Eli, oon 17 vuotias tyttö pituudeltani 168cm paino 54kg ja rasvaprosentti 28,1%. Oon käyny puoli vuotta nyt salilla pitääkseni "peruskuntoa" yllä, mut nyt haluisin keskittyy enemmän lihasmassan kasvattamiseen ja rasvaprosentti olis kiva saada alkuun edes 20%. Rakenteeltani oon melko hoikahko, mutta nyt selluliitti reisissä, lättä perse ja pienet allin alut käsissä on alkanu haittaamaan. Olis tosi mahtavaa saada vähä vinkkei toho treeni ja ruoka puoleen, et minkälaine olis hyvä rasvanpolttotreeni ja mikä ois hyvä pyllynkasvatustreeni ja kuinka usein kannattais treenaa jtn tiettyy osa aluetta ja miten syödä esim ennen ja jälkee treenin. Tarkotuksena mulla ois saada ihan oikeesti lihasta näkyviin, parantaa elämänlaatuu pysyvästi ja olla ylpeä vartalostani. Kiitos jo etukätee kaikille ihanille vastaajille
Voisko joku auttaa?
3
182
Vastaukset
- anna-stine
mietin tuota rasva%millä se on oikein mitattu? esim kuukautisten aikana voi näyttää enemmän kun on nestettä kehossa. lihasmassan kasvatus ja rasvanpoltto yhtä aikaa ei ole oikein mahdollista koska lihaskasvu vaatii aina kaloritilan ns anabolisen tilan eli enemmän kaloreita kun kulutat. tuo rasca%on myös ihan normaali(20-30naisilla)ja jos menee 20tai alle voi olla et kuukautiset häiriintyy.on vaikea antaa tästä näin sulle ohjeita. sekä aerobista että lihaskuntoo kaipaat ja jos haluut reisiä/pakaroita kehittää nii pikkuiset painot ei riitä vaan tarvitaan kovaa harjoitusta. unohtamatta lepoa tietty. 2jalkatreeniä viikossa, 2keski/yläkroppatreeniä jaettuna ja 3-5aerobista(miel intervallit)riippuen mistä pidät(juoksu, uinti...) jos käyt salilla suosittelisin ottaa pt:hen yhteyttä.
- Lihaksiinäkyvii
Hei ja kiitos paljon! Ja rasvanprosentin oon mitattanu joskus kesäl hyvinvointimessuil ilmaseks, ei pihdeil. Okei eli ensin lihasmassa ja sen jälkee rasvanpoltto? Jos alkaisin kasvattaa lihast ni kuinka paljo aerobista mun pitäs treenii sisällyttää? Ruokapuoli on kans ongelma koska aikaa ei välttämät ain syömisee riitä ja nykyy syön joku 1800kcal/pv. Minkälaist ruokaa mun pitäs syödä et saisin lisättyy 300-500kcal päiväsaantii? Minkälaine olis esim. yhen päivän ruokalista?
Aloituksessasi on niin paljon niin laajoja kysymyksiä, että kukaan tuskin viitsii tänne kaikkea sinulle kirjoittaa. Kannattaa etsiä tuota perustietoa ihan itse, sitä on netti pullollaan.
Noilla mitoilla ei ainakaan kannata alkaa laihduttamaan. Rasvaprosentti pienenee kyllä, jos saat lihasmassaa. Ihan ensiksi kannattaa opetella syömään kunnolla, sillä se on ihan sama miten treenaat, jos et saa tarpeeksi ja oikeanlaista energiaa lihaskasvuun. Se ettei muka ole aikaa syödä, on vain tekosyy.
Treeniohjelmaksi kannattaa valita alkuun joku suht simppeli 1- tai 2 jakoinen ohjelma, jota teet 3-5 kertaa viikossa. Kannattaa suosia lähinnä vapailla painoilla tehtäviä liikkeitä. Alkuun voi toki mennä vähintäänkin pari viikkoa siihen, että opettelet tekniikat kuntoon. Sitten vaan lisäilemään rautaa ja treenaamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1482007Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041701- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001190Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761172- 671140
- 221027
- 48997
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73946- 45917