Sosiaalivirkailijoina vääränlaisia ihmisiä

pahoinvointiyhteisku

Sosiaalivirkailijan tulisi ymmärtää laajalti elämää ja omata ihmisenlukutaito, mutta sitä ymmärrystä heillä ei ole.
Olen joutunut eri ihmisten ja tilanteiden takia lähestymään sosiaalivirkailijoita, hoitohenkilöstöä, Kelan virkailijoita tarkoituksena hankkia apua hädässä olevalle ihmiselle.

Apu on ollu järjetöntä ja olematonta, yleensä siitä on seurannut pahaa mieltä ja lisäongelmia.
Jos tukea ja apua hakeva valittaa kohtelusta, se tulee tavalla tai toisella kostautumaan valitetulta taholta.

Todella räikeitä ja törkeitä, epäammattimaisia tapauksia.

3

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sossun ex-asiakas

      Eiväthän KELA:n virkailijat ole mitään sosiaalityöntekijöitä, vaikka ei pahitteeksi olisi, jos olisivat. He jakavat rahaa tarkoin määrättyjen sääntöjen mukaan, tai ovat pian itse luukulla. Ystävällinen käytös ja asioiden ymmätettävä selitystaito kyllä kuuluisi tällaisen palveluammatin perusvaatimuksiin.
      Toisaalta on paljon asiakkaita, jotka pahimmassa tapauksissa alkavat hillumaan puukon kanssa. Ei varmaan ole kovin kivaa tehdä töitä jatkuvassa pikkupelossa. Itse olen aina saanut asiallista kohtelua ja ollut itsekin asiallinen.

    • lillinkoi

      Sosiaalivirkailijoiden asiakkaat ovat suureksi osaksi tyyppejä, joita moni mieluummin karttaa. Varuillaan niiden kanssa on syytä olla. Minä en haluaisi tavata sossun asiakkaista yhtäkään, sen verran olen nähnyt ja ymmärrän elämää.

    • Ex_sosiologi

      Tämä taitaa olla väärä palsta. Nykysosiologit eivät enimmäkseen ole kiinnostuneita arkisista yhteiskunnallista ongelmista, vaan taivaanrannan filosifisista maalailuista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      178
      5042
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1681
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      123
      1484
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1373
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1090
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      952
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      190
      915
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      760
    Aihe