Ylävatsalihakset

kupumaha

Olen aloittanut treenaamisen vuosien tauon jälkeen. teen vatsalihasliikkeitä penkissä noin 90 astetta penkin kulma. ylävatsaani tulee patti/kupu tai mikä lie.
Elikkä mistä tässä on kysymys????

5

1013

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä tarkoitat vatsalihasliikkeellä? Perinteistä istumaannousua? Sitä ei juurikaan suositella tehtäväksi, sillä siinä runttaa helposti pelkillä lonkankoukistajilla, ja jos taas koittaa blokata ne lonkankoukistajat pois kuvioista niin keskivartalon lihasketju jää vajaaksi ja luonnottomaksi.

      Tee mielummin jalannostoja, voimapyörää tai jotain muita vastaavia liikkeitä vatsalle ja keskivartalolle ylipäätään.

    • Tyrä-Arska

      Olisikohan vatsanpeitteet revähtäneet / revenneet joskus ja olet mahdollisesti onnistunut saamaan itsellesi nk. Palleatyrän? Sijaitsee sixpackin välissä ja näkyy pullistuvana mötkäleenä kun jännität selinmakuulla vatsalihaksiasi ylävartaloa nostamalla..
      Yleensä palleatyrää ei vaivauduta korjaamaan kirurgisesti dillä haitta etupäässä kosmeettinen. Pahenee / suurenee ajankuluessa ja useimmiten on varsakkaiden ongelma!

      • Tyrä- Arska

        Tarkennus edelliseen . Palkeatyrä ei ehkä kyseessä vaan vatsapeitteiden repeytyminen ylävatsalihasten välistä..


    • kupumaha

      no joo kiitti vastauksista, samaa itte kelasin voinko normaalisti jatkaa harjoittelua istumaan nousua ja voima pyörää?

      • Ckgkgki

        Kyllä treenata voi. Kroppaa kyllä kannattaa kuunnelka ja kipuihin reakoida! Voimapyörä kipeyttää aluksi taatusti vatsalihakset aluksi mutta suotituksen aikaiseen kipuun tulee reagoida..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      15
      2226
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      172
      2202
    3. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      105
      1077
    4. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      929
    5. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      857
    6. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      167
      856
    7. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      35
      806
    8. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      30
      756
    9. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      131
      755
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      724
    Aihe