9 pallo säännöt

eesuxxx

Kertokaahan viisaammat jos 9-pallossa on touching ball (siis kiinni pienimmässä)niin saako lyödä kohde pallosta seuraavaksi pienintä tai ysiä?

4

1672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eesuxxx

      Siis suurinta

    • Kahva

      Poolbiljardissa on eri sääntö kuin snookerissa. Jos lyöntipallo on kiinni kohdepallossa, pitää lyödä niin että kohdepallo liikkuu, ei poispäin siitä. Tässä tapauksessa siis pöydän pienimmässä pallossa. Lyöntiä ei lasketa kaksoiskosketukseksi eli ei tule virhettä. Jos kohdepallo ei liiku, kyseessä on virhe ja vapaa käsipallo vastustajalle. Lisäksi tietenkin jonkun pallon pitää osua valliin jos mitään ei mene pussiin.

    • dfbw

      Jos aloituksen jälkeen mitään ei mene pussin ja kuvitellaan, että ysi jää luukulle ja kivi nojaa numero ykköseen, eli pienimpään palloon. Voiko pelaaja tähdätä numero ysiin, koska hänellä on jo osuma ykköseen, koska kivi nojaa siihen? Jos tässä tilanteessa pelaaja tähtää ysiin ja ysi menee pussiin ja kivi pysyy pöydällä, niin onko erä ohi?

      • kahva

        Vastaus kysymykseesi luki tuossa edellisessä viestissä.
        Jos lyöntipallo on kiinni pienimmässä pallossa, sen pitää liikkua (pienimmän pallon siis).
        Poispäin ei voi lyödä. Jos lyöt ysin kuvailemallasi tavalla, se nostetaan pilkulle ja vastustaja saa vapaan käsipallon.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1626
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1541
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      270
      1276
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      867
    6. 66
      844
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      837
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      821
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      817
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      781
    Aihe