Miettikää hetki...

Järjellävaitunteella

4

194

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tunnejärki

      Eihän tossa ole sen suurempaa heittoa kuin veratessa 60-luvun tuotantoa tämän päivän tuotantoon ja hyvin tultiin toimeen silloinkin. Toki väkilannoitetteita käytettiin jo silloin ja kemkaaleja tuholaistorjuntaan käytettiin jo viime vuosisadan alusta asti (osa niistä aikamoisia myrkkyjä).

      Omat muistoni 60- ja 70-luvulta setäni pientilalta oli kyllä, että lannoitetta (kallis) ei paljon käytetty vaan lannoitus hoitui oman eläintuotoksen kompostoitujen lantojen avulla.

      Satojen määrään on paha sanoa mitään (olin skidi silloin), mutta nykyinen "luomu-tuotanto" muistuttaa paljon sen ajan tilannetta. Toki viljeltyjien lajikkeiden kehitys on muuttunut niistä ajoista eli tuottavat paremmin, kestävät tuholaisia paremmin jne...

      Huomiota herätti "tuoreviljan" parempi osuus teollista viljelyä vastaan eli ilmeisesti tuoreet vihannekset tuottavat paremmin ja juuri niitähän kuluttajat enimmäkseen luomutuotteista ostavat.

      Itse olen sitä mieltä, että tehotuotantoa voidaan käyttää teknisiin raaka-aineisiin kuten energian tuottoon ja kemianteollisuuden raaka-aineisiin, mutta ihmisten on hyvä syödä luomua mahdollisimman lähellä tuotettuna ja tuoreena ilman säilytysaineita tai tuholaismyrkkyjä.

      Monsanton tuotteet bio-energian tuotantoon ja lähituotanto (luomu) kausivaihteluineen ihmisten ja ruoaksi tuotettujen elikoiden ravinnoksi.

      Ehkä näin eläisimme paremmassa maailmassa ja kemikaalit, muuntogeenit jne... käytettäisiin teollisiin prosesseihin ja ihmiset saisivat terveellistä, lähellä tuotettua ruokaa, josta osa olisi vielä perinne-lajikkeita eli just sitä mummolan makua.

    • foliohattu?

      "Tunnejärki": VMP!

    • paskapuheet sikseen
    • jytw

      Ota huomioon satotasot alueittain Suomessa. Luomua on pohjoisessa enemmän, jossa satotasot ovat alhaisemmat joka tapauksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      402
      3011
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      68
      2352
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1999
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      116
      1716
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1572
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      71
      1223
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      12
      1012
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      268
      993
    10. 40
      874
    Aihe