Tota typerä kysymys mitä ääniä tulee kun soittaa periaatteessa ensin ala c:n ja sit huulilla korottaa ääniä niin mitä ääniä sielt tulee..??? Muistaakseni sielt tulee 4-5 eri korkeusasteisia ääniä. Ajattelin vaan et voisko niitä jotenkin käyttää muussa soitossa... Kiitos vastanneille!
Poikkihuilu ongelma!
6
630
Vastaukset
- huilisti 98
joo toi on aika yleinen ongelma, ylä c: ja keski d:n väliin jäävät soundit ovat "kohtaus" linjan kanssa eri asteella. joten korkea A on matalampi kuin yleensä!! jos muita kysymyksiä niin pist tulee!
- Minttu79
Siis öö mä en oikein kauheesti tajunnu... no sen siitä saa ku on blondi siis.. mä ainakin koitin tarkottaa sitä että kun soitat ensin ala c:n eli kaikki läpät kii ja sitten pidät ne kii ja ylipuhallat aina vaan enemmän niin sieltä tulee eri ääniä niin tarkotin et mitä ääniä ne on..
Mä en kauheesti oo perehtyny viel huiluun ku en sitä kauaa oo viel soittanu ku pääsoitin mul on foni ja siit tiieän vähän enemmän... - jazzmin
Minttu79 kirjoitti:
Siis öö mä en oikein kauheesti tajunnu... no sen siitä saa ku on blondi siis.. mä ainakin koitin tarkottaa sitä että kun soitat ensin ala c:n eli kaikki läpät kii ja sitten pidät ne kii ja ylipuhallat aina vaan enemmän niin sieltä tulee eri ääniä niin tarkotin et mitä ääniä ne on..
Mä en kauheesti oo perehtyny viel huiluun ku en sitä kauaa oo viel soittanu ku pääsoitin mul on foni ja siit tiieän vähän enemmän...Huilusta tulee yläsävelsarjaa, niinku fonistakin. Ensin tulee oktaavi eli c2, sitten kvintti g2, toinen oktaavi eli c3, sitten pitäis tulla e3... enempää en muista. Kannattaa muuten kokeilla fonillakin. C:stä on helppo ja kokeile myös h:sta ja b:stä. Tekee hyvää soundille (fonilla) joskus niitä soitella!
- svii
jazzmin kirjoitti:
Huilusta tulee yläsävelsarjaa, niinku fonistakin. Ensin tulee oktaavi eli c2, sitten kvintti g2, toinen oktaavi eli c3, sitten pitäis tulla e3... enempää en muista. Kannattaa muuten kokeilla fonillakin. C:stä on helppo ja kokeile myös h:sta ja b:stä. Tekee hyvää soundille (fonilla) joskus niitä soitella!
totas tuli täs mieleen ku nyt on taas pitkän tauon siis tosi pitkän tauon jälkeen taas huilu kädessä.. eli en muista miten sitä soitetaan... löysin vanhoja vihkoja mut niis ei ollu ihan kaikkia tietoja... ekakski et sais oktaavii ylemmän äänen ni pitäkö puhaltaa vaan kovemmin vai onx siin joku juttu? ei nyt just tuu mieleen muit... mut pliis vastatkaa tohon jooko!?!
- Anonyymi
Huiluni F kieli ei toimi?!
- Anonyymi
Huiluni F kieli
Kuulostaa veturilta joka on rikki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1099860
- 524830
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422051Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021996- 241690
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131481Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,401349Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54947Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30933Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31922