Olen soittanut akustista kitaraa puolisen vuotta. Kitara on teräskielinen, käytetty ja halpa, en osaa sanoa onko ihmeellinen laadultaan, mutta itselleni kelvannut hyvin. Ongelma on että usein tai lähes aina kun soitan hiukan vaikeampia sointuja niin kitara ei soi puhtaasti vaan särisee ikävästi. Mikä voisi olla syynä ja mikä avuksi? Kiitos kaikille vastaajille.
Kitara särisee
Ärsyyntynyt
4
213
Vastaukset
- 1234456632113
No sähkiksessä ainakin nauhat voi olla syy. Mutta jis siinä ptstyy nostaa kieltä ni se voipi auttaa. Kutarat tuppaa särissee thats ok..
- a22a
Sormivoimaa, kokemusta, lisää soittoa, harjottelua.......
- Ärsyyntynyt
Juu näin sen arvelinkin olevan :)
- FarkMerkErk
Harjoittele soinnut rauhassa ja pyri aina soittamaan puhtaasti.
Etene helposta askel askeleelta... E-molli, a-molli ja niitä niin kauan että menee puhtaasti :) Sitten c-duuri jne jne....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k1983836Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän272327Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h161850Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn431740Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop4401674Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.781559Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!
Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh201139Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!
Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A31965Mitä metsaman tuottaa
Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit103874Korvasiko kaupunki Morkon talon?
Tän missä oli joku vesivuoto talon ulkopuolella? Vai miten saaga päättyi?6833