joulukala

muikkukukko

Hei, minulle kävi Hakaniemen hallissa Marja Nätti kalaliikkeessä joulukuun 19 pvä sellanen juttu, että myyjä ei suostunut myymään minulle haluamaani kalapalaa. Syyksi sano että se menee rikki eikä kukaan osta sitä loppua kalaa. Se kalafile oli niin iso, että olisin sitä syöny viikon, joten halusin siitä vain tarvitsemani palan. Myyjä ei myynyt. Siellä vissiin myyjä päättää mitä asiakas saa. Joten menin viereiselle tiskille ja sain haluamani, joten loppupontena on että jatkossakin haen kalani siitä viereisestä. Laitoin reklamaatiota heille, mutta eivät ole vaivautuneet vastaamaan.
Huonoa asiakaspalvelua.

11

542

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myy tai ei

      Osta koko pala tai ole hiljaa - moni haluaa ison palan eikä mitään tirriäistä.

    • ihan oikein

      Ihan oikein kauppias teki, menisit persaukinen sossunluukulle tinkimään.

    • ruikkusäkit hiljaa

      Hyvin sanottu aloittajalle, mokoma turhan ruikkija on hän.

    • kolahtaakopi

      Moi, melko kovaa tylytystä vastaajilta. Hyväksyisittekö itse samanlaisen kohtelun?? Ei tartte olla sossunluukkulainen halutessaan ostaa vain sen minkä syö. Viesti ei ollut ruikutusta vaan asiallinen kertomus kuinka meitä asiakkaita joissakin paikoissa kohdellaan. Ostajalla rahat, myyjä myy vaikka eilen satanutta lunta jos ostaja haluaa.
      Tässä taloudellisessa tilanteessa luulisi jokainen asiakas oleva arvokas, sillä yt-neuvotteluja tulee varmaan tällekin vuodelle. Repikää siitä.

    • heleppoheikki

      Eikö myyjät ole sitä varten että myyvät sitä mitä asiakas haluaa hänhän siinä on maksaja? Pitääkö ostaa koko lehmä jos tahtoo litran maitoa?

      • vanhafisu

        Juuri näin - hallin tiskiltä pitäisi saada sitä mitä haluaa vaikka sata grammaa fisua fileoituna eikä myyjän tulisi kieltäytyä siitä. Se on asiakaspalvelua.

        Ja ei se fisu siitä mitenkään "rikki" mene vaan lopuista saa hyvin leikattua fileitä muillekin asiakkaille, jotka tuskin myöskään haluavat puolen kilon filettä jääkaappiinsa.

        Asiakaspalvelu on taito - toiset osaa sen ja toiset taas eivät edes osaa tavata sitä.


    • onnellinen ostaja
    • Suomenmieli

      Huonoille asiakkaille huonoa kohtelua. Sehän on ainoastaan kohtuus. Mitähän kohtaa myyjän perusteluista et ymmärtänyt.

      • Karppisyöjä

        Onko nää haukkujat elämääns kyllästyneitä vanhoja kaupantätejä? Jos olet nuori myyjä, lähde opiskelemaan ja saat paremman työn ja palkan!


    • Ostatko koko

      sian jos tarvitset yhden potkan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      40
      5310
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      160
      2753
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      106
      2272
    4. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      80
      1814
    5. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      25
      1790
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      38
      1767
    7. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      6
      1753
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      94
      1628
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1505
    10. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      74
      1473
    Aihe