Täytekakku lapsille

unelias siili

Olisiko hauskoja ideoita täytekakkuun, joka tulee 10 v. tytölle, 13 v. pojalle ja 15 v. tytölle. Siis yksi kakku, joka tulee yhteiseksi näille kaikille.

6

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaakkunen

      Tuli vaan mieleen, että jos näillä kaikilla on omat mieltymykset sen suhteen, millä kakku täytetään, niin voisiko kakun "jakaa" täytteiden mukaan kolmeen osaan, jotka täytettäisiin kunkin mielitäytteillä. Itse kakku olisi yhtenäinen, mutta siinä selvästi erottuisi, onko esim. suklaatäytettä / mansikkahilloa / vaniljakiisseliä jne. Myös kakun voisi päällystää kunkin osion eritavalla, tai ainakin niin että kukin osio on erotettavissa. Kuhunkin osioon voisi sitten pursottaa sen kakun osion "omistajan" nimen. Ehkä hassu idea, mutta laitoinpa sen tähän kuitenkin. :)

    • luomukakku

      Lapsille sopii mikä tahansa täytekakku, jossa ei ole käytetty lisäaineita. Leivo kermakakku, kotikutoisella hillolla täytettynä.

    • unelias siili

      Kysymys oli ehkä vähän huonosti esitetty. Hain tällä lähinnä koristelu vinkkejä. Täytteet on jo sovittu aiemmin.

      Tuo kolmeen erilaiseen osaan jaettu kakku, kuulosti ihan kivalta koristelun osalta.

      • tein kerran

        Tekisin junan , kolme vaunua ja jokaisen koristelisin erilailla. Suorakaide- kakkuvuoka tai uunipeltipohjat josta saa leikattua. Täytteillä ei niinkään väliä mutta koristeet kaikkien lasten mukaan erilaiset.
        Ne on kuitenkin tärkeimmät , vaikkapa prinsessa/harry potter/ ... mitä sun 15v tyttö tykkää.. vaikka nuotteja ?

        Englantilaisista lakritsakonvehdeista saa ainakin hyvät renkaat ja ikkunat


    • leipuri2

      Olen joskus tehnyt synttäreille kääretorttuleivoksia. Niille on helppo pursottaa kermaa ja koristella sitten haluamallaan tavalla.

    • unelias siili

      Kiitos kaikille hyvistä vinkeistä! Taidan toteuttaa tuon junanidean.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1621
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1031
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      912
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      906
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      790
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      782
    8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      727
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      722
    10. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      342
      721
    Aihe