Testamenttini

antakaa anteeksi

Tiedote osoitettu palstan lukijoille!

Hei kaikki palstan aktiiviset ja satunnaiset käyttäjät. Minun pitää tunnustaa jotain ja ajattelin tammikuun olevan paras paikka tälle minun ”kaapista tulostani”. Olen kirjoitellut aktiivisesti tänne suomi24lle, jota palstaksi kutsun tuttavallisimmin. Nyt kun mietin mennyttä aikaa, jonka olen viettänyt kotonani tuijottaen palstaa ja tottuneesti hipaissut F5 painiketta päivittääkseni sivun, jos joku sittenkin olisi vastannut kirjoitukseen. Varmastikin tunnet sen tunteen, kun joku on vastannut kirjoitukseesi. Miten perhoset pyörii vatsassa tuijottaessasi palstan etusivua ja yhtäkkiä uusi vastaus on tullut, tai mikä on vielä parempaa, on uusi keskustelu, jota en ole aloittanut. Mitä kaikkea mahdollisuuksia se avaakaan, tuntuu kuin olisi tavannut uuden ihmisen. Usein, tai no aina, vastaan kaikkiin viesteihin, joten hyvin suurella todennäköisyydellä olen vastannut jokaisen palstalla kirjoittavan viesteihin. Parhaimmillaan olen käynyt yksin kaikki keskustelun viestit, mutta useimmiten olen vain vastannut jokaiseen palstalla ilmestyvään viestiin. Eri nimimerkillä tietysti.

Nyt miettiessäni hetkiäni täällä palstalla, tuntuu kuin vasta eilen olisin päättänyt alkaa aktiiviseksi kirjoittajaksi, mutta tarkemmin laskiessani, olen ollut täällä palstalla jo viisi vuotta. Viisi vuotta olen keskustellut täällä aktiivisesti. Aika mennyt nopeasti hyvässä seurassa, vai miten sitä sanotaankin. Viiden vuoden aikana olen aloittanut ja lopettanut oman henkilökohtaisen peliurani amerikkalaisen jalkapallon parissa. Sain palstalta kimmokkeen aloittaa pelaamaan ja alkuaikoinani vuonna 2010 keskustelinkin täällä paljon. Muistan edelleen, miten kaikki oli tuolloin vielä uutta: säännöt, ensimmäiset harjoitukset kamat päällä, ensimmäinen paikan päällä seurattu vaahteraliiga- ja vaahteramaljaottelu.

Oma lajihistoriani jäi muutamiin harjoituksiin kamat päällä, mutta into lajia kohtaan paloi edelleen tuolloin viisi vuotta sitten. Ryhdyin kirjoittelemaan tänne palstalle. Harjoituksiin en enää mennyt, jos oli kamat päällä ja nopeasti en käynyt enää missään harjoituksissa. Löysin palstalta ne sosiaaliset verkostot, joita muut saavat pelaamisen kautta.
Kuinka moni teistä palstalaisista on klikannut palstan arkistoa ja yrittänyt löytää sen oman henkilökohtaisen aloitusviestin? Minä tein sen ja se oli sen arvoista. Paljon siinä joutuu tekemisiin oman menneisyyden kanssa, kun klikkaat kaksi sivua kerrallaan taaksepäin ja paljon olen tänne kirjoitellut, joten jokaiselta sivulta löytyy kirjoituksia, usein jopa lukuisia luomiani keskusteluja, joissa olen keskustellut, usein ainoastaan itseni kanssa.


Jouduin menemään sivulle 50 asti löytääkseni ensimmäisen kirjoittamani viestin ja sivuja on yhteensä 71 aikavälillä 2002-2015. Olen siis kirjoitellut karkeasti arvioiden suurimman osan täällä julkaistuista viesteistä sekä jonkin verran olen kirjoitellut gridironiin. Ainoastaan 20 sivua jäi aikavälille 2002-2010. Kirjoitukseni on testamentti teille, jotka vielä jäätte palstalle kirjoittelemaan. Olen samaan aikaan ihmeissäni kirjoitusteni määrästä, mutta samaan aikaan helpottunut. Ensimmäiset viestini täällä olivat naiiveja, epävarmoja, uteliaita. Niitä on jälkikäteen mukava lukea, tuolloin kirjoitin vain yhdellä nimimerkillä.

7

366

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antakaa anteeksi

      otenkin sitä uppoutuu tänne palstalle, alkuaikojen kerran viikossa kirjoittelin palstalle ja luin, jos huvitti, mutta kovin nopeasti käytökseni muuttui enemmän aggressiivisemmaksi. Viikko lyheni päivään ja päivät tunteihin, kovin nopeasti ryhdyin tarkkailemaan palstaa muutamien minuuttien välein, jos joku olisikin vastannut minulle ja jos kukaan ei ollut vastannut, vastasin itse. Tämä itse itselleen vastaaminen johti nopeasti siihen, että aloin luomaan nimimerkkejä, jotka keskustelivat keskenään. Milloin esitin naispelaajaa ja milloin sovinistista katsojaa. Minulla ei ollut mitään rajoja. Pystyin kirjoittamaan miehiä loukkaavan tekstin ja allekirjoittamaan sen naiseen viittaavalla nimimerkillä, jonka perään kirjoitin naisia loukkaavan tekstin miehen nimellä ja niin edelleen. Nopeasti huomasin alkavani miettimään jatkuvasti uusia keskusteluaiheita ja millä nimimerkeillä keskustelisin siinä ja miten johdattelisin keskustelua. Haluan varoittaa, että se nousee päähän. Tunsin olevani melkein kuin Jumala, kun keskusteluun eksyi ulkopuolinen, jota pystyin pommittamaan lukuisten nimimerkkieni suojista. Pystyin nostamaan kadoksista vanhan nimimerkin sekä hylkäämään uuden, jos minua vain huvitti.

      Nyt viime vuodet olen usein kysynyt itseltäni, miksi kirjoitan, mitä kirjoitan. En enää nauti tästä, kuten alussa. Olen kirjoitellut palstalle asiallisesti pelispekulaatioita, treenivinkkejä, naisten MM-kisoista, ristelykertomuksia ja toisena ääripäänä ovat nämä alatyyliset jutut, joita olen tänne kirjoitellut paljon. Alapääjuttujen kohdalla ensiksi kikatutti pieni viittaus, johonkin kiellettyyn, mutta ajan kuluttua siihen turtui ja ryhdyin kirjoittelemaan häpeilemättömästi, mitä ikinä keksinkään. Mitä alapäätyylisempi ja likaisempi juttu, sitä varmemmin joku siihen vastaisi. Tai niin ainakin luulin, minähän niihin lopulta vastasin ja vein keskustelua yhä syvemmälle ja syvemmälle mieleni karikoihin.
      Pyydän anteeksi, jos olen loukannut jotakuta. En vain tiedä, miten tässä kävi näin.
      En nyt tässä ala listaamaan kaikkia käyttämiäni nimimerkkejä. Niitä on yksinkertaisesti liikaa, mutta edellä mainittu oli minun jäähyväiseni ja testamenttini. Kaikelle on aikansa ja paikkansa. Kiitos ja hyvästi.

    • moiiromoiiromoiiromo

      Moi Iiro!

    • 4+16

      olin tiennyt jo pitkään että palstaa häiriköi vain yksi ja sama henkilö. juttujesi perusteella kannattaa hankkiutua lääkäriin. ota vaikka kopio muutamasta viestistäsi mukaan ja näytä tohtorille. luulen että olet hoidon tarpeessa

    • 20+5

      Hienoa että ymmärrät poistua palstalta. Olisit vain voinut tehdä sen jo hieman aiemmin

    • Turistii dd

      Entäpä jos täällä alettaisiin puhumaan aiheesta ja unohdettaisiin se dissaukset ja kaikki muu bs? Olisi aitoa väittelyä ja eri näkökulmia asioihin? Kaiholla kaipaan aikaa kun entisellä sajlin palstalla Tuoppi, Kuusisto, j. ym. vaihtoivat perusteltuja ja mielenkiintoisia näkemyksiään joista ei voinut kuin oppia..

      Aloitetaan vaikka aiheesta NE O vs Sea D ja NE d vs Sea O.

    • 7+14

      RIku! Jatka kirjoittamista. On tylsää.

    • 3333333

      Keskustelu on surkeaa nykyisin
      KIITOS KAIKILLE NI YKKÖSKIRJOITTAJA LOPETTI
      Nyt täällä ei ole mitään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      157
      1448
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      102
      1181
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1033
    4. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      42
      856
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      837
    6. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      55
      797
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      67
      719
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      47
      695
    9. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      671
    10. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      175
      664
    11. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      37
      650
    12. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      618
    13. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      597
    14. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      104
      565
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      544
    16. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      59
      523
    17. Jasmin Vähäkangas

      Jasminin poika on tänään jo puolitoistavuotias.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      518
    18. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      35
      511
    19. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      18
      492
    20. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      478
    Aihe