PERHESURMISSA SUOJELLAAN VIRANOMAISIA

Ay-Finland

Tärkein prioriteetti ei ole sittenkään lastensuojelu, kauniista puheista huolimatta.

Ei myöskään isien ja äitien jaksamisesta välittäminen vaan erityisesti viranomaisten ja virkamiesyhteistyön turvaaminen!

"Porvoossa tiistaina paljastuneen nelihenkisen perheen surman motiivi on ilmeisesti ylitsepääsemätön velkataakka. Perheen Koivukujalla Antilassa sijaitsevasta asunnosta oli lähetetty ennen laukauksia Porvoon kihlakunnan ulosottoviranomaisille faksi, jossa lähettäjä purkaa velkataakan tuomia ongelmia, kerrotaan Porvoon poliisista.

Poliisi päätti tehdä perheen omakotitaloon tarkastuksen välittömästi, kun faksi oli toimitettu poliisilaitokselle ulosottovirastosta. Surmia tutkivan ylikomisario Bengt Renlundin mukaan faksin sisällöstä oli havaittavissa, että velallinen oli masentunut eikä nähnyt ratkaisua velkaongelmiinsa."

http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/1073974184/Velkaongelmat Porvoon perhesurmien motiivina

14

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Velkahelvete:
    • poiuytr

      Ihmisten pitäisi ymmärtää, että konkurssin ja kaiken maallisen mammonan menettämisenkin jälkeen perhe ja rakkaat läheiset ovat se arvoikkain "omaisuus" maailmassa. Ilman heitä ei suurellakaan omaisuudella ole mitään merkitystä.

      • High Taxes

        Kyllä.

        Kymysys:

        Tarvitaanko lisää resursseja siis viranomaisille....
        vaiko vaihtoehto b:

        Lasten äideille ja isille?

        Lapsiperheet on valjastettu yhteiskunnan rattaiden pyörittämiseksi.

        Yksi pieni esimerkki:

        Neliöitä tarvitsevat, opintovelkaiset, pienten lasten vanhemmat tarvitsevat eniten neliötä ja ne jos jotka tässä kovan verotuksen maassa maksavat: eikä ole väliä asuuko omassa vai vuokralla: asumisen hinta on kova kun neliöt ovat suuret.


      • Anonyymi

        Miettiikö tämän päivän johtajat elämänsä muita arvoja kuin ahneus ja rikkaus. Vai petaavatko itselleen samanlaista loppua?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miettiikö tämän päivän johtajat elämänsä muita arvoja kuin ahneus ja rikkaus. Vai petaavatko itselleen samanlaista loppua?

        Otsikko kai pitäisi olla että

        PERHESURMISSA SUOJELLAAN VIRANOMAISRIKOLLISIA.


    • 456768789890

      Hyvin useassa tapauksessa, ennen tragediaa tekijät ovat olleet yhden tahi useamman viraston ja virkalijan kynsissä.

      Tälläinen, esim. taloushuolien, huoltajuuskiistojen, erotilanteiden aiheuttaman stressin lisäksi on omiaan ajamaan lasten vanhempia umpikujaan.

      PERHESURMIA TUTKITAAN LIIKAA HYVÄTULOISTEN VIRKAMIESTAHOJEN TOIMESTA.

      Heiltä puuttuu täysin näkemys millaista esimerkiksi on olla esim. pienyrittäjänä työväensosialistisessa Suomessa.
      Heiltä puuttuu täysin näkemys miltä tuntuu kun laskut ja perintäbisnes pyörii mutta rahaa ei tule mistään.
      Heiltä puuttuu täysin näkemys siitä minkälainen arvomaailma esim. yrittäjällä on verrattuna julkisen sektorin (communal sector) työntekijöihin.

      Jne, jne.

      • Anonyymi

        Ehkä juuri siksi työkkärit yrittää saada työttömiä yrittäjiksi. Heitäkin voi sitten myöhemmässä vaiheessa eliminoida.


    • Anonyymi

      Suomi eliminoi halveksimiaan ihmisiä yksitellen.
      Raatelee kuin leijona eikä lauma voi sille mitään.

      Mutta kun Jeesus tulee takaisin niin leijonat ei enää riehu. Vaan hyvyys hallitsee ja vihdoin toteutuu nekin mitä valtiot ovat väittäneet tosiksi, ihmisarvo ja tasa-arvo.

    • Anonyymi

      Lapsellinen aloitus. Mikään viranomainen ei pysty varjelemaan tällaisilta rikoksilta jos perheenjäsenet eivät itse tunnista vaaraa.

      • Anonyymi

        ei ainakaan jos satanisti-kultti-eliittiin kuuluvan viranomaisen tavoite on tappaa ihmisiä, ajaa ne vaikeuksiin tai kaapata lapset, jne ????


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      85
      1742
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1615
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      290
      1399
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      1321
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      915
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      891
    7. 66
      884
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      883
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      871
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe