Torniolaiset ei näemmä olekaan tyytyväisiä kaupunkiinsa. Sijoitus 64/73, ja alaspäin menee kuin arpelalaisen lehmän häntä.
http://yle.fi/uutiset/kuntavertailu_rovaniemi_sijalla_19_ja_kemi_heti_perassa/7748191
http://yle.fi/uutiset/kuntavertailu_rovaniemi_sijalla_19_ja_kemi_heti_perassa/7748191
Vastaukset 24
Vanhimmat
Onko ihme.
Sen verran karua ja toimimatonta tämä Tornion touhu on edelleen ala-arvoisine peruspalveluineen ja muine tavallisen kansan kurjistamisineen.
Ei hienot kulissit, lämmityskatu ja ostoskeskus onnea tuo, vaan veronmaksajien tyytyväisyys.
Torniossa kunnan palvelut ovat todella ala-arvoisen huonosti toteutettu. Siitä ei pääse mihinkään.
Tornioon eloa vuonna 2016 kun Lars Lestadiuksen tulevat bailaamaan liakkaan.
Niin... Tai sitten tuo kertoo vain siitä että väki täällä on niin valittamiseen ja synkistelyyn keskittyvän mettäkepulaislestadiolaisperinteen läpitunkemaa., ettei muuta osata tehdäkään. Itse viihdyn vallan hyvin :)
Kulissikaupunkejahan on harrastettu muissakin yksipuoluejärjestelmissä. Kansasta viis.
No met viemä kehitysmaihin kaivoja ja ruothiin linkkariasemia ja mitä net ny tarvii, kyllä met täälä pärjäämä veikkosen, hallituskavulaki tuli eilen ko ajoin niin kaksi autoa vastaan että ei se aivan ole vielä tyhjentyny Tornio.
Just kehu puheenjohtaja ponkala posarissa miten hyvin on pihdattu kaupunginjohtajan kanssa rahoja.Se on totta, julkinen hammashoito ja terveyspalvelut on ajettu alas.Kiitos sen saamma maksaa tulevaisuudessa kalliin hinnan soteuudistuksesta kun maksetaan enemmän kuin saadaan.Kemissä järjestetään jopa työttömille terveystarkastujsia säännöllisesti.Meillä ei varmaan saa aikaa vuoden aikana.
Lämmityskatujen ja kulissien osalta sitä rahaa ei isommin sitte ole kyllä kuitenkaan pihdattu. Peruspalvelut ei ole katoppa niin tärkeitä.
Tulisiko vihdoinkin aloittaa joku roti ja saattaa peruspalvelut kunthoon hetinyt!
Samassa kyselyssä Kemi oli sijalla 21.Tornio 64,melkein viimeisenä.Missähän syy Tornion huonoon sijoitukseen? Pitäisiköhän alkaa hoitamaan omia kaupungin asioita,eikä veljeillä Haaparannan kaulapangassa.Kemi Keminmaa ja Simo neuvottelevat yhdistymisestä,Ylitornio ei ala meitä.Torniolaisten poliitikkojen omaan napaan tuijotttaminen taitaa käydä omaan nilkkaan,palvelut huononee.
Jaa ei mie muuta tiiäkkö että Kemissa haisee aina paska..
Kemiläiset eivät odota enään mitään parempaa joten tyytyvät tämänhetkiseen.
Torniolaiset näkevät että potenttiaalia kunnassa on ja haluavat sitä parempaa tulevaisuutta ja siitä tyytymättömyys.
Sie olet tainnu olla siinä elämänkoulussakin apukoululuokalla niin eihän sitä sitten paljon tiiä.
Nämä on näitä kyselyitä!ei kannata panna paljoa painoarvoa!jos kysyy hankoilaisilta asiasta kesällä ja talvella,siinä vissi ero!
On vai? No paljonko huonomman arvosanan ne sitten talvella antaa, kun tämä kysely tehtiin kesällä?
"Tutkimukseen haastateltiin puhelimitse noin 10 000 ihmistä maaliskuun ja marraskuun välisenä aikana viime vuonna."
Paljon huonomman!
Torniolla on Haaparanta ja Tornionjoki, muuten ei kehumista? Onko huono itsetunto Torniolaisilla jos ei kotikuntaansa arvosta?
Ei ole ei hurraamista hurreillakaan pakolaistulvan alla. Tornio on auttanut Haaparantaa ja köyhtynyt. Parempaa on tulossa.
Kävin tänään Haaparannan systeemissä, siellä ei pappaköörejä ollut tilastoja tekemässä viinakaupassa kävijöistä, vissiinki Torniossa on kateus/holhousmentaliteetti liian vahvaa?
Tosiasia on edelleen, että tässä kylässä kaikki tavallisen kansan peruspalvelut on todella ala-arvoisesti hoidettu / organisoitu.
Oli sitten kyse lapsista, sairaista tai vanhuksista.
Helppohan se on rahankiilto silmissä vedättää puolustuskyvyttömiä
Kyllähän Tornion palvelut ja varsinkin terveyspalvelut on ala-arvoisia.
Kaupungin rahat on viety Hoperantaan Mannisen avustuksella, niin eihän tätä
kaupunkia ole vara kehittää. Mikähän autuas paikka se hopearanta sitten on?!
Uusinta tietoa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015012419077931_uu.shtml
Raahe on teollisuuskaupunki kuten Tornio ja Kemi . Ei täällä ole säpinää. Hännänhuippuja ollaan kaikilla mittareilla. Vain tuulimyllytukiaisilla ollaan kärkisijoilla. Velkaakin on ja hopearantaa.
Totta vaaditaan
Ei olla tyytyväisiä jos paskatki kulmuni ojaan päästää.