Lapsuudessani 50- ja 60-luvun taitteessa sain usein paistinpannulla paistettua lahnaa, joka oli mielestäni herkkuruokaa.
Nyt olen yrittänyt etsiä reseptiä huonolla onnella. Melkein jokaisessa puhutaan vain savustamisesta tai uunista.
Muistelen, että siinä olisi ollut ainakin voita ja korppujauhoja. Lopputulos oli joka tapauksessa päältä ruskea ja sisältä herkullinen.
Tietäisikö kukaan?
Paistettu lahna
8
5901
Vastaukset 8
- Kas näin
Tarvitseeko siihen nyt sen kummempaa reseptiä olla, teet ihan samalla valla paneroinnin kun muutenkin. Lahna on sen verran ruotoinen että en kyllä paneroisi, helpommin ne tikut sitten löytyy kun ihan vaan paistaa sen suolaisessa voissa ja ripauttaa pintaan vähän valkopippuria.
- unissa parei
http://www.prokala.fi/reseptit/paaruokia/hedelmainen-uunilahna.html
Et sitä paistinpannussa kääntele
http://www.ruokala.net/ajankohtaista/elakoon-lahna-tama-mainio-ruokakala - mutakalaa
Lahna maistuu mudalle. Suutari ja Sorva myös. Vahva savustus peittää.
- Tryben
Särkikaloja syödään vain keväisin ja syksyisin jolloin maku on parhaimmillaan.
- vanha kokki
Tryben kirjoitti:
Särkikaloja syödään vain keväisin ja syksyisin jolloin maku on parhaimmillaan.
Vanha kokki syö läpi vuoden, sillä muuhun ei ole työttömän tuloilla varaa,
- hyvää myös
myös halsrattuna jos vain mahdollisuus
- tuna-purkki
no hyi saatana!voiko paskemman makusta kalaa ollakkaan!mee ongelle vaan ja kato tärppääkö,voi tulla tähän vuodenaikaan hyvin kalapuikkoja!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS962666Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.151005Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63853Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke48775- 52759
- 47664
- 80626
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍69612- 50605
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35604