Eli oon 5kk päästä täyttävä 16v. Ennen joululomaa ruoka meni normaalisti, mutta jouluruoalla ei enään mennyt ne perinteiset kinkut yms.. Ja nyt saattaa olla etten syö kokonpäivänä muuta kuin 1 leivän, koska ei vain haöuta syödä. Kaikki lemppari ruoat vähän oksettaa.. Olen normaali painoinen. Ja ongelmia ei ole esim. Karkin kanssa vaan se itse ruoka ei vain mene kurkusta. Jos sitten päätän syödä niin pienessä annoksessakin saattaa kestää tunti syödä..
Ruoka ei enään maistu..
4
274
Vastaukset
- kotikisu
Karkit ja muu höttö ja tyhjät kalorit pois, niin johan maistuu ruoka. Ulkoilua ja säännöllinen rytmi auttavat asiaa.
- olehuoletikylsesiitä
Mulla on vähän juttu viikon dokausputken jälkeen - ruoka ei vain maistu kuin vasta parin päivän jälkeen, mutta tuskin sulla on samasta asiasta kyse.
Jätä makeiset pois, mussuta se pieni annos vaikka aikaa viekin, pikkuhiljaa se ruokakin alkaa maistumaan ja jos suosikit eivät enää maistu niin tee jotain muuta ruokaa ja tykästy niihin.
Noin muuten käyttäytymisesi vaikuttaa alkavalta syömishäiriöltä ja ongelma on enemmän henkisellä puolella kuin makuaisteihin liittyvää. Jos koet syömisesi ongelmaksi, niin hae ammattilaisen apua tai ainakin keskustele perheesi kanssa. Olet vasta alussa ongelmasi kanssa, joten asiaan on hyvä puuttua heti nyt. - Ei enää
Eikö nykypäivän 16-vuotiaat todellakaan osaa edes kirjoittaa?
- skrivaamitäskrivaat
Suurin osa suomalaisista ei osaa kirjoittaa oikein unohtaen yhdys-sanat, päätteet, lyhennökset jne.. - ei pelkästään 16-vuotiaat.
Oikeinkirjoitus on vaikea laji ja vuosikymmenten opettamisen jälkeenkään se ei näemmä ole tarttunut ainakaan journalistiikkaa opiskelevien mieleen vai mitä voi sanoa otsikoista kuten "mies kuoli auton alle" tai "vainajat ovat yhä vanhempia". Kumpikin sinänsä pitää paikkansa eli mies voi kuolla autonkin alle ja vainajat vain vanhenevat kuolemansa jälkeen, mutta otsikoiden tarkoitus oli jotain muuta kuten jokainen hetken ajateltuaan havaitsee.
Suurin kielellinen huijaus tehtiin 90-luvun alussa, kun Mattila perusti lafkan nimeltään Notareal, joka voidaan ymmärtää "laillistettuna kiinteistöbisneksenä", mutta minun silmiin se oli "not a real" eli "ei totta" kuten myöhemmin ilmeni. Huvittavinta oli kun Mattila kilpaili off-shore-luokassa ja pääsponssi oli nimeltään FinnScrew eli "suomihuijaus" vaikka potkureita taisivatkin mainostaa.
Tästä taas saa aasinsillan "Slush"-tapahtumaan eli loskat suuhun kuten entinen ravintoloitsija sanoi - miten ihmeessä positiivisuutta huokuvat kyykky-kakarat olivat voineetkaan keksiä nimen loska tapahtumalleen - loska henkii kaikkea muuta kuin energiaa vaan päinvastoin kuten Juice aikoinaan lauloi - "nyt on lokakuu ja minusta näkee sen".
Toki slush on myös keinotekoisesti värjätty jäähilejuoma, mikä myös kuvastaa hyvin koko tapahtumaa - mautonta litkua ja imemisen lopputulemana on vain valtaisa kylmän aiheuttama päänsärky.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude19814980Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t12610480Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy779481Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089311Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k519139Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk566915Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1806490Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri315571Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1585368Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump145049