kannattaako "nollasopimus"

tietämätön

Kannattaako jatkaa vuokrafirmalla työsuhdetta, tunteja joko tulee tai ei. Parin viime kuukauden aikana ei ainoatakaan, ja sopimus loppuu tämän kuun lopussa. Minulta siis kysyttiin haluanko jatkaa.
Ei ole tietoa tuleeko ensivuonna olemaan töitä vai ei, mutta ainakaan uutta työpaikkaa ei ole löytynyt. Onko sopimuksen jatkamisesta haittaakaan?

4

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JAtka vaan

      No ainakin nollasopimuksella ollessa oot oikeitettu soviteltuun työttömyysturvaan ja toisekseen tuona aikana te-toimisto ei voi laittaa sua minnekään "orjatöihin" - toisin sanottuna etuahan tuosta selkeästi on..

    • näinsemenee525

      Olin vuokrafirmassa töissä ja mull oli kuukauden aikana 4 päivää kun ei muka ollu töitä. 4:n päivän ajalta sain liitosta yhteensä 50e käteen eli osa-aikatyö ei kannata. Oli muuten ensimmäinen ja viimeinen vuokrafirmani. Ilmotin jo heille että ei tarvitse minuun ottaa koskaan yhteyttä jos ei osata tehä sopimuksia missä työaika on 40/h viikossa,kokoaikatyö

      • työssä

        Kyllä soviteltua päivärahaa saa enemmän ku jotain 50€/kk! Tai riippuuhan se aikasemmista tuloista tietty...Ite tein aluksi 3kk nollasopparilla, töitä oli 4pv/kk (yht.24h),liitosta sain soviteltua päivärahaa, joten kk tulo oli n.2100€.Nyt sainki firmasta vakkari mestan.Ja aluksi olin siis vuokrafirmassa, joka kyllä hoiti kaikki ok, palkka ajallaan, tunnit oikein jne.Pienilläkin tunneilla kantsii aloittaa, se voi poikia vakkari työpaikan.


    • nellin1

      no siis ei nollasopimus minusta kannata, mut keikkatyöt vuokratyöfirmassa tai useammassa vuokratyöfirmassa minusta kannattaa. ja ne voi poikia myös pidemmän työsuhteen jossain firmassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2385
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      69
      1130
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1097
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      658
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      581
    Aihe