onko älypuhelimelle keksitty vielä lyhyempää synonyymiä?
Vai voiko edelleen käyttää perinteistä: känny tai kännykkä?
Älypuhelin - synonyymi?
14
477
Vastaukset
- martta00
tietenkin voi käyttää, kännykkähän se on edelleenkin
- kommarinkantaja
miten olisi kommari? siis kommunikaattori? eroksi siitä entisestä perinteisestä kännykästä
- uusia sanoja.
kommarinkantaja kirjoitti:
miten olisi kommari? siis kommunikaattori? eroksi siitä entisestä perinteisestä kännykästä
Ehdotukseni on älytin! Siitä voi johtaa verbin älyttää, tarkoittamaan älypuhelimen käyttöä. Esim. kun äiti huutaa teini-ikäiselleen: Siivoapa huoneesi! Teini-ikäinen vastaa: En jouda juuri nyt, kun älytän!
- zpii
Miksi sanan pitäisi olla lyhyt? Minusta sana on kauniimpi, mitä pidempi se on.
Esimerkiksi "sovellus" on tosi ruma sana, melkein kuin kirosana. Sovellutus, sepä jo siedettävä. Muutoksia en vastusta, sillä esimerkiksi "sovellullutus" olisi tosi kaunis sana, ja sen yleistymistä en vastustustaisi mitentenkään.- SamaaMieltä
"Kuuma sian verimakkara -nimestä luovuttiin 1980-luvulla ja tilalle tuli miellyttävämpi nimi mustamakkara, jolloin makkaran suosio nousi."
Vielä lyhyempiä , epävirallisia versioita on mm. musta, synkkä, tapola... mutta kyllä sentään tuo originaali 'Kuuma sian verimakkara', siinä on sitä jotain :)
- sanaseppä
-- heureka --" äpyli " on taatusti sana joka jää aikakirjoihin , siinä sulle !
- one_vaan
Miten olisi älpy?
- älyttäjä
Mutta kun siinä ei oikeastaan ole älyä - markkinahemmot ovat älyttäneet kuluttajia. Kännykkä on ihan hyvä, toisissa on vaan enemmän toimintoja kuin toisissa. Tuota äly-sanaa yritetään tunkea joka paikkaan, jossa vähänkin tietoa käsitellään.
- handlaaja
Hanska.
Se on koko ajan kädessä ja sillä hanskaa kaiken. - jihuuji
egolelu
- Kompu
com.pu, eli kompu
- Uuno_Pönttö
Ällikkä olisi ihan hyvä.
- älypuhelintaeiole
No miten olis ihan vaan kännykkä. Koska sehän se on, sitäpaitsi siinä ei edes ole mitään älyä. Enemmän toimintoja vain kuin ennen.
- 54h35
ähly
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882503- 671455
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww821363EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111192- 81913
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19900Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe33773- 54773
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102771- 30706