Kahvila vanhemmalle väelle

kahvituttaja

Mielessä olisi pienen kahvilan perustaminen paikkakunnalle, jossa kolmasosa väestöstä on yli 65-vuotiaita ja muutenkin ikäjakautuma on vanhemmanpuoleista. Paikkakunnalla ei ole huomioitu tuota vanhempaa väkeä - baaria ja pubia on kyllä, mutta nuoremmathan niissä käy. Nyt tietenkin kiinnostaisi mikä vetäisi tuota vanhempaa väkeä paikalle - tietenkin helppokulkuisuus yms on jo otettu huomioon, mutta menisikö paikkakunnan perinneherkkuja vai pitäisikö olla ihan normitarjottavia - lisäksi tulisi keittolounas tarjolle ja kaikki olisi ihan kohtuuhintaista. Kesällä on tietenkin turisteja jonkinverran eli annosjäätelöitä tulisi myyntiin. Tarkoituksena ei ole rikastua - vain saada voita leivän päälle..

6

208

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dynamicc

      Huono idea. Vanhat pierut saavat homehtua laitoksissaan, antaa nuoren väen viettää aikaansa ihmisten ilmoilla.

    • raflanomistaja

      älä perusta kahvilaa kun ihmiset tulevat vain valittamaan koska ei ole parempaakaan tekemistä.Valheillaan tuhoavat yrityksesi ja jäävät sinulle sen jälkeen velkaa.Mukamas "täydellisiä asiakkaita" vitun paska asiakkaat

    • hanntädinkakku

      Bingo, korttipelit, päivätanssit.. eli siis oheisohjelmaa. Tai anna mummeleien itse leipoa ja tuoda jotain myyntiin. Kahvitarjoilu kerran kuussa. Ilmainen santsikuppi. Varmaan tekisin jotain perinteistä leivonnaista vaikka oman mummoni ehdoton lemppari on Ristoranten mozzarellapizza :o) Käy vaanimassa srk tilaisuuksissa, siellä on yleensä tätä porukkaa pilvin pimein ...
      Esteetön sisäänkäynti, kukkia ikkunalle ja rammari soimaan, kohta alkaa kassa kilisemmään .
      Jos teillä on siellä vaateliikkeitä niin vaikka muotinäytös jossa voivat itse esiintyä malleina, meillä tämä oli katutapahtumana oikea vetonaula, varmasti jokainen osti vähintään huivin ja joi pullakahveet.

      • geriatrikkoko

        Johan on stereotyyppista vaikutelmaa vanhuksista - maailma muuttuu ja vanhukset sen mukana, joten pinkot eivät nykyään enää riitä vanhemman ihmisen "aktivoimiseksi".

        Joten kahvila menneisyyden mauilla tuntuu järkevältä - tee pullat ja leivokset kuten ne olivat joskus aikaa nolla - uskoisin vanhemman väeen arvostavan sitä ja toki lykkää väliin jotain uutta, että saavat myös vaihtelua menneisiin päiviin.


      • kicil
        geriatrikkoko kirjoitti:

        Johan on stereotyyppista vaikutelmaa vanhuksista - maailma muuttuu ja vanhukset sen mukana, joten pinkot eivät nykyään enää riitä vanhemman ihmisen "aktivoimiseksi".

        Joten kahvila menneisyyden mauilla tuntuu järkevältä - tee pullat ja leivokset kuten ne olivat joskus aikaa nolla - uskoisin vanhemman väeen arvostavan sitä ja toki lykkää väliin jotain uutta, että saavat myös vaihtelua menneisiin päiviin.

        Tosiaan, kohtuu hinnat, ja hyvä laatu. Jos tekee itse eikä palkkaa kallista henkilökuntaa kuluja tuomaan niin se onnistuu. Jos on ahkera ja työtä pelkäämätön. Sellaisia paikkoja on jkv jopa isoissa kaupungeissa.
        Mutta ehdottomasti, kohtuu hinnat. Emme halua maksaa2:lla alkavaa summaa kahvikupista ja montaa euroa kastettavasta. Mieluummin pieni ja hyvälaatuinen valikoima kuin suuri, kallis ja huonolaatuinen.

        Ja paikan on oltava siisti. Älä ota keppanaoikeuksia.


    • ukko52

      Pilluhan tässä on mielessä ollut, joten meille vanhemmille sopiva päiväkahviseurala olisi paikallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1865
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1598
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1079
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe