Mitäs jos oikeuslääkäri tai muu ruumiinavauksiin osallistuva työntekijä huomaa, että avattavana onkin joku tuttu? Tai jos vainaja ei ole henk.koht. tuttu, mutta on vaikka sellainen julkisuuden henkilö, jota avaaja on aina fanittanut hullun lailla?
Tuleeko edellämainituissa tilanteissa sellainen olo, että "minä en pysty tähän" vai voiko se olla jopa tavallista mieluisempi työtehtävä? Vai tuntuuko se aivan samalta kuin muutkin ruumiinavaukset?
Tuleeko edellämainituissa tilanteissa sellainen olo, että "minä en pysty tähän" vai voiko se olla jopa tavallista mieluisempi työtehtävä? Vai tuntuuko se aivan samalta kuin muutkin ruumiinavaukset?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eiköhän tässä ole ennakolta laadittu jonkinlaiset toimintaohjeet. Luulisin, että tässä on kyse esteellisyyssäännöksistä. eli ei tuomaritkaan voi tehdä ratkaisuja omassa asiassa jos on osapuolena.
Normaalisti hakija ja päättäjä eivät voi olla yksi ja sama henkilö. (eturistiriidat)
Voisi kyllä kuvitella pakkotilanteita jos toista oikeuslääkäriä ei ole saatavilla. Tässä on erotettava oikeuslääketieteellinen ruuminavaus ja lääketieteellinen ruuminavaus kuolinsyyn selvittämisessä. Jos oikeuslääkäri olisi henkirikoksesta epäilty ei hän ainakaan sovi toimenpiteen suorittajaksi. Epäilty ei voi olla tutkivana ja lausunnon antavana osapuolena.
Uskon oikeuslääkärien olevan senverran valistuneita, että tuntevat oman alansa esteellisyyskäytännöt.
En jaksa uskoa, että oikeuslääkäreille on laadittu ohjeet suosikkilaulajan kuoleman varalta!
Jos on koko kansan rakastama laulaja, niin täytyy tilata avaaja ulkomailta.