssiä speltti tai tattari

      reilu loraus sitruuna /lime mehua tai iso kourallinen hienonnettua sitruunamelissaa

      suolaa ja pippuria

      Kuullota siemenet ja sipulit öljyssä (wokki-pannussa). Sekoita joukkoon rusinat ja korianteri. Lisää sokeri, kaneli, minttu, tilli ja tomaatit (siinä muodossa kuin haluat, eli tuoreena, pyreenä tai murskana). Lisää riisi/hirssi ja kääntele sitä mausteseoksessa. Kaada pannuun vettä, mausta suolalla ja pippurilla ja kuumenna kiehuvaksi. Lisää kasvikset tässä vaiheessa, tai jos et tahdo kypsentää niitä kokonaan, niin lisää ne myöhemmässä vaiheessa.

      Pienennä lämpöä ja hauduta seosta kannen alla 10-12 minuuttia. Lisäile vettä sitä mukaa, kun riisi/hirssi on imenyt veden. Jatka tätä kunnes riisi/hirssi on kypsää. Mausta vielä sitruunamehulla/sitruunamelissalla, tarkista maku ja lisää mausteita jos tahdot. Halutessasi voit myös lisätä papuja joukkoon. Itse tykkään kikherneistä tuolla joukossa.

      Pilahvia voi tarjota lisukkeena tai syödä arkiruokana sellaisenaan. Ihan alkuperäinen ohje uppopaistettuine munakoisoviipaleineen löytyy Ghillie Basanin kirjasta Turkkilainen keittiö - perinteiset maut ja valmistustavat.

    • ...........

      Tattari on ihanaa, hieman pähkinäistä! Sillä voi hyvin korvata riisin ja muun turhan hötön lisukkeena. Tattarissa on täydellinen aminohappokoostumus kuten soijassa.

      Tattarijauhot käyttäytyvät kivasti, niitä voi lisätä leipiin, ja tietysti blinit tehdään tattarista. Myös vohvelit onnistuvat vaivattomasti. Itse teen suolaisia tattarivohveleita, eräänlaisia köyhän miehen blinejä.

    • ei ko syömään
    • tatta.ritto

      https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/1579?portionUnit=G&portionSize=100
      Sekoita tattarjauhot 3 lasilliseen vttä. Keita Lasillinen vettö ja kaada tattarisekoitus nauhanaa poreilevaan veteen. Sammuta liesi ja sekoittele,ettei tule paakkuja . Anna jäähtyä 40 asteiseksdi -ihonlämö ja lisaa sitten marjat vaihtoehto kasvissose
      Mausta hunajalla Tai kurkuma.kaneli mustapippuri kasvisoseversioon.
      Urheilujuoma suurustettu tattarilla Helpoiten plenderissä.
      Raaka tattari sisältää runsaasti P-vitamiinia (8000 mg / 100 g), jota usein kutsutaan kapillaari-vitamiiniksi, koska se on tarpeen kapillaariseinien muodostamiseksi, vahvistamiseksi ja palauttamiseksi. Tämä vitamiini pysäyttää myös diabeteksen kehittymisen ja osaa jopa osallistua sen hoitoon. Luonnonmukaisissa tuotteissa P- ja C-vitamiinit ovat yhden ja saman yhdisteen ainesosia, ja niiden erinomaiset ominaisuudet ovat erityisen tehokkaita yhdistettynä. On aina hyödyllistä käyttää näitä vitamiineja yhdessä, joten on suositeltavaa lisätä juomaan e paljon C-vitamiinia (mustikoita, vadelmia, mansikoita, karpaloita) ja hedelmiä (kuten kiivihedelmiä).
      Suositeltava!
      Voit tehdä laihan tai sakeamman juoman jauhomäärällä.n erityisen hyödyllistä juoda tätä ennen fyysstä ponnistusta , intensiivistä toimintaa (fyysinen ja henkinen uurastus , urheilu, tentit). Voidaan käyttää jälkiruokana (erityisen hyvä, kun sitä on jäähdytetty tattaripiparkakuilla tai juustolla).
      Aamujuomana tuota 5 dl- olet pirtsakka päivän aherruksiin.
      Rahtaan luomuna Tallinnasta
      https://www.remedyway.ee/products/group/01

      • tat_tari

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      193
      11626
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5499
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2797
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2415
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1881
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1865
    7. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      14
      1839
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1764
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1516
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1498
    Aihe