Miten joulukuut tällaisia?

http://www.iltalehti.fi/saa/lampokartta/
Nykyaikana hyvinkin usein. Ja samalla hulluimmat ovat jopa ilmoittaneet jääkauden alkamisesta. Ennen oli talvet talvia ja kesät kesiä, tosin silloin saattoi olla noita kylmiäkin kesiä mitä nykyisin ei tapaa.
1168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat
  • Mä kysyn, mikä uitun talvisota? Ei oo edes lunta maassa!

    Äänestä

  • turvokin kaveri kirjoitti:

    Mä kysyn, mikä uitun talvisota? Ei oo edes lunta maassa!

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Talvisota

    Ihan jotta tyhmyys ei enempää lisääntyisi ; )
    Niitähän on tukku sanontoja joista selviää tällainen talven kehitys : (

    Äänestä

Joulunajan lämpötiloista on FIMin sivulla tietoa nuoremmalle sukupolvelle. Pysyvä lumi Helsinkiin tulee Tammikuussa. http://ilmatieteenlaitos.fi/joulunaika

Huomiota herättävää on se, että 1838 asti on mitattu Kaisaniemen lämpötilaa klo 14. Siinä trendissä ei ole nähtävissä kiihtyvää lämpenemistä, eikä lievääkään. Se tosin on tilastollinen maapallon ihme, että CO2 ei näy Kaisaniemessä 24.12. klo 14. Töölönlahteen piiloutuu tuoksia aikaan.

Toisaalta jos ihmiskunta on jotakin saanut aikaiseksi 100 vuodessa, niin ainakin toisiaan, eikä helpotusta ole tiedossa. Toki hinttarilaki voi tuoda helpotusta, mutta ei vielä näy käyrässä:
http://www.worldometers.info/world-population/

Äänestä
  • Näkyyhän tuossa jouluaattojen lämpötilakäyrässä selkeä nouseva trendi.

    Äänestä

  • Pitäisi näkyä kaupunkilämpöilmiö loppupäässä, jos ei näy ilmasto on todellisuudessa viilentynyt.

    Äänestä


  • jäätävää keliä kirjoitti:

    Alkupään arvot ovat alempana kuin loppupään arvot, loppupään arvot taas ovat ylempänä kuin kuin alkupään arvot.

    Sitä sanotaan nousevaksi trendiksi. Toisin sanoen pienimmän neliösumman mukaan määritelty trendisuora on kalteva ylös oikealle.

    Jännittävää, eikö totta?

    :D

    Äänestä

  • tiukkaa kirjoitti:

    Alkupään arvot ovat alempana kuin loppupään arvot, loppupään arvot taas ovat ylempänä kuin kuin alkupään arvot.

    Sitä sanotaan nousevaksi trendiksi. Toisin sanoen pienimmän neliösumman mukaan määritelty trendisuora on kalteva ylös oikealle.

    Jännittävää, eikö totta?

    :D

    Sinulla taitaa olla näyttö vinossa.

    Äänestä

Joulut ovat olleet runsaslumisia vuosina 1915, 1931, 1965, 1973, 1980,1981, 2010 ja 2012. Lumettomia jouluaattoja on Helsingissä ollut reilun sadan vuoden aikana 33 kpl.

Viisi kylmintä jouaattoa Helsingissä olivat 1915, 1967, 2010,1901 ja 1995

Näiden perusteella ei voi vetää johtopäätöksiä siitä, että olisi tapahtunut muutoksia leudompaan suuntaan.

Äänestä

Nyt eeliö on vanha vihtori.

Jösses.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vanha Vihtori kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/saa/lampokartta/
Nykyaikana hyvinkin usein. Ja samalla hulluimmat ovat jopa ilmoittaneet jääkauden alkamisesta. Ennen oli talvet talvia ja kesät kesiä, tosin silloin saattoi olla noita kylmiäkin kesiä mitä nykyisin ei tapaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu