Tunneriippuvuus

kiintynyt

Onko kenelläkään tietoa/kokemuksia tunneriippuvuudesta? Kuinka siitä voi päästä eroon?

4

1825

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piste.

      niin se vaan on.

    • DiLaris

      Siitä kyllä pääsee eroon. Olen itse kärsinyt sitä tunneriippuvuutta koska minulla on todettu tunne-elämältään epävakaa persoonallisuus häiriö ja tämä tunneriippuvuus kuuluu siihen samaan. Aikonaan se oli erittäin vaikeaa kun jos oli kiintynyt johonkin ihmiseen, kun tuli se hetki jolloin tiet erosi ja tunsi itsensä hylätyksi ja tuli niitä itsemurha ajatuksia hyvin vahvasti! Esim. psykiatrisen kuntoutuksessa voi päästä eroon koska siellä on ammattilaisia jotka auttavat sinua ns. parantumaan. Ja olen itse tällä hetkellä kuntoutuksessa ja siitä on TODELLAKIN HYÖTYÄ! Ei tämä kuntoutus ole mikään höpöhöpö juttu vaan siellä auttajia jotka ymmärtävät ja ovat asiantuntijoita. Hoito vaattii itseltään kovaa työtä ja se on ns. tee se itse mutta sen kanssa ei olla yksin vaan on tuki koko ajan läsnä. Ja vaattii myös pitkäjännitteisyyttä olla hoidossa. Pelkästään yksin ei voi päästä eroon siitä riippuvuushäiriöstä vaan pitää olla tuki siihen olemassa, se auttaa hyvin pitkälle!

    • zigi

      Hei vaan rakas kanssakulkija!
      Törmäsin tähän totuuteen viime sielunhoitajan käynnillä, kun hän sanoi tästä.
      Sitten huomasin että todella olen naisena hakenut uutta äitiä, joka täyttäisi tyhjyyteni.
      Täyttäisi sen kaiken joka on tullut siitä, että oma äitini ei koskaan rakastanut minua, vain hyljeksi.
      Mutta en ollut tajunnut tätä. Ihmettelin vain miksei suhteet naisiin onnistu.
      Olen ollut takertuva ja sitä kaikki juoksee karkuun.
      Tämä on hyvä tie pois siitä tunneriippuvuudesta.
      Sielunhoitaja sanoi että älä yhtään yritä metsästää uutta äitiä vaan kestä se tyhjyydentunne joka tulee kun tajuaa että on aivan yksin.
      Dr Phil on sanonut useaan otteeseen että sitä ei voi muuttaa mitä ei hyväksy.
      Kauhealta tuntuu mutta tämä vie vapauteen.
      Äläkä usko ollenkaan ettet voi vapautua, se on varma että kuljet kohti voittoa siitä.

    • Kokemusta_

      Vastaan, vaikka aloitus onkin vanha. Olen ollut riippuvainen vain yhdestä ihmisestä, mutta sitä kesti todella kauan. En osaa neuvoa miten riippuvuudesta pääsee eroon, koska se on niin vaikeaa eikä minulla ole mitään patenttiratkaisua siihen. Se mikä minut paransi, oli aika henkilökohtainen asia, joka ei ole muiden kohdalla ehkä edes mahdollinen. Ammattiavusta en kokenut saavani hyötyä, vain lisää mielipahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      95
      3983
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      3817
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      44
      2235
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      56
      2204
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2094
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      52
      1766
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1439
    8. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      110
      1228
    9. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1183
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1119
    Aihe