http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/utsjoki
On jo plussalla! Hurja, käsittämätön 30 asteen kuumeneminen siellä!
On jo plussalla! Hurja, käsittämätön 30 asteen kuumeneminen siellä!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tässä joulukuun ennätys 35,8 astetta, joka on vuodelta 73.
Hämeenkoski Hyrkkälä 35,8 10.12.1973 1,3 -34,5
On se tuohon aikaan vielä kylmiäkin pidellyt. Ajatella, Hämeenkoskella, niin etelässä 35 asteen karmaisevat pakkaset jo joulukuun alussa! On ollut kelit jäätäviä, on.
7.2.2007 Tampereella on ollut -36,7C pakkanen, kyllä sitä kylmääkin on välillä nykyäänkin. Kuitenkin kovana talvena pidettynä 1987 täällä Tampereella oli vain kylmimmillään -35,8C.
Alle -36C pakkaset täällä eivät ole yleisiä, viimeksi vuotta 2007 ennen sellaisia on esiintynyt 1960-luvulla täällä ja sotatalvina.
Ei tainnut 2007 olla IHAN top5-kylmä talvi?
Ei ollut kylmä talvi 2006-2007, alkutalvi oli lämmin, helmikuu vasta kylmä.
Miksi ihmeessä pitää olla top5-kylmä tai top5-lämmin, jotta sillä olisi jotain merkitystä? Siis sadan vuoden tarkastelujaksolla. Tuollaisella jaksollahan 90% vuodenajoista on muuta kuin top-5 kylmää tai top-5 kuumaa. Tuo 90% on se, joka määrittää sadan vuoden kokonaiskuvan.
No millainen kokonaiskuvasi 2000-luvun vuodenajoista on Suomessa?
Heh. Taisi olla ns. ikävä kysymys Pierurewalle. Emme taida saada vastausta.
Kaikki vähänkin lukutaitoiset käsittivät keskusteltavan sadan vuoden tarkastelujaksosta, josta muut kuin top-5 kylmät ja top-5 lämpimät vuodet/vuodenajat muodostavat 90% (ja josta puhumisen Eelis siis itse on aloittanut top5/100 vuotta -hihhuloinnillaan).
Kysymys kuului miksi vain tuo 10% osuus sadasta vuodesta olisi merkityksellinen. Puhe ei siis ollut 15 vuoden jaksosta (2000 - 2014) vaan viimeisimmästä sadasta vuodesta. Aloita jokin muu ketju, jos haluat keskustella 2000-luvusta.
Miksi sinulla ei ole mitään muuta elämää kuin tuo loputon denialismihörhöilysi? Se ei muuta kuitenkaan millään tavalla sitä faktaa, että ilmasto on lämmennyt meillä Suomessakin melkoisen selkeästi viime aikoina.
Älä suotta selittele. Ei asian tarvitse edes liittyä mihinkään aiempaan, kysyin ihan noin vaan mielipidettäsi asiaan, onko siihen kovinkin vaikea vastata? Mikä on mielipiteesi 2000-luvun vuodenajoista ja niiden ilmasto-oloista Suomessa?
Säätiedot sääpalstalle, kitos.
Miksi muuten plussamies valehtelet?
http://ilmatieteenlaitos.fi/c/document_library/get_file?uuid=3f8ef49a-4e3a-4763-b3cf-ea4db448d6c8&groupId=30106
Tampere Pirkkala (virallinen havaintoasema) 7.2.2007 minimi -31,8 astetta.
Katso täältä, Tampereen Siilinkarilla oli -36,7C 7.2.2007
https://helda.helsinki.fi/bitstream/handle/10138/15734/2009nro 8.pdf?sequence=1
tuo onkin kylmin lämpötila täälläpäin viimeiseen 47 vuoteen
tuolta eelis sivu 72.
Siellä on tälläinen virke :
"Talvien pakkasennätykset ja ainoat 40 as
teen alitukset on kirjattu tilastoihin 3.2.1966, jolloin
Mouhijärvellä mitattiin -40,9 °C, Kurussa (L
änsi-Aure) -40,4 °C ja J
uupajoen Hyytiälässä
-40,2 °C. Seuraavana tilastossa tulee tammikuu 1987, jolloin kylmintä eli -38,5 astetta oli 9.1.
Kihniön Aitonevalla. Tampere-Pirkkalan alin lämpötila -35,8 °C mitattiin tuolloin 7.1.
Mainittakoon, että 7.2.2007 alin lämpötila Tampereen Siilinkarilla oli -36,7 °C, Virroilla
(Äijänneva) -36,6 °C ja Hyytiälässä -36,5 °C. So
tatalvena 1941–42 pakkasta oli Mouhijärvellä
35,0 °C niinkin myöhään kuin 14.maaliskuuta. "
Ja onhan tuo virallinen havaintoasema nykyäänkin ainakin ilmatieteenlaitoksella
http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/tampere?forecast=mid&map=weathernow¶meter=4&station=101311
Onko Pierre muuten havainnut samanlaisia sanavalintoja ja liioittelevaa "hehkutusta" palstalla keltään muulta, esimerkiksi Sähköteurastajalta? Kyseessä vaan kylmäuutiset ja lumisateet. Eikös Eelis ole itsekin sanonut jotain siihen malliin että maksaa potut pottuina jne.