Paineilmalla toimiva auto

ilmasta

Kaikki tuntevat paineilmatyökalut. Jos paineilma-autolla haluaisi ajella vaikkapa 20 km, niin millainen säiliö tarvitaan.

5

228

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Timco
    • 201232
    • Kysyn vain

      Eikö jostakin löytyisi vielä huonompihyötysuhteista tapaa säilöä energiaa? Esimerkiksi sellaista, jonka hyötysuhde olisi vain 2–5 prosenttia.

    • Pähkääjä

      Ilmaa voidaan säilöä myös jäähdyttämällä se nesteeksi, jostain luin että se on edullisempi tapa kuin paineella pumppaaminen.
      Varmaan varsinkin jossain arktisella alueella se onnistuisi.
      Tuota menetelmää on suunniteltu mm. tuulienergian säilömiseen.

      Muistaakseni nesteeksi jäähdytetty ilma sitoo painoonsa nähden enemmän energiaa kuin li-ion akku.

    • Ei tarvita, ei!

      Vähän samaa ideaa on ollut käytössä näissä ”raiteilla liikkuvissa termospulloissa”:

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Höyrysäiliöveturi

      Jos paineilmakäyttöinen auto olisi käytännöllinen/taloudellinen, sellaisia epäilemättä olisi liikenteessä. Energian säilöminen paineilmaan ei ole hyötysuhteeltaan suinkaan parhaasta päästä.

      Paineilmatyökalut toimivat yleensä alle 10 baarin paineella. Auton toimintasäteen merkittäväksi saaminen edellyttäisi merkittävästi korkeampaa painetta. Säiliö olisi painava ja kallis, samoin tarvittava kompressorilaitteisto. Kun vielä tiedetään, millaista tuhoa esimerkiksi 7–8 baarin paineessa posahtava kuorma-auton rengas saattaa saada aikaan (vaikkapa kumikorjaamossa), ei oikein haluaisi kuvitella tällaista pommia (potenssiin korotettuna) tieliikenteeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      231
      7876
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5460
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4842
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      76
      3547
    5. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      153
      3462
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2045
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      2041
    8. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1869
    9. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      45
      1748
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      39
      1697
    Aihe