Voiko pilaantuneeseen appelsiinitäysmehuun syntyä alkoholia? Siis sellaiseen, jossa on päiväys vanha ja maistuu hiukan oudolta. Myös jostain syystä paksumpaa kuin tavallisesti. Netistä en oikein vastausta löytänyt, siksi päätin kysyä teiltä. :-)
Vastaukset 2
- sijef
Aina paremmin jos pidät mehun lämpimänä , lisäät sokeria ja hiivaa !
- antoikotietoa
Kaikki sokeripitoiset mehut voivat käydä ja sisältää alkoholia - appelsiinimehu tuskin maistuu kovin hyvältä käytyään vaikka esim. sima ja kilju, joissa käytetään sitrushedelmien viipaleita, ovatkin juotavia.
Paksuudesta en tiedä, mutta arvelisin sen johtuvan hiivasienten ja bakteerien kasvusta eli pieneliöstön määrän kasvusta mehussa.
En kuitenkaan joisi sitä, sillä ei voi tietää mitä organismeja siinä on - simaa tehdessä tietää raaka-aineet ja hygienia on kohdillaan (ainakin pitäisi olla).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861373
- 721204
- 791071
- 95889
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois266869- 30800
- 49767
- 78708
- 55703
- 44632