Hirvipata reseptejä löytyy kyllä, mutta löytysköhän jonkun kokeilema ja herkulliseksi toteama resepti? Jos niin pliis, kerro. Ettei tarvis kaikkia kokeilla, enne kuin syöttää vierailleen.
tosiherkkua hirvipataa
varman päälle hyvää
1390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Varma ja toimiva on hirvikäristys:
Jäisestä paistista vuollaan lastuja, ruskistetaa paistinpannulla tai padassa lihalastut pienissä erissä. Haudutetaan uunissa tai liedellä kypsäksi. Musteena suola. Vettä lisätään niin että lihat peittyvät. (Jos haluaa voi lisätä esim. mustapippuria, sipulia ja kermaa)
Karjalanpaisti hirvestä on perinteinen pataruoka. Hirveä 60 - 70 % ja loput possua. Reilusti sipulia ja juureksia. Haudeutetaan nesteessä kypsäksi.
Kolmas on Burgundinpata hirvestä. On hyvää myös ja resepti on testattu niin moneen kertaan että toimii varmasti.