MRSA on sairaalabakteeri!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014121518928634_uu.shtml
"S-ryhmän Prismasta ostetusta tanskalaisesta pakastejoulukinkusta sekä K-marketista ostetusta hollantilaisesta pekonikuutiopaketista löytyi antibiooteille vastustuskykyistä MRSA-bakteeria. Kinkun bakteeri oli ns. ihmisperäinen bakteerin muoto.
S-ryhmän edustaja totesi, ettei tieto kinkun sisältämästä bakteerista aiheuta "välttämättä yhtään mitään" toimenpiteitä, koska sitä ei pidetä elintarviketurvallisuusriskinä. "
Meiltä K-kaupasta saat kotimaista turvallista joutsenlippumerkittyä kinkkua!
S-ryhmä ei välitä terveydestä vaan myy tanskalaista MRSA-kinkkua
14
437
Vastaukset
- pöyristytti
Minäkin katsoin Prismassa kun oli laitettu tanskalaiset "kinkut" samaan pakastealtaaseen elintarvikkeiden kanssa.
- Kiitos, kasvattajat
Kuvia MRSA:sta: https://www.google.fi/search?q=mrsa&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=4uuPVPWwDujlywPTloHwDA&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1280&bih=871
Kannattaa todella siirtyä valmisruokaan ja jättää riskit ruuanlaittajille:-(
Juutalaiset ja muslimit ovat oikeassa sianlihan suhteen. Mutta kun broileritkin ovat vaarallisia. Kohta ei syödä kuin hyvinpestyjä kasviksia ja leipää ja kalaa! - faktaa4
Kiitos, kasvattajat kirjoitti:
Kuvia MRSA:sta: https://www.google.fi/search?q=mrsa&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=4uuPVPWwDujlywPTloHwDA&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1280&bih=871
Kannattaa todella siirtyä valmisruokaan ja jättää riskit ruuanlaittajille:-(
Juutalaiset ja muslimit ovat oikeassa sianlihan suhteen. Mutta kun broileritkin ovat vaarallisia. Kohta ei syödä kuin hyvinpestyjä kasviksia ja leipää ja kalaa!Kyllä kotimaista kinkkua voi vetää hyvillä mielin. Tanskalaiset ja hollantilaise douppaavat mielettömästi antibiootteja.
- pösilött
Ei kannata syödä raakana.
- Mottt
Mot tänä iltana klo 20 tv1.
- EI kauppias
Kummastakin kaupoista saa niin kotimaista kuin ulkolaista kinkkua, muista kypsentää kumpikin ja muista hygienia raakojen lihatuotteiden kanssa.
Kitiseekö täällä taas joku MTKn äänenkannattaja? - syönhyvää
Tänä jouluna meillä oikee vanhanajan kinkku. Naapurissa kasvanut kesäpossu, suolattu, pakastamaton. Odotan mielenkiinnolla miten paljon se eroaa tuosta tavallisesta prisman pakastepehvasta. Voi olla ettei eroakaan, sitten sen näkee... Sille kaveriksi laatikot, kala ja peuranpaisti ym.
- utelias asiakas
mten vanha on vanhanajan kinkku
- Tuore juttu
Ei kait minipossua oikein voi kutsua vanhanaikaiseksi.
- korvaus
Luottakaa eviraan evira sano ettei syytä huoleen ole eli noi kuvat ei o vakavia se on eviran mielipide ja siksi asiasta ei kannata puhua siis oikeesti olkaa hiljaa tästä ettekö tajua et tää vahingoittaa tanskan tuottajia ja prisman kauppoja hei voitte joutua korvaus velvollisiksi
- lainalaisuus
Noo näinhän se on - lihatiskillä ja himassa MRSA ei aiheuta mitään erikoisempia kommervenkkejä kuin salmonella-tsikkenin käsittely, mutta sairaaloissa hoitsut hyppii seinille mrsa-potilaan kohdattuaan ja ainakin desi käsidesiä menee samalla.
Miten siis kaupassa mrsa-possun käsittely on normipäivää ja taas sairaaloissa mrsa-potilaan kohtalo on eristäminen?
Jokin tässä ei nyt oikein kohtaa!
- apuaaaaa
Jos Suomessa yritetään myydä terveydelle haitallista tuotetta, ei kestä kuin hetken ennenkuin Evira kieltää sen.
Taas kerran iltalehtien vouhotusta. Bakteeri, APUA pelottaa !! - Väinöke
Bonusta nyt s etukortilla mrsa mukaan boonuksiin ja ai käyhän tankilla s marketeissa ja eläkä unohda ikiihanaa abc ruokalistaa kyllä kannattaa käydä s ryhmän monopoleissa joka tappaa kilpailun ..tun boonuksineen BON ABBETIT
- Väinölle evästä
No voit ostaa muidenkin korttien kera tai ilman korttia
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1418381845080.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p947233Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576308Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite583663Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293389Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1921891Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171598- 601333
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181326Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11230Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11207