Lähdekritiikistä vähän

Lapsetkin tietävät, ettei kaikki internetissä ole totta. Tämän palstan denialistit eivät ole sitä käsittäneet.

Muodosta mielipiteesi vain vertaisarvioitujen arvostetuissa tiedelehdissä julkaistujen artikkeleiden perusteella.
378
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Onhan denialisteilla lähdekritiikki: kaikki tieteelliset lähteet ovat väärennettyjä.

Äänestä

Ajattele itse etkä anna uskonnollisten liturgien vaikuttaa ymmärrykseesi.

Maailma on hauska paikka. Joku alkaa huiputtaan epätieteellä ja saa heti pystyyn uskonnollisen liikkeen, jotka alkavat paisuttamaan alkuperäistä.

Kunpa jönselikin ymmärtäisi katsoa ympärilleen eikä vain lukea huuhaata internetistä.
Kolli voi jatkaa kinaansa jättiläisten luurangoista.
Sopii hänen ymmärykselleen.

Äänestä

Jokainen lukiolainenkin tietää, että monilla tieteenaloilla esiintyy koulukuntaeroja. Kaikki tieteelliset artikkelitkaan eivät välttämättä ole yhtä aikaa totta.

Tuolla toisessa ketjussa sinulta kysyin kantaasi Jarl Ahlbeckin uusimpaan auringon aktiivisuutta koskevaan tieteelliseen tutkimukseen. Ja koska valittelit aku ankka -linkeistä, keskustelun voi käydä aivan hyvin ilman mitään linkkejä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jokaappa kirjoitti:

Lapsetkin tietävät, ettei kaikki internetissä ole totta. Tämän palstan denialistit eivät ole sitä käsittäneet.

Muodosta mielipiteesi vain vertaisarvioitujen arvostetuissa tiedelehdissä julkaistujen artikkeleiden perusteella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu