Sosiaalivirkailijoina vääränlaisia ihmisiä

pahoinvointiyhteisku

Sosiaalivirkailijan tulisi ymmärtää laajalti elämää ja omata ihmisenlukutaito, mutta sitä ymmärrystä heillä ei ole.
Olen joutunut eri ihmisten ja tilanteiden takia lähestymään sosiaalivirkailijoita, hoitohenkilöstöä, Kelan virkailijoita tarkoituksena hankkia apua hädässä olevalle ihmiselle.

Apu on ollu järjetöntä ja olematonta, yleensä siitä on seurannut pahaa mieltä ja lisäongelmia.
Jos tukea ja apua hakeva valittaa kohtelusta, se tulee tavalla tai toisella kostautumaan valitetulta taholta.

Todella räikeitä ja törkeitä, epäammattimaisia tapauksia.

3

156

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sossun ex-asiakas

      Eiväthän KELA:n virkailijat ole mitään sosiaalityöntekijöitä, vaikka ei pahitteeksi olisi, jos olisivat. He jakavat rahaa tarkoin määrättyjen sääntöjen mukaan, tai ovat pian itse luukulla. Ystävällinen käytös ja asioiden ymmätettävä selitystaito kyllä kuuluisi tällaisen palveluammatin perusvaatimuksiin.
      Toisaalta on paljon asiakkaita, jotka pahimmassa tapauksissa alkavat hillumaan puukon kanssa. Ei varmaan ole kovin kivaa tehdä töitä jatkuvassa pikkupelossa. Itse olen aina saanut asiallista kohtelua ja ollut itsekin asiallinen.

    • lillinkoi

      Sosiaalivirkailijoiden asiakkaat ovat suureksi osaksi tyyppejä, joita moni mieluummin karttaa. Varuillaan niiden kanssa on syytä olla. Minä en haluaisi tavata sossun asiakkaista yhtäkään, sen verran olen nähnyt ja ymmärrän elämää.

    • Ex_sosiologi

      Tämä taitaa olla väärä palsta. Nykysosiologit eivät enimmäkseen ole kiinnostuneita arkisista yhteiskunnallista ongelmista, vaan taivaanrannan filosifisista maalailuista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1183
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      814
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      234
      694
    4. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      54
      623
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      571
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      538
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      76
      526
    8. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      488
    9. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      25
      464
    10. Kumpi teki aloitteen silloin joskus?

      😊
      Ikävä
      34
      455
    Aihe