Valmistaudummeko me sotaan?

Näyttää vähän pahalta nämä ennusmerkit. Mitäs, jos ne koneet alkaakin törmäillä toisiinsa? Mitä siitä voi seurata? Suomi on selvästikin alkanut varautua pahimpaan mahdolliseen. Reserviläisillekin ilmoitetaan joukko-osastot ja tehtävät, mihin kuuluu ja minne tulee ilmottautua. Kertausharjoituksiakin lisätään tuntuvasti. Jokainen joka seuraa tarkemmin mediaa, tajuaa että nyt eivät asiat ole niinkuin ne pitäisi olla. Jotain on nyt tekeillä ja siitä vaietaan?
20296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ainakin saadaan ihmisten mielenkiinto pois noista koko Eurooppaa koskevista talous sotkuista

Äänestä
  • Se oli muuten Ruotsi , joka ilmoitti reserviläisille sodanajan sijoituspaikat.

    Äänestä

  • käännös suomeksi - talous sotkut = taloussotkut

    Äänestä

Mitään sotaa ei ole tulossa. Turhaa houhotusta.
Sota? Ei se ole enää sota kuten ennen.
Jos joku aloittaa kahinan se tietää elämänloppua maapallolla.

Äänestä

Tuo reserviläisten sodanajansijoitusilmoitus on ollu valmisteilla jo kauan ennen niitä Ukrainan rähinöitä. Samoin on tuosta kertausharjoitusbutjetistakin päätetty jo aikoja sitten. Ilmantilanloukkauksiakin on ollut aina, nyt media vaan koohkaa niistä enemmän, tietysti saadakseen lehtiä myytyä. Mediallehan tämmönen sodanlietsonta on oikea kultakaivos ja ainakin iltasanomat vääntää vaikka venäläisen ajokoiran eksymisen suomen puolelle merkiksi venäjän aikomuksesta hyökätä suomeen...

Niin kauan kuin me ei kuuluta natoon niin venäjällä ei ole ainuttakaan syytä hyökätä tänne.

Äänestä
  • Mitä se imppari taas valittaa?

    Äänestä

Tässä nyt pitää saada ns.ulkoinen uhka,että kansa unohtaisi nuo omien herrojen töppäilyt ja talouskälmäilyt.
Se on aina sama juttu ja ihan sama pätee Venäjällä,Saksassa,Ruotsissa ja koko EU:ssa muutenkin.

Äänestä

Tähän asti sen oman reservin sijoituksensa on saanut selville ihan kysymällä omasta aluetoimistosta, eli ei niitä ole ennenkään pimitetty reserviläisiltä. Älkää olko tyhmiä. Paitsi jos olette syntymätyhmiä, silloin ette voi sille mitään.

Äänestä
  • EVVK koko asia

    Äänestä

Mitä se Venäjä olisi sitten Suomelta vailla? Suota ja rämeikköä ja hemmetin rumia kaupunkeja jotka on kiireellä väsätty. Vai haluaako ne varastaa ne 92mrd./€ velkapaperit jotka Suomi on onnistunut hankkimaan holtittomalla velanotollaan?

Vai viekö ne Stubbimunan itselleen vankina ja pistävät mainostamaan hammastahnaa? Siitä ilosta voisin maksaakin jo vähäsen.

Äänestä

No ne vievät minut pienimunasen stubbimunan Katariinan puistoon ja panevat siellä ei stubbimunillaan minua joka olen se stubbimuna, sen suloisen ja kuuluisan tammen alla peräaukkoon lätisten.
Sehän on ihanaa mulle stubbimunalle se...Läts...läts...läts....

Äänestä

On se metkaa. Coocleti stbbimunan ja se löysi nämä tuossa alhaalla. Siis coocle.
On se vain kumman metkaa...Coocle on älykäs ja omalla tavallaan metkakin. löysi perskules stubbin kikkelinkin. Miekö luulin että se mie se yksin olen sen keksiny. Siis sen stubbimunan. Mutta ei. On näköjään muitakin älykkäitä.

subbin kikkeli
24.8.2014 01:31
4
stuppin anus maistuu patelle...nami...namii..nami...myhäilee pate.



Patehan se kyllä
24.8.2014 01:33
4
Sulje
pate vatkaa vimmatusti stubbin kikkeliä. Jospa se sitten kasvaisi kuitenkin

Äänestä

Älä huoli reserviläinen, etkö ole huomannut,että suomessa n ollut taloussota jo 90 luvulta. Kuolleita on kymmeniä tuhansia, konkursseja, työttömiä jne.. taloussotaveteraaneja satoja tuhansia, ja arvaa ketkä ovat tässä sodassa niskanpääällä.

Äänestä
  • Neuvostoliitto kun romahti niin taloussota alkoi välittömästi ja siinä sodassa yrittää porvarit nyt saada kuumeisesti takasin tuota kymmeniksi vuosiksi menettämäänsä kyykytysoikeutta.
    EU yrittää olla jonkunlainen YK tässä Euroopan laajuisessa taloussodassa mutta väärästä päästä ne Brysselin byrokraatit konfliktia ratkaista yrittää.
    Kurkunkäyryys ja kirveenvarrenpituus direktiivejä luomalla ei asiat siittänsä kummene.

    Äänestä

  • Tuo on kyllä totta. Eikä nämä Venäjän pakotteet yhtään paranna tätä meidän tilannetta. Päinvastoin. Natopuheet kannattaa unohtaa jo heti alkuunsa.

    Äänestä

Ja työ Rovaniemeläiset saitte vielä sen valetosentin vaivoiksenne...vai joko olette saanu sen häädettyä pois ?
Sillä on erikoinen sekamelska ajatteluelimissä. Syöttää Venäläisille aivan ihmeellisiä tarinoita Suomesta.

Äänestä
  • Mistäs mikkeliläinen tänne osasi tulla.. tulitko tutkimaan mitä kukakin puhuu esim persuista. Aina yhteenlaskuntulos 21.

    Äänestä

  • tulitko perässä kirjoitti:

    Mistäs mikkeliläinen tänne osasi tulla.. tulitko tutkimaan mitä kukakin puhuu esim persuista. Aina yhteenlaskuntulos 21.

    Persut ei menesty tällä kerralla, se on selvä se. Alle 20 prosentin puolueita ei kannata äänestää, jos on aikomus saada kokoomukselta pääministerin salkku.

    Äänestä

  • salkku kiertoon kirjoitti:

    Persut ei menesty tällä kerralla, se on selvä se. Alle 20 prosentin puolueita ei kannata äänestää, jos on aikomus saada kokoomukselta pääministerin salkku.

    Kenelläkään muulla puolueella ei ole mahdollisuuksia pääministeripuolueeksi, kuin keskustalla.

    Äänestä

Ei menny inttiaika hukkaan kohta pääsee viimein sotimaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reserviläisen huoli kirjoitti:

Näyttää vähän pahalta nämä ennusmerkit. Mitäs, jos ne koneet alkaakin törmäillä toisiinsa? Mitä siitä voi seurata? Suomi on selvästikin alkanut varautua pahimpaan mahdolliseen. Reserviläisillekin ilmoitetaan joukko-osastot ja tehtävät, mihin kuuluu ja minne tulee ilmottautua. Kertausharjoituksiakin lisätään tuntuvasti. Jokainen joka seuraa tarkemmin mediaa, tajuaa että nyt eivät asiat ole niinkuin ne pitäisi olla. Jotain on nyt tekeillä ja siitä vaietaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu