1 purkki Mutti-murskaa
:http://www.prinsessakeittio.fi/2009/03/tomaattimurskat-testissa-mutti.html
1 pieni sipuli
2 valkosipulin kynttä
0,6 dl oliiviöljyä
0,5 tl sokeria
0,5 dl punaviiniä
1. Kuullota hienonnettua sipulia ja valkosipulia pitkään öljyssä. Vähintään 10 minuuttia matalalla lämmöllä. Rakennat makeuden.
2. Lisää mukaan sokeri ja tomaattimurskasta puolet. Anna hautua 10 minuuttia. Makeutuu...lisää loppu murska ja vettä 2dl. Hauduta sekoittaen.
3. Pidä poreileva lämpö, jatka hauduttamista 15 minuuttia. Lisää mahd. punaviini. Eli tuo happamuus kastikkeeseen. Sekoita koko ajan.
4. Kun kastike on sakeaa, lisää suolaa ja mustapippuria myllystä. Jos hifistelet, 2 palaa appelsiinin kuorta. Mausta rohkeasti.
5. Ota kastike sivuun, sekoita joukkoon 0,5dl parasta neitsytoliiviöljyä mitä saat. Älä keitä enää. Se tuo täyteläisyyden soosiin.
Tätä pastaan, potun, riisiin ja
Henri Alénin soosi:
1
218
Vastaukset
- henkkaonpelle
Tomaattikastiketta potun ja riisin päälle - ei kuullosta eikä varsinkaan maistu hyvältä - olen kokeillut.
Simppelein ja oikeastaan maistuvin kastike pastalle on seuraava:
-pastakattila tulille ja vesi maustetaan runsaalla suolalla ja oliiviöljyllä
-kun vesi kiehuu niin pasta sekaan sekoittaen ja samalla kastikkeen tekoon
-paistinpannun pohja peittäen öljyllä, lämpö päälle, pannulle hienonnettu keltasipuli ja valkosipuli, hienoksi pilkottu chili, vähän suolaa ja mustapippuria
-pastan kiehuessa (aina välillä sekoittaen) pannulla olevat sipulit ja chili saavat kuullottua keskilämmöllä pehmeiksi
-pastan kypsyttyä kaada vedet pois ja lisää pannulta kastike pastan sekaan sekoittaen ja kaada lautaselle
-päälle vähän raastettua parmesaania ja oheen muutama hyvä domsku viipaloituna salottisipulin kera, päälle vähän valkoista balsamicoa ja hyvää oliiviöljyä
Aterian tekeminen vei noin 20 minuuttia ja on yksinkertaisesti hyvää - makua voi säädellä esim. chilin ja mustapippurin määrällä tai lisäämällä esim. muutaman oksan timjamia kastikkeen öljyyn.
Viinin ja viinietikoiden käyttöä ruoanlaitossa ihmettelen aina - mielestäni ne pilaavat ruoan kuin ruoan. Viini on juotavaksi tarkoitettu ja viinietikat taas salaattien maustamiseen, sillä mikä tahansa kuumennettu hapokas tuote on minun makunystyreilleni ehdoton nounou.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18711448
- 585459
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462717- 402365
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131851Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441815Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut291584Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411460Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61406Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371379