Tuoreen uutisen mukaan kännyköiden 3G:n salaus on onnistuttu murtamaan. Enää ei kannata kännykässä puhua tärkeitä asioitaan ollenkaan!
Digitoday: "3g-liikenteen salauskin on jo onnistuttu murtamaan."
Muista kansalainen tämä, kun huohotat puhelimessa rakkaasi kanssa seksifantasioitasi, linjoilla voi olla naapurin turvonnut Jorma salakuuntelemassa Kiinasta ostamansa halvan 3G-dekryptaajan avustamana.
Nyt kannattaa ryhtyä erityiseen varovaisuuteen, kun puhuu kännykässä esim. juristilleen, lääkärilleen, poliisille, vakuutusyhtiön / pankin virkailijalle tai tärkeistä työasioistaan työnantajalleen. Koska turvalliseksi hehkutetun 3G:n salaus on murrettu, KAIKKI puhelusi voidaan kaapata uteliaisiin korviin.
Puhelinvakoilu onnistuisi Suomessakin – tekniikka yhä halvempaa (16.12.2014 06:00):
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2014/12/16/puhelinvakoilu-onnistuisi-suomessakin--tekniikka-yha-halvempaa/201417244/66
"Oslon tapaisten väärennettyjen tukiasemien pystyttäminen onnistuisi Suomessakin. Halvimmillaan laitteisto maksaisi vain tuhansia euroja. Väärennetyn tukiaseman kautta tehdyn vakoilun tunnistaminen ja välttäminen on vaikeaa tavallisella puhelimella.
Puhelinvakoilu väärennettyjen tukiasemien avulla onnistuisi Suomessakin.
– Ei se varmaan sen mahdottomampaa olisi täällä kuin muuallakaan. Näitä on viimeisien kuukausien aikana löytynyt Norjasta ja Yhdysvalloista. En tiedä, miksei löytyisi muualtakin, arvioi vanhempi tietoturva-asiantuntija Harri Sinnelä tietoturvayhtiö Nixusta.
Norjalainen sanomalehti Aftenposten paljasti viime viikolla, että Oslon keskustassa on useita väärennettyjä matkapuhelimien tukiasemia, joilla on mahdollista vakoilla lähialueen matkapuhelimia. Tukiasemien asentajista ei ole tietoa. Tukiasemien peittoalueella sijaitsevat muun muassa Norjan parlamentti ja keskeisiä hallintorakennuksia sekä useita merkittävien yritysten toimistoja.
– Se, mitä tekniikalla meillä saataisiin tehtyä, on täysin spekulointia. Norjan tilanne selviää varmaan lähiaikoina, kun tietoa saadaan enemmän.
Sinnelän mukaan väärennetyn tukiaseman rakentaminen ei ole hankalaa, vaikka siihen ei aivan peruskäyttäjä pystykään.
– Tekniikka ei ole älyttömän kallista, mutta ei sitä mikään harrastelija tekisi internetistä löydettävillä ohjeilla. Se vaatii tiettyjä ohjelmistoja, laitteistoja ja osaamista, mutta se ei ole myöskään sellainen juttu, että se olisi rajattu vain tiedustelupalveluille.
Sinnelän mukaan halvimmillaan kustannukset olisivat muutamia tonneja, ja työaikaa menisi tekijältä joitakin viikkoja.
– Hinta riippuu siitä, millä vahvuudella tukiaseman halutaan toimivan. Luulisin, että pienellä alueella toimivan saisi aika halvallakin tehtyä, mutta monen korttelin alueen kattava laite voi vaatia enemmän rahaa.
Hintaan vaikuttavat myös muut ominaisuudet, arvioi tietoturvayhtiö F-Securen asiantuntija Sean Sullivan.
– Liikenteen pitäisi olla salattua. Hintaa voi nostaa, halutaanko vain seurata puhelinten sijaintia vai murtaa liikenteen salaus ja seurata sisältöä, joka kulkee tukiaseman läpi, Sullivan sanoo.
Vakoilun välttäminen on vaikeaa
Väärennetystä tukiasemasta liikenne jatkaa matkaansa oikeaan operaattorin tukiasemaan, joten puhelimen omistaja ei edes huomaa, että liikenne kulkee kiertotietä.
Helpointa riistaa väärennetyille tukiasemille eli niin sanotuille IMSI-catcher -laitteille ovat gsm- eli 2g-verkon kautta välitettävät puhelut ja viestit. 2g-tekniikassa puhelimet eivät tunnista tukiasemaa, joten puhelimet voivat erehtyä luulemaan huijaustukiasemaa operaattorin verkkoon kuuluvaksi.
Sen sijaan 3g- ja 4g-tekniikoiden pitäisi olla turvallisempia, sillä liikenteen salaus on parempaa ja päätelaitteen pitäisi tunnistaa oikea tukiasema. Vakoilun välttäminen on kuitenkin vaikeaa, sillä nykypuhelimista ei löydy asetusta, joka pakottaisi puhelut ja viestit käyttämään nimenomaan 3g- ja 4g-verkkoja. Tosin 3g-liikenteen salauskin on jo onnistuttu murtamaan.
Norjassa ja Yhdysvalloissa väärennettyjä tukiasemia on löytynyt erityisen turvalliseksi suunnitellulla CryptoPhone-puhelimella, joka tunnistaa väärennetyt tukiasemat. Vääriä tukiasemia voi myös koettaa etsiä esimerkiksi Android-puhelimiin asennettavalla IMSI-Catcher Detector -ohjelmalla.
..."
Lue loput uutisesta Digitodayn verkkosivuilta: http://www.digitoday.fi/tietoturva/2014/12/16/puhelinvakoilu-onnistuisi-suomessakin--tekniikka-yha-halvempaa/201417244/66
3G:n salaus murrettu - Älä käytä kännykkää !!!
86
1019
Vastaukset
- Tosi on
No kyllä ne kaikki sähköisen viestinnän salaustekniikat ovat murrettavissa.
Että silleen. - EUCCP
Salakuuntelu-asema yhdistettynä vaikkapa valvontakameraan on aika kova juttu.
- samaan kuuluu
nykyiset äly telkkarit ja pelikonsolit. niitä voi kuunnella ja katsella kohta mistä ja kuka vaan,joten onpas ihminen viisaudessaan eritäin tyhmä.
joku suuri...ääretön hel...tin sotku tulee tähän ihmeelliseen digiaikaan,se on selvää. kukaan ei enää hallitse kaikkea missään,joten vauhti kohti täydellistä umpisolmua vain kiihtyy.
huonosti käy,se varmaa.
- NNGGHH!!!
Kiitos tiedoista. Hakkasin juuri iPhone 6 :ni palasiksi pajavasaralla. MINUA EIVÄT VENÄLÄISET ENÄÄ SALAKUUNTELE! Nyt lähden HETI ostamaan lankapuhelinta ja avaamaan puhelinlinjan!
- Säpo
Kiitos palautteesta. Saimme kuitenkin ip-osoitteesi.
Että silleen. - NNGGHH!!!
Säpo kirjoitti:
Kiitos palautteesta. Saimme kuitenkin ip-osoitteesi.
Että silleen.Häh? Siis te saitte tämän: 103.25.58.95
EEEIII!!! - vbsdfbsdgasdgfadsfd
NNGGHH!!! kirjoitti:
Häh? Siis te saitte tämän: 103.25.58.95
EEEIII!!!ei. ei me tuota Ransom It Vps Hosting:in osoitettasi saatu, vaan CCCP/M OS järjestelmämme näytöllä lukee, notta iipeesi olisi 127.0.0.1
- NNGGHH!!!
vbsdfbsdgasdgfadsfd kirjoitti:
ei. ei me tuota Ransom It Vps Hosting:in osoitettasi saatu, vaan CCCP/M OS järjestelmämme näytöllä lukee, notta iipeesi olisi 127.0.0.1
Ei! Käsittämätöntä! Miten... miten saitte sen selville?!? Se todella ON 127.0.0.1 !
- Aikaasitten
Lankalinjat on jo purettu
- Sala(ma)liitto
Laitonta salakuunteluako? (Elisa / Saunalahti):
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10507053
VALETUKIASEMAT - Suomen suurin turvallisuusuhka:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13112223
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13112220
DDR-SUOMI: Vainottujen ja kidutettujen maa:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13112661
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13112658- Nirso lukutoukka
Hyvät linkit! Tosin sensuuri on iskenyt yhteen niistä. Todella noloa sensuroida!
- kRRF0o
Turha huoli. Tukiaseman jälkeen puhelu kulkee joka tapauksessa salaamattomana. Vain ZRTP protokollaa käyttävien puhelut ovat suojassa vakoojien korvilta.
- Ei mitään uutta
Onhan tuo onnistunut jo kauan. Laitteet on vaan halventuneet.
- Piparkakkukakka
Mistä vuodesta lähtien onnistunut? Laitatko lähdeviitteitä, kiitos.
- 3G cracked
Piparkakkukakka kirjoitti:
Mistä vuodesta lähtien onnistunut? Laitatko lähdeviitteitä, kiitos.
Jo vuonna 2010.
http://www.engadget.com/2010/01/15/3g-gsm-encryption-cracked-in-less-than-two-hours/
The new encryption code for 3G GSM phone calls has been cracked by researchers at the Weizmann Institute of Science in Israel. - Rotten tomato
3G cracked kirjoitti:
Jo vuonna 2010.
http://www.engadget.com/2010/01/15/3g-gsm-encryption-cracked-in-less-than-two-hours/
The new encryption code for 3G GSM phone calls has been cracked by researchers at the Weizmann Institute of Science in Israel.Miksi sitten Pohjanmaan poliisi ja Elisa / Saunalahti väittivät vuonna 2012 rikoksen uhrille, jonka kännykkää oli (alkuperäisen rikoksen lisäksi) aivan selkeästi laittomasti salakuunneltu, että kännykän salakuuntelu ei ole mahdollista? Jättivät vakavan rikosasian tutkimatta!!!
Ovatko Pohjanmaan poliisi ja Elisa / Saunalahti syyllistyneet rikoksiin, kun jättivät päivänselvän puhelinvakoilurikoksen selvittämättä? Syyllistyttiinkö Pohjanmaan poliisissa virkarikoksiin? Vakava juttu!
Nyt näitä puhelinsalakuuntelu-uutisia tulee jatkuvalla syötöllä, joten se on HYVIN NOLO JUTTU Pohjanmaan poliisin kannalta!
Alkuperäinen keskustelu löytyy tuolta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10507053 - Poliisi pystyy
Rotten tomato kirjoitti:
Miksi sitten Pohjanmaan poliisi ja Elisa / Saunalahti väittivät vuonna 2012 rikoksen uhrille, jonka kännykkää oli (alkuperäisen rikoksen lisäksi) aivan selkeästi laittomasti salakuunneltu, että kännykän salakuuntelu ei ole mahdollista? Jättivät vakavan rikosasian tutkimatta!!!
Ovatko Pohjanmaan poliisi ja Elisa / Saunalahti syyllistyneet rikoksiin, kun jättivät päivänselvän puhelinvakoilurikoksen selvittämättä? Syyllistyttiinkö Pohjanmaan poliisissa virkarikoksiin? Vakava juttu!
Nyt näitä puhelinsalakuuntelu-uutisia tulee jatkuvalla syötöllä, joten se on HYVIN NOLO JUTTU Pohjanmaan poliisin kannalta!
Alkuperäinen keskustelu löytyy tuolta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10507053Tiedän kun minunkin puhelintani kuunneltiin yhteen aikaan aktiivisesti mutta tosin se oli 2G puhelin. Tottakai poliisilla on laitteisto jolla se voi kuunnella kaikkia puhelimia ja saahan ne operaattorilta puhelutiedot ja nauhoitteet jos haluaa. Vähintään rikospoliisilla ja suojelupoliisilla ja armeijalla ja varmasti myös paikallinen poliisi saa ne laitteet jos tarvetta on, Kenties jopa 4G puhelimia voi kuunnella poliisien laitteilla. Nykyinen tekniikka kun on vielä sellaista että käyttäjä ei edes huomaa kun kuunnellaan. Toisin oli joskus kun puhelu pätki vähän väliä kun sitä kuunneltiin. Lisäksi ne pystyy jäljittämään sinut puhelimen imei koodin avulla ja GPSRllä. Poliisit on aika toimijoita monella saralla mutta moni ei vaan sitä tiedä.
- Suomi DDR:n kopio?
Poliisi pystyy kirjoitti:
Tiedän kun minunkin puhelintani kuunneltiin yhteen aikaan aktiivisesti mutta tosin se oli 2G puhelin. Tottakai poliisilla on laitteisto jolla se voi kuunnella kaikkia puhelimia ja saahan ne operaattorilta puhelutiedot ja nauhoitteet jos haluaa. Vähintään rikospoliisilla ja suojelupoliisilla ja armeijalla ja varmasti myös paikallinen poliisi saa ne laitteet jos tarvetta on, Kenties jopa 4G puhelimia voi kuunnella poliisien laitteilla. Nykyinen tekniikka kun on vielä sellaista että käyttäjä ei edes huomaa kun kuunnellaan. Toisin oli joskus kun puhelu pätki vähän väliä kun sitä kuunneltiin. Lisäksi ne pystyy jäljittämään sinut puhelimen imei koodin avulla ja GPSRllä. Poliisit on aika toimijoita monella saralla mutta moni ei vaan sitä tiedä.
Vaikuttaa vahvasti siltä, että joku yksittäinen korruptoitunut poliisi tai korruptoitunut poliisien klikki voi halutessaan vainota epämieluisan kiinnostuksen kohteeksi joutunutta kansalaista, myös syytöntä sellaista. Jos jollakin kriminaalilla, sanotaan esimerkiksi väärennettyjen lääkkeiden maahantuojalla, on rahaa ja/tai valtaa, voi hän palkata korruptoituneen poliisin tai jonkun muun viranomaisen tai jopa korruptoituneiden viranomaisten klikin terrorisoimaan kohdettaan mielihalujensa mukaisesti. Kännykkä on paras väline jonkun terrorisoimiseen, koska sen avulla uhri voidaan paikantaa.
Onkohan tota Pohjanmaalla rikoksen uhriksi joutunutta henkilöä korruptoitunut poliisi laittomasti salakuunnellut ja terrorisoinut vastapuolen hyväksi, kun Pohjanmaan poliisi ei suostunut rikosasiaa ja rikollista salakuuntelua tutkimaan ollenkaan? Vastapuoli on ilmeisesti vaarallinen, hyvin verkostoitunut ja varakas rikollinen sillä rikoksen uhri kirjoitti: "asiassa vastaajana olevat tahot voisivat hyvinkin olla kiinnostuneita puheluideni salakuuntelemisesta, ja heillä jos jollakin on resursseja sellaiseen."
Erityistä ihmetystä aiheuttaa uhrin väittämä, että Pohjanmaalla vakavaa rikosta tutkiva poliisi saa olla vuosia sairaslomilla, joten epäillyt vakavat rikokset jäävät tutkimatta ja vanhenevat poliisin pöydälle.
"Kenties jopa 4G puhelimia voi kuunnella poliisien laitteilla"
Nettitfaktojen mukaan myös 4G on murrettu, eikä sitä paitsi 4G:ssa ole Suomessa salausta ollenkaan.
4g-verkkojen data kulkee Suomessa ilman suojausta:
http://www.itviikko.fi/tietoturva/2014/04/03/4g-verkkojen-data-kulkee-suomessa-ilman-suojausta/20144706/7
Lyhyt lainaus uutisesta: "Suomen operaattorit eivät suojaa dataliikennettä 4g- eli lte-verkoissa. Saksassa kaikki operaattorit suojaavat 4g-verkkonsa, ja myös Venäjällä hanke edistyy."
Jopa Venäjällä suojataan kansalaiset laittomalta salakuuntelulta, mutta Suomessa ajetaan salaamattomuushankkeita, että jopa insinööriopiskelijat voivat halutessaan pienellä investoinnilla salakuunnella ketä lystäävät. Ei ole mikään ihme, että foorumit ovat pullollaan keskusteluketjuja, joissa tavalliset Suomen kansalaiset väittävät, että heitä vainotaan, häiritään ja terrorisoidaan.
Jos jollakin sosiopaattisella mielipuolella on Kiinasta tonnilla ostettu 3G/4G:n salauksen purkava salakuuntelulaitteisto, hänen on helppo kohdentaa sadistiset kiusaamis- ja vainoamishalunsa johonkin raukkaparkaan, joka hoitaa asioitaan kännykällään. Kun kännykkä kulkee uhrin mukana, voi vainoaja seurata uhriaan kaikkialle kolmiomittauksen ja/tai GPS-paikantamisen avulla.
Yksittäisen ihmisen terrorisoiminen on tehty Suomessa hyvin helpoksi - ihan viranomaisten siunauksella. - avoimet aallot
Poliisi pystyy kirjoitti:
Tiedän kun minunkin puhelintani kuunneltiin yhteen aikaan aktiivisesti mutta tosin se oli 2G puhelin. Tottakai poliisilla on laitteisto jolla se voi kuunnella kaikkia puhelimia ja saahan ne operaattorilta puhelutiedot ja nauhoitteet jos haluaa. Vähintään rikospoliisilla ja suojelupoliisilla ja armeijalla ja varmasti myös paikallinen poliisi saa ne laitteet jos tarvetta on, Kenties jopa 4G puhelimia voi kuunnella poliisien laitteilla. Nykyinen tekniikka kun on vielä sellaista että käyttäjä ei edes huomaa kun kuunnellaan. Toisin oli joskus kun puhelu pätki vähän väliä kun sitä kuunneltiin. Lisäksi ne pystyy jäljittämään sinut puhelimen imei koodin avulla ja GPSRllä. Poliisit on aika toimijoita monella saralla mutta moni ei vaan sitä tiedä.
"Nykyinen tekniikka kun on vielä sellaista että käyttäjä ei edes huomaa kun kuunnellaan. Toisin oli joskus kun puhelu pätki vähän väliä kun sitä kuunneltiin. "
Ollut jo puoli vuosisataa. Jo joskus 60-luvulla on kehitetty niin huomaamattomia luteita että niitä ei erottanut normaalin kohinan seasta edes ammattitason mittareilla.
Nuo pätkimiset, kaiut ja klikkaukset ovat jotain 30-luvun juttuja, joita paskamedia ylläpitää elokuvien ja sarjojen juonikuvioiden vuoksi.
Näin siis analogisessa lankateknologiassa, missä kuuntelulaite kaappaa signaalin kesken matkan, vaikuttaen siihen. Langattomassa teknologiassa salakuuntelijaa ei havaita. Digitaalisessa teknologiassa on lisäksi mahdollista kaapata 100% kopio datavirrasta, ilman että alkuperäinen data häiriintyy mitenkään.
Normi-GSM:ssähän on juuri näin. Viranomaisille on rakennettu takaportti, mitä on käytetty muutamissa tapauksissa salakuunteluun. Kreikassa oli koko parlamentti kuuntelun alla, ilman mitään kaikuja tai klikkauksia. Joku oli käynyt laittamassa Verizonen tukiasemilta ohjelmallisesti päälle tämän takaportin ja striimannut puheluja ties minne. Emme tiedä kuka oli asialla sillä jenkkiläisen Verizonen tapaukseen liittyneet logit sattuivat vahingossa häviämään.
Salakuuntelu aiheuttaa häiriöitä vain jos on suora analoginen ketju lähettäjä->salakuuntelija->vastaanottaja
Joko tarinasi on 1. periytynyt ukiltasi 2. joku pelle peloton rakentanut itse surkean luteen naapurinsa lankalinjaan tai 3. soopaa. - Luulo ei ole tietoa
avoimet aallot kirjoitti:
"Nykyinen tekniikka kun on vielä sellaista että käyttäjä ei edes huomaa kun kuunnellaan. Toisin oli joskus kun puhelu pätki vähän väliä kun sitä kuunneltiin. "
Ollut jo puoli vuosisataa. Jo joskus 60-luvulla on kehitetty niin huomaamattomia luteita että niitä ei erottanut normaalin kohinan seasta edes ammattitason mittareilla.
Nuo pätkimiset, kaiut ja klikkaukset ovat jotain 30-luvun juttuja, joita paskamedia ylläpitää elokuvien ja sarjojen juonikuvioiden vuoksi.
Näin siis analogisessa lankateknologiassa, missä kuuntelulaite kaappaa signaalin kesken matkan, vaikuttaen siihen. Langattomassa teknologiassa salakuuntelijaa ei havaita. Digitaalisessa teknologiassa on lisäksi mahdollista kaapata 100% kopio datavirrasta, ilman että alkuperäinen data häiriintyy mitenkään.
Normi-GSM:ssähän on juuri näin. Viranomaisille on rakennettu takaportti, mitä on käytetty muutamissa tapauksissa salakuunteluun. Kreikassa oli koko parlamentti kuuntelun alla, ilman mitään kaikuja tai klikkauksia. Joku oli käynyt laittamassa Verizonen tukiasemilta ohjelmallisesti päälle tämän takaportin ja striimannut puheluja ties minne. Emme tiedä kuka oli asialla sillä jenkkiläisen Verizonen tapaukseen liittyneet logit sattuivat vahingossa häviämään.
Salakuuntelu aiheuttaa häiriöitä vain jos on suora analoginen ketju lähettäjä->salakuuntelija->vastaanottaja
Joko tarinasi on 1. periytynyt ukiltasi 2. joku pelle peloton rakentanut itse surkean luteen naapurinsa lankalinjaan tai 3. soopaa.Avoimet aallot,
Mistä lastenkirjasta olet saanut "tietosi"? Oletko muuten vain trolli vai saatko palkkaakin absurdista trollisoopastasi?
Huonosti rakennetut ja ylläpidetyt valetukiasemat aiheuttavat häiriöitä puheluihin, aivan kuten puheluissa voi ihan tavallisista operaattorin teknisistä syistä olla pätkimistä, kaikumista ja digitaalista säröä. Toki on myös salakuuntelua, jota ei voi havaita mitenkään.
Viranomaiset ja rikolliset pitävät yllä urbaanilegendamyyttiä, että laitonta kännykkäkuuntelua ei voisi mitenkään havaita. Get a life!
- Örkkipurkki
Ketkä niitä valetukiasemia oikein virittelee?
- Venäläiset.
...
- 2014 1984
valelääkäri, valehoitaja, valeopettaja, valepoliisi, valetukiasema.
toverit, elämme valheen aikakautta! - x , x
2014 1984 kirjoitti:
valelääkäri, valehoitaja, valeopettaja, valepoliisi, valetukiasema.
toverit, elämme valheen aikakautta!Toi 1984 tuli vain 30 vuotta myöhässä.
- dsgfsdafdasfadsf
x , x kirjoitti:
Toi 1984 tuli vain 30 vuotta myöhässä.
mutta tulikin sitten sellaisena, ettei siihen edes orwell olisi uskonut!
- Jos ne kerran
pystytään löytämään, niin ne pystytään poistamaan, ja ellei poisteta tiedetään että kyseessä on hallituksen oma salakuuntelu juttu.
- Missä järki?
Voiko Suomen hallitus laittomasti salakuunnella kansalaisiaan?
- Jokainen
Missä järki? kirjoitti:
Voiko Suomen hallitus laittomasti salakuunnella kansalaisiaan?
joka tollasen pystyy pystyttämään voi joten kai se hallituskin siihen kykenee.
- Jepulis.
Jokainen kirjoitti:
joka tollasen pystyy pystyttämään voi joten kai se hallituskin siihen kykenee.
KRP:ssä toimii signaalitiedusteluosasto.
- kato nääs
Pitää vain puhua salakieltä...!
- Kuulkaa nyt
Jepulis. kirjoitti:
KRP:ssä toimii signaalitiedusteluosasto.
Parhaiten salakuuntelun saa selville, kun puhuu kaikenlaista palturia suurvalloista...sitten vain seuraa ilmestyykö musta maasturi talon eteen !
- gfgwdffewfweqrqe
Kuulkaa nyt kirjoitti:
Parhaiten salakuuntelun saa selville, kun puhuu kaikenlaista palturia suurvalloista...sitten vain seuraa ilmestyykö musta maasturi talon eteen !
valehdella ei saa, se lisää virkalois..miesten työmäärää.
ahhah, onhan se kivaa tässä juoda votkaa kun tovereina on muitakin pietarin trolleja. igor pisti tossa just lautaselliset hapankaalia suolakurkun ja smetanan kera.
ja et ikinä usko, kuka tuli käymään kylässä! toveri putin! tuli kehumaan hyvin tehdystä työstä! toi samalla venäläiset satelliittipuhelin-prepaidit kun tuumasi että noi suomen televerkot toimii vähän heikosti. no joo, mutta nyt pitää lopettaa paskan jauhaminen ja jatkaa duunia! - fsgsagasdfdsafsdf
kato nääs kirjoitti:
Pitää vain puhua salakieltä...!
minäkin kryptaan nykyään kaikki tekstiviestit rot13:lla! varmuuden vuoksi vielä tuplakryptaus.
- omat lait
Missä järki? kirjoitti:
Voiko Suomen hallitus laittomasti salakuunnella kansalaisiaan?
Mitenkä lakien sisällön määrittelijä ja niitä väkivallallaan ylläpitävä voisi rikkoa lakejaan?
Kysymyksessäsi ei ole mitään järkeä ja osoittaa vakavaa lakipalvomista ja auktoriteettiuskovaisuutta.
- kkfdkkdjfkdkfjdld
Itseasiassa jos salausavaimet saat jostain tietoosi, laitteiston saat lähimmästä prismasta tai tokmannilta.
10 euron usb-digitv tikkua väärinkäyttämällä voi kuunnella melkein mitä taajuutta tahansa.
http://osmocom.org/
Suomalaisen signaalihakkeritytön sivulta löytyy joitain esimerkkejä:
http://www.windytan.com/- konkka
Ilmoita lehdistölle tietosi! Toihan on etusivun juttu!
- Mä en tajuu
tippaakaan mitä toi hakkeri tyttö puhuu, en tajuu koodista yhtään mitään vaikka oon koittanu opetella, noi on kuin jostain toisesta, tosin mielenkiintoisesta maailmasta mutta koodereilla on varmaan jonkinlainen erityismieli kun ne pystyy tajuumaan ton homman.
- dfgsdsdfzfdfdzf
konkka kirjoitti:
Ilmoita lehdistölle tietosi! Toihan on etusivun juttu!
kyllähän tää kaikki tieto on mediankin vapaasti saatavissa netistä. ongelma on vain se, että normi-toimittaja ymmärtää aiheesta suurin piirtein yhtä paljon, kuin lehmä kevytmaidosta :) enkä nyt tällä tarkoittanut, että lehmää mitenkään typeränä pitäisin, viisas otushan se on!
- Massapsykoosi
dfgsdsdfzfdfdzf kirjoitti:
kyllähän tää kaikki tieto on mediankin vapaasti saatavissa netistä. ongelma on vain se, että normi-toimittaja ymmärtää aiheesta suurin piirtein yhtä paljon, kuin lehmä kevytmaidosta :) enkä nyt tällä tarkoittanut, että lehmää mitenkään typeränä pitäisin, viisas otushan se on!
Ei, vaan johtuu siitä että kylmää suoraa totuutta maailmasta jossa elämme, ei saa tuoda julki valtamediassa.
- putous
dfgsdsdfzfdfdzf kirjoitti:
kyllähän tää kaikki tieto on mediankin vapaasti saatavissa netistä. ongelma on vain se, että normi-toimittaja ymmärtää aiheesta suurin piirtein yhtä paljon, kuin lehmä kevytmaidosta :) enkä nyt tällä tarkoittanut, että lehmää mitenkään typeränä pitäisin, viisas otushan se on!
Harmi vain että valtaosaa ihmisistä ei kiinnosta ottaa selvää ympäröivästä maailmasta tai edes teknologiasta mitä itse käyttäbät ja antavat lastensakin käyttää.
IltaSanomien suosituimmista uutisista näkyy mikä kiinnosta ihmisiä. Jenkkimulattien sivutissit, jonkun nettihuoran instagram-perse ja urheiluleikit.
Kyllä ne mediatalot näkee mikä uppoaa ihmisiin. Lööppien aiheet on valittu osaksi propagandistisin keinoin, pääosin rahan vuoksi. Ihmiset ostavat mieluummin vähä-älyistä pehmopornoa kuin hakevat internetistä ilmaista tietoa.
- ihmetyksen paikka
Valetukiasemien johdosta Soneran verkko alhaalla?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13126890 - The Truth
Jauppen!
- Soneran tuki
Ei kun sen takia et meill ollaan niin huonol tuulel tänää
- manuduf
eiköhän ne salauksenpurkulaitteet ole olleet polisilla heti puhelinsysteemin perustamiesta saakka.....
- gsdgsdsdgdsg
tuskin. miksi nähdä vaivaa, kun saavat tiedot ja puhelut suoraan operaattoriltakin oikeuden päätöksellä. ja oikeuden päätöksenhän poliisi suomessa saa, jos väin hälyää.
- harhasalaus
Ei tarvitse, koska GSM-standardiin kuuluu takaportti viranomaisille, millä voi kuunnella kaikkia puheluja. En tiedä mikä on tilanne uudempien teknologioiden kanssa, mutta eiköhän ne mene samalla tyylillä.
Lisäksi, kuten jo sanottiin, poliisin tarvitsee vain sanoa epäilevänsä kohdetta Suomen Laki-kirjassa luetelluista tietyistä rikoksista, niin toinen valtion työntekijä antaa luvan.
Jos epäilystä ei seuraa mitään, tai se jotenkin osoittautuukin perseestä revityksi, ei siitä ole Suomen Valtion Laissa määrätty poliisille mitään rangaistusta.
- DTMF Koodaus
Teidän Pölhöjen puheluista ei ole kukaan kiinnostunut!
Sori nyt vaan.- Naapurin Erkki
Paitsi itänaapuri ja naapurin paisunut Jorma, ja NSA ja...
- Supertaapero
Voiko joku ystävällinen antaa ohjeita, että miten ja mitä asioita kännykkään voi puhua, kun toi 3G on murrettu?
- big dongle
Liittyykö operaattorien puheluyhteyshäiriöt noihin valetukiasemiin?
- hoh_hoijaa
Vanha juttu, muistaakseni 3G murrettiin jo pari vuotta sen julkistuksen jälkeen. Ainakin puoli vuosikymmentä sitten.
- Rotten tomato
Miksi sitten Pohjanmaan poliisi ja Elisa / Saunalahti väittivät vuonna 2012 rikoksen uhrille, jonka kännykkää oli (alkuperäisen rikoksen lisäksi) aivan selkeästi laittomasti salakuunneltu, että kännykän salakuuntelu ei ole mahdollista? Jättivät vakavan rikosasian tutkimatta!!!
Ovatko Pohjanmaan poliisi ja Elisa / Saunalahti syyllistyneet rikoksiin, kun jättivät päivänselvän puhelinvakoilurikoksen selvittämättä? Syyllistyttiinkö Pohjanmaan poliisissa virkarikoksiin? Vakava juttu!
Nyt näitä puhelinsalakuuntelu-uutisia tulee jatkuvalla syötöllä, joten se on HYVIN NOLO JUTTU Pohjanmaan poliisin kannalta!
Alkuperäinen keskustelu löytyy tuolta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10507053
- JO VUOSIA SITTEN
3G ja GSM SALAUS MURRETTU KOTI TIETOKONEELLA. TÄSTÄ KIRJOITTI MUISTAAKSENI TIETOTURVA KIRJAILIJA PETERI JÄRVINEN VUOSIA SITTEN.
GSM GRYBTAUS ON MUISTAAKSENI VAIN 48 ja langattomassa kotiverkossa voi olla 256/Aes !
USA NSA teollisuusvakoilee ja varastaa toisilta länsimaiden valtioilta ja niiden kansalaisilta!- 3G is busted
Miksi sitten poliisit väittää, että kännyköitä ei voi salakuunnella?
- VAKOILU=VAINOA
3G is busted kirjoitti:
Miksi sitten poliisit väittää, että kännyköitä ei voi salakuunnella?
jotta pikkurikolliset puhuisivat kännyköillä. Katso ex-huumepoliisi Aarnion gsm puhelimen käyttöä. Mies peitteli jälkiään, vaihteli puhelimia ja käytti prepai kortteja.
Jo vuosia sitten. Kysyin gsm tietoturvasta yhden puolueen aktiivijäseneltä ja hän kertoi myös että heidän puolueen salaisia asioita eipidä puhua kännykällä. Eikä lähettää sähköpostilla. Eduskunnassa on faradei häkki kokoushuoneita joihin ei saa viedä kännyköitä.
USA kehitti gsm salauksen standardit. Kerrottiin myös kertausharjoituksissa vuosia sitten.
F-Securen Hyppönen ja tietoturva expertti Hursti kertoi että kaikillaon salassa pidettäväätietoa. Google ja USA lypsää tätätieto24h/vrk. He vainoo kansalaisia ei, suojele, vaan vainoo, se ei ole enään vakoilua vaan länsimaalaisten vainoa!!!! - Huumepomo poliisi
VAKOILU=VAINOA kirjoitti:
jotta pikkurikolliset puhuisivat kännyköillä. Katso ex-huumepoliisi Aarnion gsm puhelimen käyttöä. Mies peitteli jälkiään, vaihteli puhelimia ja käytti prepai kortteja.
Jo vuosia sitten. Kysyin gsm tietoturvasta yhden puolueen aktiivijäseneltä ja hän kertoi myös että heidän puolueen salaisia asioita eipidä puhua kännykällä. Eikä lähettää sähköpostilla. Eduskunnassa on faradei häkki kokoushuoneita joihin ei saa viedä kännyköitä.
USA kehitti gsm salauksen standardit. Kerrottiin myös kertausharjoituksissa vuosia sitten.
F-Securen Hyppönen ja tietoturva expertti Hursti kertoi että kaikillaon salassa pidettäväätietoa. Google ja USA lypsää tätätieto24h/vrk. He vainoo kansalaisia ei, suojele, vaan vainoo, se ei ole enään vakoilua vaan länsimaalaisten vainoa!!!!Aarnio ei todellakaan ole ainoa tekijä tuolla saralla. Toiset on vaan vähän fiksumpia eivätkä jää kiinni.
- Big Dick Johnson
Miksi listassa ei näy tätä keskustelua?
- Ne tulooo!!!
Pelottavaa ajatella että NSA ja SUPO lukevat tämänkin viestini.
Täälläkään ei voi enää kirjoitella ilman että kukaan näkee.
Sydän hakkaa ihan hulluna nyt!
Kohta koputetaan Oveen...Kop kop.. - Cryptophone
Tarvitaan lisää tutkimuksia ja keskustelua valetukiasemista Suomessa.
HS testasi: Valetukiasema ei löydy Helsingistä helposti (16.12.2014 21:39 Päivitetty 16.12.2014 22:00):
http://www.hs.fi/kotimaa/a1418737230344 - Eipä lörpötellä
Varmasti on jo tutkittu ja tietoakin on kattavasti, mutta kysymyksessä on kuitenkin sellainen asia, että sen tiedon kanssa ovat taatusti tarkkana, niin viranomaistahot, kuin operaattoritkin.
Jos perusperehtynyt pystyy rakentamaan valetukiaseman Tarjoustalon vehkeillä, niin se on mega luokan ongelma, jossa on joukkohysterian mahdollisuus otettava huomioon. - O , o
Lisää infoa?
- aihetta pohdintaan
Miksi tällä foorumilla jauhetaan ulkopoliittisia asioita, kun Suomen sisäiset asiat ovat päin persettä? Onko kyse harhauttamisesta, jotta kansalaiset eivät hoksaisi keskustella varsinaisista epäkohdista?
- koska,
Moderaattorit ovat tarkoituksella sensuroineet asiallisen kritiikin kirjoittajat palstalta, niin ei kukaan viitsi ja poistavat varmasti jatkossakin asialliseksi menevän keskustelun. Ulkomailta sitä paitsi tätä valtiota ohjataan, ei Suomesta.
- Ketkä manipuloi?
koska, kirjoitti:
Moderaattorit ovat tarkoituksella sensuroineet asiallisen kritiikin kirjoittajat palstalta, niin ei kukaan viitsi ja poistavat varmasti jatkossakin asialliseksi menevän keskustelun. Ulkomailta sitä paitsi tätä valtiota ohjataan, ei Suomesta.
Mikä taho suomalaisten keskusteluja ohjaa?
Miksi laittomasta telesalakuuntelusta voi kirjoittaa vapaasti, mutta muusta laittomasta suomalaisten yksityishenkilöiden vainoamiseen ja terrorisoimiseen liittyvästä ei? - Tahot, keitä ovat?
koska, kirjoitti:
Moderaattorit ovat tarkoituksella sensuroineet asiallisen kritiikin kirjoittajat palstalta, niin ei kukaan viitsi ja poistavat varmasti jatkossakin asialliseksi menevän keskustelun. Ulkomailta sitä paitsi tätä valtiota ohjataan, ei Suomesta.
Mikä taho on sensuurin takana?
- epelimeininkiä
DN: Ruotsin hallintokortteleissa ehkä salakuunteluvälineitä:
http://yle.fi/uutiset/dn_ruotsin_hallintokortteleissa_ehka_salakuunteluvalineita/7696458
Mutta ei muka Helsingissä? LOL X-P
HS testasi: Valetukiasema ei löydy Helsingistä helposti:
http://www.hs.fi/kotimaa/a1418737230344 - X , X
Hiljaista on...
- TERROR DANGER
Supo: Muut valtiot salakuunnelleet matkapuhelimia Suomessa:
http://yle.fi/uutiset/supo_muut_valtiot_salakuunnelleet_matkapuhelimia_suomessa/7699031
"Aiemmin on kerrottu, että Ruotsissa ja Norjassa epäillään vakoilua valetukiasemien avulla.
Myös Suomessa on salakuunneltu matkapuhelimia valetukiasemien avulla.
– Suomeen ja suomalaisiin kohdistuu jatkuvasti ulkovaltojen tiedustelua. Siinä hyödynnetään lukuisia teknisiä menetelmiä, joita käytetään muun muassa puhelinten ja puhelinliikenteen seuraamiseen. Tietojemme mukaan keinovalikoimaan kuuluvat myös niin sanotut valetukiasemat, suojelupoliisin viestintäjohtaja Jyri Rantala kertoo Yle Uutisille.
Supo ei kuitenkaan halua kertoa, missä tätä tapahtuu, eikä avata tarkemmin erilaisia teknisiä ratkaisuja. Supo ei myöskään kerro, ketä se epäilee vakoilusta.
– Siitä valitettavasti en pysty antamaan tarkempia tietoja. Jos me paljastaisimme yksityiskohtaisia tietoja siitä, mitä me tiedämme tahoista, jotka mahdollisesti ovat tiedustelun takana, tai näistä teknisistä menetelmistä, niin samalla paljastaisimme omat tietomme ja menetelmämme vastapuolelle. Se auttaisi vastapuolta pääsemään päämääriinsä. Sitä viimeksi toivomme, Rantala sanoo.
Hän huomauttaa, että Suomen valtion hallinnossa on paljon tietoa, joka liittyy EU-politiikkaan, puolustuspolitiikkaan, tuleviin vaaleihin, yritysten huipputekniikkaan ja keksintöihin.
– Suojelupoliisi on kauan painottanut, että matkapuhelimia ei yleensä pitäisi käyttää herkistä tai salaisista aiheista puhumiseen. Se on paras tapa välttää riskejä. Pitää olla tietoinen siitä, että joku muu voi tietämättäsi saada tietoa asioista, jotka jaat matkapuhelimessa."
Laitonta salakuunteluako? (Elisa / Saunalahti):
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10507053
SUPO: Suomessa salakuunneltu matkapuhelimia:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13146114
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13146117
3G:n salaus murrettu - Älä käytä kännykkää (keskustelua muualla):
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13126485
VALETUKIASEMAT - Suomen suurin turvallisuusuhka:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13112223
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13112220
DDR-SUOMI: Vainottujen ja kidutettujen maa:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13112658 - TERROR DANGER
Supo Ylelle: Ulkomaisten valtioiden valetukiasemia myös Suomessa:
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/Supo_matkapuhelimet-29703
Yle: Myös Suomessa on salakuunneltu matkapuhelimia:
http://www.kymensanomat.fi/Online/2014/12/19/Yle: Myös Suomessa on salakuunneltu matkapuhelimia/2014318389297/4
Yle: Myös Suomessa on salakuunneltu matkapuhelimia:
http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/63505-yle-myos-suomessa-on-salakuunneltu-matkapuhelimia
Yle: Puhelimia on salakuunneltu Suomessakin:
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/yle-myos-suomessa-salakuunneltu-puhelimia/4624392
Supo myöntää Ylelle: Suomessakin salakuunneltu valetukiasemien avulla:
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194948769214/artikkeli/supo myontaa ylelle suomessakin salakuunneltu valetukiasemien avulla.html
Yle: Myös Suomessa on salakuunneltu matkapuhelimia:
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/714154/Yle Myos Suomessa on salakuunneltu matkapuhelimia
Yle: Vieraat vallat kuunnelleet puheluita Suomessa:
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1418956273838.html
Yle: Valtiot salakuunnelleet puhelimia myös Suomessa:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014121918941596_uu.shtml
Yle: Myös Suomessa on salakuunneltu matkapuhelimia:
http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2014/12/19/yle-myos-suomessa-on-salakuunneltu-matkapuhelimia
Supo: Muut valtiot salakuunnelleet matkapuhelimia Suomessa:
http://yle.fi/uutiset/supo_muut_valtiot_salakuunnelleet_matkapuhelimia_suomessa/7699031 - Keskustelua, kiitos
Onko kenelläkään tietoa valetukiasemien asentajista?
Viestintävirasto alkanut selvittää kuinka valetukiasemia voitaisiin tunnistaa:
http://yle.fi/uutiset/viestintavirasto_alkanut_selvittaa_kuinka_valetukiasemia_voitaisiin_tunnistaa/7700763
Lyhyt lainaus: "Virasto on aloittanut yhdessä teleoperaattoreiden kanssa selvitystyön tällä viikolla. Suojelupoliisin mukaan valetukiasemat ovat keinovalikoimassa myös Suomeen kohdistuvassa vakoilussa."
Ovatko Suomen viranomaiset ja teleoperaattorit todellakin niin noloja ja ammattitaidottomia, että vasta nyt "paskan iskiessä tuulettimeen" ryhtyvät tutkimaan ja skannaamaan kansalaisia salakuuntelevia valetukiasemia? USKOMATONTA!
Olihan jo vuonna 2012 Pohjanmaalla RIKOKSEN UHRIN kännykän salakuuntelurikos, jota Pohjanmaan poliisi tai operaattori Saunalahti eivät viitsineet tutkia. Korruptiota?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10507053 - foliolla ON hyötyä
Lähes kaikkiin koteihin nyt yritetään asentaa etäluettavat sähkömittarit. Nämä ovat hakkereiden ja urkkijien unelma-laitteet. Mallista riippuen monessa on TCP/IP tuki, GSM ominaisuus, ja 2.4GHz langaton lähiverkko. 2.4GHz on sama taajuus, jota Bluetooth ja WiFI tiedonsiirrot käyttävät. Kaiken tämän lisäksi monet etäluettavat mittarit kykenevat lähettämään reaaliaikaista tietoa yksittäisen kotitalouden sähkönkulutuksesta.
Omasta mallista voi löytyä tietoa netistä, mutta sähköyhtiöt ja mittarien valmistajat ovat olleet ahkerasti piilottamassa tietoa viime vuosina.- Muhahahahahahaha
Soon the control grid is pervasive.
- EUCCP
Muhahahahahahaha kirjoitti:
Soon the control grid is pervasive.
Tuntuu paremmalta nauraa ikäville totuuksille.
- Suomi on kusessa
EUCCP kirjoitti:
Tuntuu paremmalta nauraa ikäville totuuksille.
Elämme kontrollifriikkien mielipuolten aikakautta.
- pedofiilit
Muhahahahahahaha kirjoitti:
Soon the control grid is pervasive.
Rikolliset kyttää tietokoneita ja kännyköitä ,jotta pääsisi ryöväämään rahat.Toinen tarkoitus on pedofiileillä ,jotka kyttää perheiden lapsia ja tilaisuutta päästä tekemään pahansa jossain sopivassa hetkessä.Minulle on aivan sama tälläiset vakoilujutut,koska en tule koskaan urkkimaan toisen asioita ,koska en ole tehnyt muutakaan rikollista toimintaa.Kehitelköön vaan vakoilujansa minulta ei heru niille markkinoille mitään ,mutta olen huomannut että aivopieru poliisi ei kykene verkkoa valvomaan vaan suosii seksikieroutumia.Kyttääjät ja vakoilijat olette yhteiskunnan paskaa ,,hankkikaa elämä
itsellenne runkut. - solun taajuus
Toinen vakava ongelma on terveydelle haitallinen sähkömagneettinen säteily.
Kohta on pakko ottaa eteiseen säteilylähde, vaikka itse ei käyttäisikään kännyköitä tai wifejä.
Mikroaaltouuni perustuu vesimolekyylin resonanssiin. Soluilla vaadittu taajuus on pienempi. Meillä on siis koko ympäristö katettu erinäisillä säteilylähteillä, jotka lähettävät energiaa molekyylien ja solujen resonanssitaajuudella. Tekeekö jatkuva satunnainen EM-pommitus hyvää kasvavan nuoren aivokudokselle?
Katselkaas miten monien koulujen ja sairaaloiden katolla on 3G-mastot.
USA ja Neukkula olivat luonnollisesti ensirintamassa aseistamassa radioaaltoja. Eivät suurvaltojen asevoimien ja tiedustelupalvelujen palkkalistoilla olleet tiedemiehet jääneet lepäämään laakereillaan tutkan keksimisen jälkeen.
Ensimmäiset tutkaoperaattorit kertoivat miten joskus kuului naksauksia pääkopan sisältä. Tietyt taajuudet laukoivat hermosoluja aivoissa.
60/70-luvun tienoilla tuli sitten julkiseen tietoon, että USA:lla on teknologiaa millä voidaan tuottaa puhetta ihmisen pääkopan sisältä kuuluvaksi moduloimalla radioaaltoja.
Tutkijat löysivät myös miten tietyillä radioaalloilla voidaan häiritä ja estää proteiinien synteesejä ja muita synteesireittejä, ja näin aiheuttaa sairaus tai jopa kuolema.
En muista vuotta, mutta USA huomasi miten sen yhden virastorakennuksen työntekijöiltä löytyi keskiarvoa enemmän leukemiaa. Lähellä oli Neuvostoliiton lähetystö, joiden katoilla on aina rypäs antenneja.
Suomessakin havaittiin yhdessä rajakunnassa syöpätapausten lisääntyminen. Rajan takana oli Neuvostoliiton voimakas tutka-asema. Tässä tapauksessa ei siis ollut tarkoituksellista, vaan teknologian sisältämä haittavaikutus / ominaisuus.
Näitä satunnaisesti lähettelevä teknologia on ympäröinyt meidät jo melkein kaikkia syrjämetsiäkin myöten. Tyhmimmät maksavat, että saavat säteilylähteen lapseensa kehoon kiinni 24/7.
Ekan Irakin sodan aikana USA:laiset sotilaspuolen päähullut kertoivat mediassa miten he voisivat lähettää irakilaisille vaikkapa Allahin puhetta, mikä kehoittaa heitä antautumaan. Irakilaisten massa-antautumisten syyksi kerrottiin sitten jälkikäteen kuinka he pelästyivät tiedustelulennokkien pärinää, kun niitä käytettiin aina ennen tykistöiskua ja pommituksia. USA:laiset sitten kuulemma kävivät päristelemässä lennokeilla irakilaisten yllä ja nämä antautuivat.
Faktoja alkoi siis tulla avoimeen tietoon 60-luvulla.
- Viranomaiset hoitoon
Lainaus IS:n tuoreesta uutisesta: "Myös eräällä suomenkielisellä sivustolla esitellään IMSI-sieppaajaa ja kerrotaan sen soveltuvan ”naapurin GSM-puheluiden kuunteluun”."
Uutisoinnista selviää, että pelleviranomaiset ovat Suomessa omalla kierolla tavallaan mahdollistaneet ja laillistaneet suomalaisten vakoilun! Siis kuinka ÄLYVAPAATA porukkaa Suomen viranomaiset ovat!?
Koska Suomen pelkureita ja sairaudentunnottomia viranomaisia viedään sankoin joukoin pakkohoitoon latautumaan ja vahvalle lääkitykselle (koska työnteko ei suojatyöpaikoissa suju!) tai potkitaan niin lujaa perseelle, että lentävät hyvä veli ja sutki sisko -viroistaan kuin leppäkeihäät?
Onko Suomen viranomaiset kuohittu jossain NATO-indoktrinaatiokurssilla, kun EI OLE MUNAA ottaa vastuuta mistään?
Kenen puolella Suomen viranomaiset ovat? EIVÄT AINAKAAN SUOMEN KANSALAISTEN! Salakuuntelun tuomassa vaarassa ovat pitäneet kansalaisia!
Miksi ei samalla tiputettaisi salaukset pois kaikista mobiiliyhteyksistä? Ei tarvitse USA:n, Britannian ja Venäjän vakoojien tai työpaikkojen hyvä veli ja sutki sisko -kiusaajaporukoiden (savustajat), sosiopaattisten vainoajien, mielipuolisten urkkijanaapurien tai vaarallisten rikollisten pystyttää valetukiasemia, kun kaikki olisi suojaamatonta ja avointa kuin plutokratia-utopia-sci-fi -elokuvassa.
Samalla voisi kieltää suomalaisilta vaatteiden käytön, kun ei ole yhtään mitään salattavaa. Pompitaan turuilla ja toreilla kaikenmuotoisilla vartaloilla munasillaan ja pimperosillaan kuin luonnonlapset keijukaisten fantasialehdossa.
Kruunuksi kaiken läpitunkevan valvonnan kunniaksi pystytetään joka kaupunkiin ja kylään korkeisiin torneihin rakennusmateriaalitkin läpäisevä Kaikennäkevä silmä -kamerarypäs, joka saa sitten valvoa ja tallentaa alastomia suomalaisia intiimimmeissäkin puuhissaan.
Viestintävirastosta ei kerrota totuutta IS:n uutisessa: "[Kirsi] Karlamaan tiedossa ei ole, että Viestintävirastoon olisi tullut häiriöilmoituksia, jotka viittaisivat luvattomaan valetukiasemien käyttöön Suomessa. Karlamaan mukaan ei ole kuitenkaan varmaa tietoa, aiheuttaisiko valetukiaseman käyttö häiriöilmoituksen."
Tiedän henkilön, joka on tehnyt häiriöilmoituksen Viestintävirastoon, kun rikolliset olivat pystyttäneet valetukiaseman naapurustoon vakavassa rikosasiassa. Rikolliset salakuuntelijat halusivat salakuunnella rikosasian kantajan puheluita, jotka olivat hänen ja juristin sekä poliisiviranomaisten välisiä ERITTÄIN LUOTTAMUKSELLISIA ja SALASSA PIDETTÄVIÄ keskusteluja.
Onko tässä järkeä? Kuka vain saa tuoda vakoilulaitteita Suomeen:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1419139696686.html
OTTEITA IS:n UUTISESTA:
"Viestintävirasto kertoi perjantaina, että se on aloittanut operaattorien kanssa selvityksen, joka liittyy valetukiasemien mahdolliseen käyttöön Suomessa.
-Olemme selvittäneet teleoperaattorien kanssa mahdollisuuksia havaita näitä, Viestintäviraston kyberturvallisuuskeskuksen tietoturva-asiantuntija Antti Kurittu sanoo.
Viestintäviraston mukaan työ on vasta alkuvaiheessa.
”Ostaminen on sallittua”
(...)
Valetukiasemina käytettyjä niin sanottuja IMSI-sieppaajia myydään internetissä. Niitä ei ole kiellettyä tilata Suomeen.
-Yksityinen maahantuonti ei ole millään lailla rajoitettua, ainoastaan kaupallinen tuonti on säädeltyä, Tullin ylitarkastaja Jarkko Keskinen sanoo.
(...)
-Kyllähän niitä noissa verkkokaupoissa on myynnissä. Ostaminen on sallittua, mutta laitetta ei saa vain käyttää, Keskinen kertoo.
(...)
-Tässä voisi olla kehittämisen paikka viranomaisten yhteistyön suhteen, [Viestintäviraston] Karlamaa sanoo.
(...)
[Kirsi] Karlamaan tiedossa ei ole, että Viestintävirastoon olisi tullut häiriöilmoituksia, jotka viittaisivat luvattomaan valetukiasemien käyttöön Suomessa. Karlamaan mukaan ei ole kuitenkaan varmaa tietoa, aiheuttaisiko valetukiaseman käyttö häiriöilmoituksen.
[Väite ei ole totta. Viestintävirastoon on ilmoitettu valetukiasemista!]
-Olemme laittaneet nyt asiasta kyselyä teleyrityksille.
(...)
Amerikkalainen kriminologian asiantuntija Robert J. Girod kertoo Advanced Criminal Investigations and Intelligence Operations -kirjassaan, että Kiinassa toimivat sivustot kauppaavat IMSI-sieppaajia 1400-1600 euron hintaan.
Myös eräällä suomenkielisellä sivustolla esitellään IMSI-sieppaajaa ja kerrotaan sen soveltuvan ”naapurin GSM-puheluiden kuunteluun”.
(...)
Kännyköitä vakoiltu Suomessa?
Suojelupoliisin viestintäpäällikköä Jyri Rantalaa haastatellut Yleisradio kertoi perjantaina, että muut valtiot ovat salakuunnelleet matkapuhelimia Suomessa ja että keinovalikoimaan kuuluvat myös niin sanotut valetukiasemat.
(...)
Rantala korostaa, että valetukiasemat ovat vain yksi keino lukuisten vakoilukeinojen joukossa ja salakuuntelun mahdollisuus on tiedostettu kauan.
Rantalan mukaan valtion korkeimpia virkamiehiä ja muita viranomaisia on jo aiemmin ohjeistettu, ettei valtion salaisia tai luottamuksellisia asioita käsiteltäisi puhelimitse. Turvallisinta olisi keskustella kasvotusten." - VAINOA ja TERRORIA
Nyt koko Suomi salakuuntelemaan naapureita, vihamiehiä, kiim... unelmiesi kohdetta, pomoa, rikollisia, poliiseja, lakimiehiä, tuomareita - HEI salakuunnellaan vaikka koko MÄTÄÄ oikeuslaitosta! *sarkasmia*
Jos mitenkään jotakin porukkaa kiinnostaa, niin ko. aiheesta voisi tehdä YouTubeen parodiasketsivideon. Siitä saisi kunnon naurut!
Salakuuntele tällä laitteella naapurin GSM-puheluita!! Poliisin käyttämä laite:
http://www.mitavittua.fi/2014/09/25/salakuuntele-talla-laitteella-naapurin-gsm-puheluita-poliisin-kayttama-laite/
"Nämä laitteet voidaan sujauttaa esimerkiksi laukkuun ja ne ovat käytettävissä missä tahansa melkein missä on matkapuhelin liikennettä. IMSI catcherit ovat korkean teknologian laitteita joita käyttävät mm poliisit ympärimaailman joilla he nappaavat puhelut ja tekstiviestit huomaamattasi käyttöönsä. Voidaanko näitä käyttää rikolliseen toimintaan? Maailmalla rikollisliigat käyttävät näitä laitteita erinäisiin tarkoituksiinsa. Laitteen saa hankittua helposti googlaamalla hakusanaa IMSI catcher ja hinnat alkaen 399- useisiin tuhansiin riippuen esimerkiksi kuinka pitkä kantosäde siinä on.
En kerro tässä yksityiskohtia sen enempää mutta kerron lyhyesti kuinka tämä laite toimii.
Kun haluat kuunnella jotain tiettyä ihmistä niin ajat esim autolla hänen läheisyyteen riippuen tämän laitteen kantamasta. Kantamat vaihtelevat hinnan mukaan mutta halvimmilla pystyy jo kuuntelemaan useiden kymmenien metrien päästä. Ihmisen paikannukseen voidaan käyttää HLR-tekniikkaa joka lähettää hiljaisen ja huomaamattoman tekstiviestin kohdenumeroon joka lähettää sen takaisin lähettäjälle ja saat muutaman metrin tarkkuudella ihmisen sijainnin kännykän mukaan, tämä HLR-tekniikka yhdistetään google mapsiin joka näyttää sitten sen karttamuodossa. Mikäli olet joskus ajatellut ja miettinyt että kuinka ne poliisit aina osaavatkin ne rosvot löytää niin tässä on se vastaus, ole hyvä.
Tämä laite muodostaa ns vale-verkkotornin joka nappaa gsm-puhelun ennen kuin se menee oikeaan verkkotorniin ja näin ollen mahdollistaa puheluiden ja sms-viestien reaaliaikaisen kuuntelun ja lukemisen.
Mitä Vittua??!!-toimituksella olisi tästä laitteesta kerrottavaa enemmänkin muttemme halua opettaa tai yllyttää ihmisiä mihinkään mikä ei välttämättä ole korrektia.
Tämäkin hyödyllinen ja ihmisiltä salattu tieto jaetaan nyt sananvapauden sekä anti-sensuurin nimissä." - Totuushan se
Mielisairaat salakuuntelee toisia.
- Kansalaiset vaarassa
Tämä aihe vaatii ehdottomasti lisää keskustelua ja rohkeita tekoja.
- No mercy 4 slackers!
Mitä kansalaisten rohkeat teot voisivat olla? Näyttäviä mielenosoituksia? Saattaa valvovat viranomaiset lainmukaiseen vastuuseen? Minne valituksia voi tehdä?
- Liikettä maton alla
Miten perustellaan sitä, että vakoilulaitteita saa ostaa ilman mitään seuraamuksia? Ostajan pitäisi vähintään viranomaiselle toimitettavalle joutua paperilla selvittämään, mihin käyttöön laite tulee. Kenen voi olettaa ostavan kalliin tai halvankaan laitteen vain hyllyn koristukseksi? Vai oletetaanko, että hän lähettää sen lahjaksi jollekulle ulkomaalaiselle ystävälleen, jonka kotimaassa vakoileminen ei ole kiellettyä? Varmasti lainsäätäjien ja poliisien omat naapurit ja tutut jäisivät joka päivä kieli pitkänä linjoille kuuntelemaan heidän kotinsa arkisia puuhia, jos joku järjestäisi riskittömän tilaisuuden kuuntelemiseen nettikuulokkeilla, että se siitä kukamukameistäoliskiinnostunut-loruilusta. Monella Seiskan tilaajalla on erittäin tylsä elämä, kun Jalluakaan ei uskalla tilata edes kuoressa kotiin, ettei naapurit arvaa.
- Koodit totuudelle
Jos Turkissa poliisi ja tiedusteluviranomaiset laittomasti salakuuntelee liikemiehiä, poliitikkoja ja virkamiehiä, miksi kummassa se ei olisi Suomessa Suomen poliisin taholta myös mahdollista? Ai niin joo, Suomen poliisissa on töissä pelkästään epärehellisyyteen kykenemättömiä androideja, joiden moraalikoodi-, eettisyys- ja lainnoudattamisasetukset on säädetty siten, että moraalittomuutta, epäeettisyyttä ja laittomuuksia ei ikinä edes vahingossa tapahdu poliisin taholta. Koko Aarnio-jupakkakin on vain median keksimä saippuasarja!
Kymmeniä poliiseja pidätettiin Turkissa, epäillään maan johdon salakuuntelusta:
http://yle.fi/uutiset/kymmenia_poliiseja_pidatettiin_turkissa_epaillaan_maan_johdon_salakuuntelusta/7721226
"Tuhansia saarnaaja Fethullah Gülenin seuraajia on erotettu poliisista ja oikeuslaitoksesta. Ratsioista kertoi jälleen jo etukäteen Twitter-tili Fuat Avni.
Turkissa on pidätetty yli 30 poliisia, kertovat maan viranomaiset. Poliisi on tehnyt jälleen ratsiota useilla paikkakunnilla lähinnä Itä- ja Kaakkois-Turkissa. Pidätettyjä poliiseja epäillään liikemiesten, poliitikkojen ja virkamiesten salakuuntelusta, kertoo Anadolu-uutistoimisto.
Ratsioiden kohteena oli lähinnä tiedusteluviranomaisia. Yllätystarkastuksia on tehty heinäkuusta lähtien. Perjantaina oikeus alkoi käsitellä 13 epäillyn tapausta. Heidän epäillään asentaneen salakuuntelulaitteita, joilla olisi seurattu silloista pääministeriä Recep Tayyip Erdoğania.
Nykyinen presidentti Erdoğan syyttää Yhdysvalloissa asuvan hengenmiehen Fethullah Gülenin keksineen korruptioskandaalin, joka on käynyt ilmi äänitteistä, jotka on saatu salakuuntelulla. Tuhansia Gülenin kannattajia on erotettu poliisin ja oikeuslaitoksen palveluksesta. Joulukuussa ratsioita tehtiin Gülenin liittolaisina pidettyihin tiedotusvälineisiin. Länsimaat arvostelivat Turkkia sananvapauden rajoittamisesta.
Kuten aiemmistakin ratsioista, myös tuoreimman operaation yksityiskohdista kerrottiin jo ennen ratsioita salaperäisellä Twitter-tilillä. Turkissa spekuloidaan edelleen, kuka oikein on Fuat Avnin Twitter-profiilin takana."- Risto Reipas
"Jos Turkissa poliisi ja tiedusteluviranomaiset laittomasti salakuuntelee liikemiehiä, poliitikkoja ja virkamiehiä, miksi kummassa se ei olisi Suomessa Suomen poliisin taholta myös mahdollista?"
Koska korkeamman ÄOn maassa valtaapitävät ovat tajunneet säätää lait niin ettei tuollainen ole laitonta???
Jos lukaisee Suomen Laista perusteet telekuuntelulle ja kotietsinnöille ja vähän käyttää älyä, niin huomaa ettei käytännössä ole mitään rajoitteita ja missään tapauksessa poliisille ei voi tulla sanktioita vääristä epäilyistä.
Suomessa se menee niin, että valtion virkamies sanoo "epäilen kohdetta tarpeeksi vakavasta rikoksesta" ja toinen valtion virkamies antaa luvan vakoilulle. Mitään sanktioita aiheettomista epäilyistä ei siis ole kirjattu lakiin.
Teleyhtiöt saavat vuodessa niin monta pyyntöä poliiseilta, että eivät epäile turhia pyyntöjä, kun eivät edes saa mitään tietoa minkä perusteella erotella tapauksia toisistaan. Tällainen vakiintunut käytäntö on erittäin mieluisaa valtaapitäville.
Ja vain rikollisilla on jotain peiteltävää - vanha Putous-fanin sananlasku. - Mieron koirat
Risto Reipas kirjoitti:
"Jos Turkissa poliisi ja tiedusteluviranomaiset laittomasti salakuuntelee liikemiehiä, poliitikkoja ja virkamiehiä, miksi kummassa se ei olisi Suomessa Suomen poliisin taholta myös mahdollista?"
Koska korkeamman ÄOn maassa valtaapitävät ovat tajunneet säätää lait niin ettei tuollainen ole laitonta???
Jos lukaisee Suomen Laista perusteet telekuuntelulle ja kotietsinnöille ja vähän käyttää älyä, niin huomaa ettei käytännössä ole mitään rajoitteita ja missään tapauksessa poliisille ei voi tulla sanktioita vääristä epäilyistä.
Suomessa se menee niin, että valtion virkamies sanoo "epäilen kohdetta tarpeeksi vakavasta rikoksesta" ja toinen valtion virkamies antaa luvan vakoilulle. Mitään sanktioita aiheettomista epäilyistä ei siis ole kirjattu lakiin.
Teleyhtiöt saavat vuodessa niin monta pyyntöä poliiseilta, että eivät epäile turhia pyyntöjä, kun eivät edes saa mitään tietoa minkä perusteella erotella tapauksia toisistaan. Tällainen vakiintunut käytäntö on erittäin mieluisaa valtaapitäville.
Ja vain rikollisilla on jotain peiteltävää - vanha Putous-fanin sananlasku.Haha!
"Ja vain rikollisilla on jotain peiteltävää"
KAIKILLA on jotain peiteltävää. Mielisairaat, sosiopaatit/psykopaatit ja rikolliset sekä korruptoituneet virkamiehet ja poliitikot (piirteitä kaikista edellä mainituista) kannattavat tavallistenkin ihmisten vakoilua ja salakuuntelua, ja oikeuttavat laittomat, rikolliset ja moraalittomat toimensa tuolla "vain rikollisilla on jotain peiteltävää" -fraasilla.
Myös rikollisten/rikosten uhreilla on AINA jotain peiteltävää. Vai haluaisiko vakavan rikoksen uhri rikosasian kantajana avoimesti antaa tietonsa ja suunnitelmansa rikolliselle vastapuolelle, kun ei ole mitään peiteltävää? Päästäisi rikoksentekijän (esim. rikollisen poliisin) kuin koira veräjästä, koska kaikenlainen, laitonkin salakuuntelu pitää sallia. HALOO!? *reps* Järki käteen laittoman ja moraalittoman salakuuntelun puolustajat, ellei se järki ole jo peruuttamattomasti päänuppeihinne jäätynyt.
- hmmm_Android
Valetukiasemat ?
Android tabletti
Google maps sijaintitietojen historian kautta voi löytää montakin sijaintia omalle koneelle aivan yhtäaikaisesti eri osoitteisiin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167170- 1992547
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1041992En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761538Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911079- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46959- 77863
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7718