Minkälaisia lentiskenkiä kannattaa ostaa? Ovatko tavalliset salikengät riittävät jos pelaan n. 12 tuntia lenistä viikossa?
Hyvät lentopallokengät?
16
15675
Vastaukset
asiksen nilkkatukiset kengät on hyvät mulla ittellä on ollu jo kauvan aikaa sellaset....
- Man from the Moon
Niinpä! Asicsen ne omenat on tosi hyvät ainakin itse tykkään niistä ja käy vastustajan silmiin se limen väri! :D hehheh Kannattaa ostaa jotku hyvät kengät koska ne tekee peli miehestä peli miehen! :D Tietysti jokaisella erilainen jalka mutta mun jalkaan ainakin on asicset kuin tehtyjä!
- Pena
Suosittelen Adidaksen Stabileja .. myös Asicset on tosiaan paljon käytettyjä
- LiisaÄssä
Pena kirjoitti:
Suosittelen Adidaksen Stabileja .. myös Asicset on tosiaan paljon käytettyjä
Olen Penan kanssa täysin samaa mieltä. Itse pelaan sekä salibandya että lentistä ja kengät toimivat molemmissa lajeissa tosin hyvin. Vanhana lentopalloässänä olin epäluuloinen miten salibandykenkä toimii lentiksessä, mutta mitään ongelmaa ei ole...
Toivottavasti pukki toisi muutavat varalle, käyttöaste on sen verran korkea...! - Slind
LiisaÄssä kirjoitti:
Olen Penan kanssa täysin samaa mieltä. Itse pelaan sekä salibandya että lentistä ja kengät toimivat molemmissa lajeissa tosin hyvin. Vanhana lentopalloässänä olin epäluuloinen miten salibandykenkä toimii lentiksessä, mutta mitään ongelmaa ei ole...
Toivottavasti pukki toisi muutavat varalle, käyttöaste on sen verran korkea...!Ja hyvät ovat omaan jalkaani. Kentillä näkyy myös monilla muillakin samoja kenkiä, eli ei kai ne täysin paskat voi olla.
- harmaa
Slind kirjoitti:
Ja hyvät ovat omaan jalkaani. Kentillä näkyy myös monilla muillakin samoja kenkiä, eli ei kai ne täysin paskat voi olla.
Stabiilit käsipalloilijoiden suosiossa joten ei voi olla lentopalloilijan valinta ;)
- asics
Slind kirjoitti:
Ja hyvät ovat omaan jalkaani. Kentillä näkyy myös monilla muillakin samoja kenkiä, eli ei kai ne täysin paskat voi olla.
joo kyl mulla itelläki on asicset... gel power play hi:t! vanhat stabilit oli musta todella toimivat, ku niissä oli just sopivan levee "lesti". nykyisissä on huomattavasti kapeempi, eli ei hyvä! ainakaan mulle... mut makuasioita... itellä on nyt menossa toiset asicset, enkä enää vaihtas... ;)
- senioripallisti
asics kirjoitti:
joo kyl mulla itelläki on asicset... gel power play hi:t! vanhat stabilit oli musta todella toimivat, ku niissä oli just sopivan levee "lesti". nykyisissä on huomattavasti kapeempi, eli ei hyvä! ainakaan mulle... mut makuasioita... itellä on nyt menossa toiset asicset, enkä enää vaihtas... ;)
Stabilini ovat muuten kuin uudet, mutta olkosyrjässä on reikä. Myyjä oli sitä mieltä, että stabilin pohja on päkiän kohdalta turhan jäykkä lentopalloon. Olen samaa mieltä. Ostanpa Asicset kunhan löytyisi oikean kokoiset ja väriset.
Nykyään en uskalla pelata ilman nilkkatukia. Miten hyvin Asicset mahtavat tukea nilkkaa?
- lentopallo
Itse pelaan lentopalloa 15h viikosaa ja minulla on lyhytvartiset gel sensei2(asics) en käyttäisi tavallisia sisäpelikenkiä. jos harrastat muutakin sisäpelejä niin ehkä
- lentopallonuori
Päkiävaimennus tärkeä, myös kantavaimennus hyvä, muuten voi tulla polvivammoja. myös varsi saattaa olla hyödyllinen..:)
- veeekkkuuu
mizuno ! Ainaki CitySporteista löytyypi (: Ennen omistanu asicsia useampia kappaleita.
- Lentopalloo 10 vuott
Nike Lebron 9. Koriskengät toimii hyvin kuha et osta mitää painavimpia malleja:)
- Willeman45
On noita Acics lyhyitä ja varrellisempia monia jo pelattu. Paras malli on nyt käytössä, se on Acics B104N, eli korkea. Tukee hyvin nilkkaa. Valitettavasti ei ollut Suomesta saatavana, joten tilasin halvemmalla netin kautta.
- Zekke
Adidas energy volley boost 2.0 ja pomppu on korkealla.
- Futiscare
Ei nyky Asicset ole entisien veroisia. Mulla on ollut Asicsen Gel Senseit kolme paria aikaisemmin yhdet matalat ja kahdet korkeavartiset. Nyt niitä jostain syystä saanut enää mistään, ostin sitten netistä Asicsen Volley Elitet, jotka eivät kuitenkaan oleet läheskään Sensein veroiset. Lisäksi toisesta kengästä repesi yksi nauhan reikä melko uutena. Sain kengän korjautettua suutarilla. Suutarin kanssa todettiin, että kengän nauhan reikä oli todella heikko eikä kyseisen reiän kohdalla ollut kunnon vahvistusta vaan ohut keinonahka, joten laitettiin sama vahvistus molempiin kenkiin. Ajattelin nyt kokeilla Mitzunoja vaihteeksi. Harmittaa, koska nuo Asicsen Gel Senseit olivat todella hyvät kengät, tukevat ja hyvä vaimennus. Aikaisemmin käytin Adidaksen kenkiä, mutta niissä ei vaimennus ollut enää riittävä ja alkoi tulla selkävaivoja, joten vaihdoin silloin Asicsiin. Mikäli jostain löytyy vielä sopivat Gel Senseit niin ostan varmasti vielä sellaiset, niistä ei lentiskenkä parane. pelaan noin 2-3 kertaa viikossa noin 2 tuntia per kerta, eli vuodessa tulee 70-80 h, kun kesällä on ulkopelit. Painoa pelaajalla on n 90 kg. Mulla menee noin yhdet kengät kaudessa, vaimennus alkaa loppumaan vaikka muuten kengät olisivatkin ehjät. Kannatta satsata kenkiin, mikäli pelaa paljon. Hyvät kengät pitävät kaveri pelikunnossa ja tekevät pelaamisesta hauskaa.
- Lentopalloilijq
Mitä mieltä olette mizuno wave lighting z4? Itselläni tuntuu muuten hyviltä mutta tuntuma on tosi kova ja ei vaimenna juuri ollenkaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1411349Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa443902Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1133080Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1272406Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin832090Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961781Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3041039Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17830Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143765- 53709