Oletteko huomanneet, että jotkut nettikaupat käyttävät jo suomalaisten aloittamaa kassaa, tai maksupalvelua, tai miksi sitä kutsuisi - Paytrail. Nimikin jo kertoo olennaisen. Se tulee pankkisi ja myyjän väliin niin, että se saa tietoonsa henkilötietosi, pankkitilisi numeron ja sen, mitä ostat. En tiedä yksityiskohtaisesti, mitä he voivat listata ja mitä jää mahdollisesti vielä sinun salaisuudeksesi, tai sinun ja pankkisi väliseksi. Joku ehkä osaa sanoa?
Se, mikä tässä huolestuttaa on se, että yksityinen yritys laittaa itsensä asemaan, jossa sinä et voi välttää heidän asioihisi sekaantumistaan, jos haluat ostaa jotain kaupasta, joka käyttää Paytrailin kassaa. Se voi tässä vaiheessa olla ihan ok, heidän verkkosivunsa ainakin vaikuttavat uskottavilta, mutta tiedämmehän, mikä lähes kaikilla yhtiöillä on mielessään: RAHA. Yhtiötä kasvatetaan, markkinaosuutta ahmitaan, ja nyt he väittävät jo olevansa hyvissä asemissa kilpailjoiden ollessa jälkijunassa. Vertaavat itseään PayPaliin, joka taas on pankeista erillisenä toimiva yritys - sekin kallis ja sekin globalistien omistuksessa, mutta sitä voi käyttää ilman, että se tietää sinusta ja pankeistasi kaiken.
Ajatelkaapa, jos yrityksen ahneus (ja harva yritys on muuta kuin ahne - yhden hengen yritykset poislukien) saa sen myymään yrityksensä vaikka nyt sitten Paypalille tai jollekin toiselle suuryritykselle ja käärimään voitot taskuihinsa, olemme jo aika pitkällä siinä karmeassa visiossa, jossa on vain yksi rahalaitos, joka kontrolloi kaikkea rahan liikettä, ja se on rahan liikettä pankista toiseen, jos käteinen poistetaan. Tämä veisi meiltä viimeisetkin yksityisyyden rippeet. Ajatelkaapa tätä.
Toistaiseksi olen törmännyt yhteen verkkokauppaan, joka käyttää Paytrailia, Hyökykasviyhdistys. Todella surullista. Olen pettynyt hyötykasviyhdistykseen. Sen toimintaidea muuten on eettinen. Tämä on mielestäni heidän omia pyrkimyksiään vastaan. Ehkä he eivät ole ajatelleet. Harkitsen heidän boikotoimistaan.
Mitä mieltä te olette? Olisiko kiva, jos amerikkalaisen Paypalin omistajat saisivat tietää kaiken, mihin rahasi käytät? Antaa taas yhdelle monopolille valtaa yhä useampien yli. Pelottavaa.
Suomalainen 'palvelu', Paytrail, huolestuttaa
5
126
Vastaukset
- sehtgre twe
Eikö ketään muuta huolestuta?
- MaksuKamu
"Vertaavat itseään PayPaliin, joka taas on pankeista erillisenä toimiva yritys - sekin kallis..." Miten se on kallis? Minä ainakin makselen sen kautta ilmaiseksi.
- 6+3
MaksuKamu kirjoitti:
"Vertaavat itseään PayPaliin, joka taas on pankeista erillisenä toimiva yritys - sekin kallis..." Miten se on kallis? Minä ainakin makselen sen kautta ilmaiseksi.
Tavaran myyjä maksaa.
Itseäkin kiinnostaisi tietää, että mitä tietoja Paytrail näkee käyttäjästä...
- sitähän se
Huolestuttavaahan se on, kun yksityisyyttä kavennetaan.
Tuosta tuli mieleen uutinen, jossa kerrottiin uudesta hyväksytystä laista,
jossa annetaan yksityiselle yritykselle lupa välittää terveystietoja Trafille ajokortin-
uusimistilanteessa.
Uutisen mukaan "välittäjältä" vaadittaisiin , että ei ole saanut sakkoja viimm. 3 vuoteen ja olikohan vielä että ei ole tuomittu rikoksesta viimm. 10 vuoden aikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.313236Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652643Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️151714- 1181480
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1321469- 1021417
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?241227Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411116Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141093Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest591005