ONko

onko

Onko ratsastus teidän mielestä urheilua?

16

825

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bla

      no tottakai on...mikäs kysymys tää oli..
      oletko itse ratsastaja?

      • onko

        En ole.


    • am.ravuri

      kyllä ratsastus kuuluu urheiluun!

    • *sennu*

      Et ole eläessäsi ratsastanut? Ehkä vain istunut selässä taluttajan pidellessä kiinni hepasta?

      Anna mun kaikki kestää.

      • onko

        En ole, enkä haluaisikaan. Koska olen poika, niin täytyy olla leiti, jos ratsastaa. Leitejähän kaikki ratsastajat ovat?


      • *sennu*
        onko kirjoitti:

        En ole, enkä haluaisikaan. Koska olen poika, niin täytyy olla leiti, jos ratsastaa. Leitejähän kaikki ratsastajat ovat?

        rohkeutta, kuntoa, motivaatiota, tasapainoa, taitoa, eläinrakkautta, huumorintajua, reippautta, hyvää mieltä, rauhallisuutta, kykyä kommunikoida ison eläimen kanssa, hevosen hallintaa, ja paljonpaljon muuta.

        Ratsastaminen on helkkarin hyvä harrastus. Sääli, jos et täytä tämän jalon lajin kriteerejä.

        Tunnen vaikka kuinka monta miestä, jotka ratsastavat. Eivät ole mitään "leitejä". Päinvastoin, he ovat tosimiehiä, joilla ei ole ongelmia itsetuntonsa kanssa. He rakastavat eläimiä ja ridausta, eivätkä pelkää näyttää sitä koko maailmalle. :)

        Esteratsastus varsinkin on miesten kesken suosittua. Se vaatii niin paljon rohkeutta ja rämäpäisyyttä.

        Kunnioitan kaikkia, jotka kunnioittavat eläimiä. Kunnioitan niitä, jotka kunnioittavat muita.

        Elämä on lyhyt. Miksi tuhlata sitä!?

        Hyvää joulumieltä kaikille! *


    • se on

      Hevonen on liikenneväline. Joskusmaailmassa hevonen oli tärkein liikenneväline, ei ratsastusta silloin urheiluna pidetty, se oli välttämätön paha - tai hyvä miten sen ottaa.
      Nyt kyseessä on huviratsastus. Se on samalla tavalla urheilua kuin vaikkapa moottoriurheilu.

    • tyttönen

      no ratsastus on yllättävän raskasta urheilua, siinä joutuu tekemään lihaksilla hurjasti töitä ja ensimmäisten rankkojen tuntien jälkeen paikat ovat varmasti kipeät. Ja jos tallilla tekeemuutakin ottaa esim karsinoita niin kyllä sekin urheiusta käy... outo to sun asennne mikseivät pojat muka voi ratsastaa, kaikki maailman huippuratsastaja ovat muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta miehiä. Siitä vaan hepan selkää takaan että ihastut.

      • onko

        Enpä usko ihastuvani. Koulussakin on yksi poika, joka ratsastaa ja on selvä leiti.


      • urheilua!
        onko kirjoitti:

        Enpä usko ihastuvani. Koulussakin on yksi poika, joka ratsastaa ja on selvä leiti.

        Mun luokalla oli joskus vuonna nakki poika joka ratsasti, hän oli hyvä. Muut pojat sitten taisi vähän kiusata kun se lopetti tallilla käymisen. Myöhemmin sitten valitellut kun lopetti niin hienon harrastuksen. Sitäpaitsi luulis että jätkät tunkee talleille kun siellä on niin paljon tyttöjä =D


      • Ruffian
        urheilua! kirjoitti:

        Mun luokalla oli joskus vuonna nakki poika joka ratsasti, hän oli hyvä. Muut pojat sitten taisi vähän kiusata kun se lopetti tallilla käymisen. Myöhemmin sitten valitellut kun lopetti niin hienon harrastuksen. Sitäpaitsi luulis että jätkät tunkee talleille kun siellä on niin paljon tyttöjä =D

        Kyllä ratsastus on urheilua ja viimeisen päälle. Ratsastus on taitolaji, kuten esimerkiksi taitoluistelu. Ei tämä ratsastajan osalta mikään äärimmäisen fyysinen laji ole, mutta eipä ole esim. golf tai muodostelmaluistelukaan. (verrattuna kestävyysjuoksuun siis) Yksi hyvä puoli taitolajeissa onkin se, että täällä doping-aineista ei juuri ole hyötyä, toisin kuin esim. juuri mainitsemassani kestävyysjuoksussa. Kaikkihan nyt juosta osaavat, mutta se kenellä on kehittyneimmät "menetelmät" pääsee urallaan hyvinkin pitkälle!

        Ratsastuksen tehokkuus riippuu pitkälle omista taidoista. Kyllä 110cm radan jälkeen tietää jotain tehneensä! (Tai sitten Ruffian on vain läski ja äärettömän huonokuntoinen, ok.) Arvostelijat tervetulleita kokeilemaan.


    • demory

      Kaikkihan tietää et ratsastus on urheiluu..

    • poika

      Mikä sun mielestä sitten on urheiluu, kun ratsatus ei ole ?
      Ratsastus on joukkuelaji, jossa sun joukkuen toinen toinen osapuoli painaa about 500 kg. Jos haluat saada mielipiteesi kuuluviin, niin kyllä se urheilusuorituksesta käy.

      Olen tuntenut poikia -jotka eivät olleet leitejä (todistettavasti ;) )- jotka harrastivat tanssia ja balettia. Jos ego kestää sen, niin ratsastus on ihan cowboy hommaa.

    • heppailia

      Ratsastus on urheilua olen harrastanut sitä kolme vuotta.

    • Tottakai on!

    • rämäpäät

      Ei siinä kuin pyöräilykään ajamista vauhtia polkemalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      171
      2586
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2244
    3. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1065
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      150
      927
    5. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      67
      868
    6. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      388
      867
    7. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      55
      752
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      97
      720
    9. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      47
      674
    10. Euroviisuhuitelua

      En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka
      80 plus
      33
      671
    Aihe