Olisiko hauskoja ideoita täytekakkuun, joka tulee 10 v. tytölle, 13 v. pojalle ja 15 v. tytölle. Siis yksi kakku, joka tulee yhteiseksi näille kaikille.
Täytekakku lapsille
6
190
Vastaukset
- kaakkunen
Tuli vaan mieleen, että jos näillä kaikilla on omat mieltymykset sen suhteen, millä kakku täytetään, niin voisiko kakun "jakaa" täytteiden mukaan kolmeen osaan, jotka täytettäisiin kunkin mielitäytteillä. Itse kakku olisi yhtenäinen, mutta siinä selvästi erottuisi, onko esim. suklaatäytettä / mansikkahilloa / vaniljakiisseliä jne. Myös kakun voisi päällystää kunkin osion eritavalla, tai ainakin niin että kukin osio on erotettavissa. Kuhunkin osioon voisi sitten pursottaa sen kakun osion "omistajan" nimen. Ehkä hassu idea, mutta laitoinpa sen tähän kuitenkin. :)
- luomukakku
Lapsille sopii mikä tahansa täytekakku, jossa ei ole käytetty lisäaineita. Leivo kermakakku, kotikutoisella hillolla täytettynä.
- unelias siili
Kysymys oli ehkä vähän huonosti esitetty. Hain tällä lähinnä koristelu vinkkejä. Täytteet on jo sovittu aiemmin.
Tuo kolmeen erilaiseen osaan jaettu kakku, kuulosti ihan kivalta koristelun osalta.- tein kerran
Tekisin junan , kolme vaunua ja jokaisen koristelisin erilailla. Suorakaide- kakkuvuoka tai uunipeltipohjat josta saa leikattua. Täytteillä ei niinkään väliä mutta koristeet kaikkien lasten mukaan erilaiset.
Ne on kuitenkin tärkeimmät , vaikkapa prinsessa/harry potter/ ... mitä sun 15v tyttö tykkää.. vaikka nuotteja ?
Englantilaisista lakritsakonvehdeista saa ainakin hyvät renkaat ja ikkunat
- leipuri2
Olen joskus tehnyt synttäreille kääretorttuleivoksia. Niille on helppo pursottaa kermaa ja koristella sitten haluamallaan tavalla.
- unelias siili
Kiitos kaikille hyvistä vinkeistä! Taidan toteuttaa tuon junanidean.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532514Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362481Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle292370Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt921866Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle271661Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3111655- 1501486
- 721339
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231078Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu111053