Toisaalla keskutellaan halvasta Jokka Vesimies -vedenpuhdistimesta, joka poistaa aika mielenkiintoisella tavalla kloorit ja muut kemikaalit, mitä hanavedessä veslaitoksen jäljiltä on. Aika vakuuttavaa.
Näitä vesiongelmiahan on jatkuvasti ja millioin haisee kloori, milloin muoviputken maku, milloin vesi on ruskeaa. Sipoohan taisi lopettaa kloorin käytön hanavedessä. Mutta mitä tuli tilalle?
Käyttökokemuksia Veismies laitteesta?
Mutta onko luomu enää luomua, jos klooriveteen tehdään?
5
197
Vastaukset
- Hannu D.
Tervehdys Elias,
jos haluat että pojistasi tulee terveitä poikia, eikä neitejä, kannattaa hanavesi TODELLAKIN puhdistaa. : )
Tässä esim. Science Dailyssä julkaistu juttu ftalaateista, joita käytetään muovin pehmentimenä:
http://www.sciencedaily.com/releases/2009/11/091116085040.htm
ja tässä vaikkapa Terveyden ja hyvinvoinnin (THL) laitoksen tiedote ftalaateista:
http://www.thl.fi/fi/web/ymparistoterveys/ymparistomyrkyt/tarkempaa-tietoa-ymparistomyrkyista/ftalaatit
Ja tässä joukko Lääkärilehden artikkeleita aiheesta Bisfenoli A:sta:
http://www.laakarilehti.fi/haku/sivustohaku.html?terms=Bisfenoli A&display=25&showm=2&w=1&b=1&t=1&d=1&sort=Ajankohta
Ja sitten linkki kloorin vaarallisuudesta (sorry englanniksi, suomessa asiasta ei paljoakaan tiedetä)
http://www.mercola.com/downloads/bonus/chlorine/default.htm
Eli muoviputkissa esiintyvä ftalaatti ja bisfenoli A ovat myös haitallisia - ja kloori taas on hyvin äkäinen myrkky. Sen vuoksihan sitä veteen laitetaan, jotta vesijohtojen bakteerikannat kuolisivat! Mutta ei sitä hanavettä puhdistamatta kannata juoda!- saaansitäuskoa
Mutta saatko sitä kraanavettä enää kotikonstein puhtaaksi kaikista siihen liuenneista muoveista ja raskasmetalleista - tuskin.
Kaikki uudet runkovesilinjat ovat muovista tehtyjä ja vanhat, metalliset taas koostumukseltaan mitä ovat, joten joku kraanaan liitettävä "aktiivihiilisuodin" tuskin paljoankaan haitallisia yhdisteitä suodattaa - korkeintaan vähän eliöperäisiä mikrobeja jonkin verran.
Kyseessä on aina haitakkeen molekyylikoko ja saa olla vitun tiheä verkko (nanaonano) vteenliuennut ftalaatti siihen kiinni jää - suotimet ovat tarkoitetut lähinnä eloperäisten organismien poistamiseen - ja veteen liuenneet kemikaalit ja raskasmetallit tulevat uiden läpi.
Ainoa keino olisi suodattaa puhdistettu vesi keinotekoisen harjun läpi, jolloin osa kemikaaleista sitoutuisi maaperään ja silloinkin osa pääsee läpi ja vesi taas happamuudestaan riippuen liuottaisi kiviaineksesta lisää mineraaleja itseensä.
Luomuvesi taas tarkoittaisi luonnollista pohjavettä ja sitä taitaa olla enää hyvin harvoissa paikoissa eikä ainakaan helenin kraanassa. - silmäni aukesivat!
Ihan mielenkiinnosta kysyn kun sinulla Hannu D tuntuu olevan vahvaa tietoa noista muoviputkista, missä käyttövesiputkissa käytetään ftalaatteja? Entäpä bisfenoli a:ta?
Olen aina ollut siinä uskossa, että yleisesti käytetty PE-X putki olisi polyeteeniä, mutta ilmeisesti näin ei ole vaan PE-X on joko PVC:tä , Polykarbonaattia tai kovettumatonta epoksihartsia joissa saatta olla juuri ftalaatteja pehmentiminä tai bisfenoli a:ta pinnotteena ??
Onko näin?
Terv, muovi-inssi
- Kemistia
Moikka Saahansitäuskoa,
Tuollainen aktiivihiilisuodatin kyllä sitoo vinhan määrän kemikaaleja - myös nuo ftalaatit. Ei kyse ole mekaanisesta suodattamisesta, jossa hiukkaskoko merkitsisi vaan nimenomaan aktiivihiilestä, joka sitoo kemikaaleja, mm kloorin - ja vaikka sodassa taistelukaasun! On se sen verran ihmeellinen aine. Katso vaikka tästä:
http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_filtering
Mielenkiinnosta tutkin tuota mainittua vedenpuhdistinta. Sehän toimii juuri kuin tuo soraharju tai maaperä yleensäkin! : ) Ensin hiilipitoinen humuskerros suodattaa ja sitoo eri tavoin epäpuhtauksia. Sen jälkeen biomineraalit (kalsiumia yms) sekä mineraalihiekka käsittelee veden (alkaloi) ja lisää mineraaleja. Ja vieläpä lisänä vahva magneettikenttäkin, kuten maapallolla. Juuri noin soraharjukin toimii. Aika hassua että kokonainen soraharju on tavallaan suodattimessa. : ) Yhtäläisyydet ovat yllättävän monet. Vai mitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512264Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251058Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82972Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54883- 68873
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126853Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753