Hei kaikki!
Kaipaisin kipeästi kirjavinkkiä graduani ajatellen. Teen humanistisen alan tutkimusta, jossa tutkimuskohteena ovat 12-13 -vuotiaat.
Tarvitsisin SELKEÄTÄ tuon ikäkauden ajattelun, kielen ja älykkyyden kehityksestä kertovaa lähdeteosta. Piagetin juttuja katselin jo, mutta oli niin vaikeaselkoista, ettei sovellu tarpeisiin ollenkaan!
Kaipaisin kipeästi kirjavinkkiä graduani ajatellen. Teen humanistisen alan tutkimusta, jossa tutkimuskohteena ovat 12-13 -vuotiaat.
Tarvitsisin SELKEÄTÄ tuon ikäkauden ajattelun, kielen ja älykkyyden kehityksestä kertovaa lähdeteosta. Piagetin juttuja katselin jo, mutta oli niin vaikeaselkoista, ettei sovellu tarpeisiin ollenkaan!
Vastaukset 6
Vanhimmat
provoksi tosi huono, mielikuvitusta peliin ,kiitos!
Miten niin provo, kysyin tätä tosimielellä. En tunne kehityspsykologian kirjallisuutta hyvin ja ne joita olen katsonut selittävät 12-13 -vuotiaiden kehitystä joko liian monimutkaisesti tai liian suppeasti. (Piaget monimutkaisesti, Kari E. Huttunen ja Monica Rödstam jotenkin pinnallisesti.)
Siis en tarvitse tietoa ko. ikävaiheesta kuin ihan ytimekkäästi, se ei ole mikään pääpointti tutkimuksessani! Vaan ikään kuin eräs taustamuuttuja.
Mahtaa akateemistenopintojen taso löytyä pohjamudista, jos tietolähteitä pitää keskustelupalstalta etsiä. Miten ajattelit, laitatko lähteeksi SUOMI24?
Heh, aika hyvän heitit! Täytyypäs kokeilla tuollaista lähdeviitettä ja katsoa mihin professorin huumorintaju yltääkään! ;D
Ajattelin lähinnä, että joku psykologiaa opiskellut laittaisi kirjavinkin tyyliin lue vaikka Jari Sinkkosen Pesästä lentoon. Sitten voisin itse katsoa, onko kirjasta mihinkään.
Kummallisen ivallinen tyyli teillä joillakin on näillä keskustelupalstoilla, varsinkin täällä suomi24.fi:ssä.
Kysäisepä apua yliopiston, omasi tai jonkun muun, psykologian laitokselta. Siellä varmaan tuntevat alan kirjallisuuden parhaiten. Tosin kirjaa, jossa tyhjentävästi tuon ikäisistä kerrottaisiin kaikki selkokielellä ei taatusti ole olemassa. Piaget'in teoriat kuvaavat enemmän vähän pienempien lasten ajattelua. Mutta käännypä psykologian laitoksen puoleen.
Kannataisi varmaan tutustua Erik Eriksonin teorioihin psykososiaalisesta kehityksestä. Kirjaa en osaa sanoa, mutta eiköhän se kysymällä selviä.