Joudun hankkimaan uuden kitaran, kun entinen alkaa olla entinen, Nylonkielesen sen olla pitää, hyväsointinen ja hyväsoittoinen. Soittelen laulelmamusiikkia, säestelenitseäni ja muita näppäilemällä ja joskus nautiskelen bossanovilla.
Vanha kitarani on Yamaha GC7A. Se on ollut hyvä peli tähän asti
Onko kenelläkään käyttökokemuksia Yamaha NTX 700 -sarjasta? Se on tietysti elektroakustinen, mutta haittaako se sointia? Hintaluokka voi olla 600 euron mlemmin puolin. Olisiko kellään jotain muuta vaihtoehtoa ehdotettavana?
Yamaha NTX 700
1
238
Vastaukset
- Skittamies
Kyllä tuolla hyvin pärjää ja elektroniikka ei haittaa sointia kun ei se niin paljoa vaikuta tuon akustisesti soivaan ääneen.
Jos haet klassisen kitaran paksumpaa kaulaa niin vaihtoehto http://www.f-musiikki.fi/alennusmerkki/kitarat-ja-vahvistimet/yamahaelektroakustinen-nylonkielinen-ncx900fm on hyvä.
Yksi asia mitä kanssa voit miettiä että minkälainen on se ääni ilman elektroniikkaa ja jos verrataan sun NTX700 ja tuota NCX900 niin jälkimmäisessä on tuhdimpi ääni ihan jo senkin takia koska kitaran kaikukoppa on selvästi ns. paksumpi eli kaikualuetta kitaran sisällä on enempi tämä myös jonkin verran vaikuttaa kitaran sustainiin (toki siihen vaikuttaa materiaalitkin).
Joka tapauksessa mene soitinliikkeeseen ja testaa nuo molemmat ja tee valinta vasta sitten ja muista että muissakin merkeissä löytyy.
Jos tykkään enempi ohkaisesta kaulasta niin sitten tuo sun valintasi on siinä suhteessa parempi.
Multa löytyy tuo NCX900fm malli ja on se vaan hyvä, ääni on parantunut tässä 2-3 vuoden aikana kun se on "auennut" käytössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1323494Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo402886Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel92803HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1042704Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1071782Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k761539Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi31495Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.211315Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962231310Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N3821145