Toivottaa erirtyisesti Kokoomus, SDP, RKP, Kristilliset ja myös Vasemmistoliitto.
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/717832/Verot kiristyvat keskiyon koittaessa
Tässä ovat ne VASTUUNKANTAJIEN keinot, eli sieltä otettiin mistä helpolla saatiin.
Tätähän te halusitte eikö niin?
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/717832/Verot kiristyvat keskiyon koittaessa
Tässä ovat ne VASTUUNKANTAJIEN keinot, eli sieltä otettiin mistä helpolla saatiin.
Tätähän te halusitte eikö niin?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kokoomus näyttää iskevän asumiseen ja elämiseen. Ei mitään uutta, niiltä otetaan joilta tiedään että saadaan.
Tämä ilmeisesti kelpaa KESKUSTALLE.
Keskustan vaalivoitto on taattu, kunhan vain Sipilä ei vastaa yhteenkään vaikeaan kysymykseen.
Muuten ameebaa fiksummat saattaisivat tajuta, että keisarilla ei ole vaatteita.
Kajahtaneen persun vaalipropaganda jatkuu nyt Suomi24 Rovaniemi-osiossa.
Ei mene fiksuille läpi.
Persuilla on todellakin mielenkiintoinen logiikka. Vaaditaan autoveron poistoa kokonaan, bensan hintaa alas ja viinanhinta minimiin. Siinä vain muutama esimerkki, muitakin veronalennus-ehdotuksia löytyy.
Kansa tietysti tykkää tuollaisista puheista, ainakin vielä viime eduskuntavaaleissa. Ikävä tosiasia vain on että kysyttäessä persu-politiikoilta sitä, että millä menetetyt verotulot paikataan niin vastausta ei tule.
Vastaus on tullut, mutta se on "väärä."
Sillä korruptoituneesta järjestelmästä EI voi leikata.
Ei voida leikata kehitysavusta, maahanmuuttobisneksestä (onkin todella hyvä bisnes), miljardiveronkiertäjäyritysten valtiontuista, tehottomasta ja tuhlaavasta valtio- ja kuntakentästä.
Kun ei vaan voi...mutta veroja voi vaan nostaa.
Lapsilisäleikkaukset, sähköveron korotus, polttoaineveron korotus, joka muuten kertautuu kaikkiin tuotteisiin, mitkä liikkuu tien päällä. Esim. ruoka.
Ja autovero, hah. Kunnon kateusvero sosialisteille, kuinka ruotsi pärjää ilman? EU- kansalaisena minulla on oikeus ostaa viinat ja autot sieltä mistä haluan.
Eipä ole ihme, että valtio on jatkuvasti käräjillä autojen verotuksesta ja ottaa turpaan myös jatkuvasti, miljoonia poltetaan verorahoja tässäkin prosessissa.
Siinä on se sinun totuutesi ja jos "kansa" tuosta tykkää, niin on todellakin päättäjänsä ansainnut.
Voi herttaista mikä lapsenusko sinulla on ja naiivi käsitys taloudesta. Luuletko tosiaan ihan aikuisten oikeasti että joku vajailla pytyillä käyvä persujoukko olisi hallituksessa muuttanut koko maan suunnan?
Totuushan on se, että persujen johdolla olisimme vielä kauheammassa tilanteessa. Onneksi kansan sivistystaso tuntuu nousevan samaan aikaan kun persujen kannatus matelee pohjamudissa.
Presidentti Niinistö kehoitti Uudenvuodenpuheessaan puolueita kertomaan ennen vaaleja mistä pitäisi leikata eli mistä säästetään menoja.
Toki kyseessä on vain kehoitus, mutta Soini vastasi heti tuttuun tyyliinsä. Hän kertoi keneltä ei saa leikata ja esitti taas niin mukavaa miestä kuin olla ja voi. Sen jälkeen Soini kaivoi naftaliinista vanhan höpöhöpö-mantransa ja alkoi puhua puoluetuen leikkaamisesta. Samoin hän nakkasi kehiin kansanedustajien luopumisen palkkion korotuksistaan. Voiko populistisemmin ihminen enää lässyttää?
Noilla leikkaamisillako pystytään sitten poistamaan/laskemaan autoverot, viinaverot, poltttoaineverot sekä kaikki muut persujen lupaamat asiat?
Täytyy sanoa että on melkoinen logiikka ja varsinkin matematiikka tällä Timo Soinilla.