Joudun hankkimaan uuden kitaran, kun entinen alkaa olla entinen, Nylonkielesen sen olla pitää, hyväsointinen ja hyväsoittoinen. Soittelen laulelmamusiikkia, säestelenitseäni ja muita näppäilemällä ja joskus nautiskelen bossanovilla.
Vanha kitarani on Yamaha GC7A. Se on ollut hyvä peli tähän asti
Onko kenelläkään käyttökokemuksia Yamaha NTX 700 -sarjasta? Se on tietysti elektroakustinen, mutta haittaako se sointia? Hintaluokka voi olla 600 euron mlemmin puolin. Olisiko kellään jotain muuta vaihtoehtoa ehdotettavana?
Yamaha NTX 700
1
279
Vastaukset 1
- Skittamies
Kyllä tuolla hyvin pärjää ja elektroniikka ei haittaa sointia kun ei se niin paljoa vaikuta tuon akustisesti soivaan ääneen.
Jos haet klassisen kitaran paksumpaa kaulaa niin vaihtoehto http://www.f-musiikki.fi/alennusmerkki/kitarat-ja-vahvistimet/yamahaelektroakustinen-nylonkielinen-ncx900fm on hyvä.
Yksi asia mitä kanssa voit miettiä että minkälainen on se ääni ilman elektroniikkaa ja jos verrataan sun NTX700 ja tuota NCX900 niin jälkimmäisessä on tuhdimpi ääni ihan jo senkin takia koska kitaran kaikukoppa on selvästi ns. paksumpi eli kaikualuetta kitaran sisällä on enempi tämä myös jonkin verran vaikuttaa kitaran sustainiin (toki siihen vaikuttaa materiaalitkin).
Joka tapauksessa mene soitinliikkeeseen ja testaa nuo molemmat ja tee valinta vasta sitten ja muista että muissakin merkeissä löytyy.
Jos tykkään enempi ohkaisesta kaulasta niin sitten tuo sun valintasi on siinä suhteessa parempi.
Multa löytyy tuo NCX900fm malli ja on se vaan hyvä, ääni on parantunut tässä 2-3 vuoden aikana kun se on "auennut" käytössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911684
- 861433
- 1041068
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..17985- 48939
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su44878Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.133701Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83676Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30661Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45607