Suurekeinokieli

alfa123om222

Kaikessa sanassa; niin kirjoitetussa ja puhutussa on paljon painoarvoa. Jeesus sanoi: Kaikki mitä on kirjoitettu käy toteen ja Jokaisesta sanasta, jonka ihminen sanoo hän joutuu tekemään tilin tuomiopäiivänä.

Katsokaa siis mitä kirjoitatte tai puhutte!

Itse voisin esitellä kielen, joka perustuu fyysikkojen ja matemaatikkojen saamiin suureisiin. Jokaisella kirjaimellahan on jokin fysiikan merkitys. Esim.
m = massa
a= kiihtyvyys
f = voima jne.

Esim. englannin sana: MASS = massa taipuu lauseeksi
m massa
a kiihtyy
s = c valon nopeuteen
s= c valon nopeuden neliöön

Tai sana: Daily motion

D
a kiihtyy
i
l(ight) valon
y sinun
m massasi
o nolla
t aika
i
o nolla
n

Eli Daily motion
Kiihtyy valon nopeuteen kun massa on nolla ja aika on nolla.

Matemaatikkojen ja Fyysikkojen kehittämiä notaatiokieliä voidaan pitää pyhän hengen antamina raamatullisina uusina kielinä.

M-a-t-e-m-a-t-i-i-k-k-a

massa kiihtyy vauhtiinsa ajassa, energia massaa kiihdyttää ajassa,

T-a-m-p-e-r-e

aika kiihtyy massa painetta lisää energian vaikutussäde kaksinkertaistuu

jne.

11

2583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alfa123

      Majestettinen sana: V-o-i-m-a

      Vauhti-nolla-kun-massa-kiihtyy

      Voidaan väittää, että jos suurekeinokieli on totinen niin majesteettinen sana voima, osoittaa, että inertia toimii vain kun nopeus on tasainen nopeus.
      Kiihtyvä nopeus antaa inertian kannalta arvoksi nollan.

      Toisin sanoin: Kun aine on paikallaan sen nopeus ei ole nolla, kun aine kiihdyttää vauhtia sen nopeus on ainakin jossakin pisteessä nolla, kun aine liikkuu täsmälleen tasaisella nopeudella sen nopeus ei ole nolla. Hypoteesissa inertia toimii vain kun vauhti on eri suuri kuin nolla. Mutta se on vain hypoteesi.

      Tarkkanäköisyyttä idästä käsin tämäkin tiedon muru.

    • alfa123om2222

      Eräs sekakieli on syntynyt Suomen ja Ruotsin yhteentörmäyksestä. Kun puolet sanasta on ruotsin kieltä ja toinen puoli suomen kieltä.
      Esim. Muta-lax = mutalahti jne. Tätä ideaa voisi käyttää laajemminkin keinokieliä analysoidessa tai luodessa.
      Koivutie, koivuväg
      koivu sana voisi olla keinokielellä siten esim. vek.
      jne.

    • dsfgqw

      Jösses, mitä skeidaa.

      • kg_on_massa_x_pii

        Veit sanat (siis suureet) suustani! :D


    • alfa123om2222

      Niin, sori, etttä käytin Jessuksen nimeä, mutta lukiossa opetettiin:
      1. Jokainen idea täyttää tieteen kriteerit, joissa on lähde mainittu.
      2. Mikään sellainen idea ei ole tiedettä, jossa ei ole mainittu runsaasti lähteitä.

      Se, että mainitsen Jessuksen lähteenä perustuu siis siihen, että haluan säilyttää tieteellisyyden. Kristuksessa ovat kaikki tiedon aarteet kätkettyinä.
      Eri asia on, että jos pitää häntä satuolentona. Tosiasiat osoittava kuitenkin toista. Tuskin mitään kirkon tapaista instituutiota olisi voitu perustaan satuolennon varaan.

      Oli pakko mainita lähteeksi sellainen lähde, joka monista on satuolento. Sillä lukiossa ei optettu koskaan suhtautumaan lähteisiin kriittisesti. Eikä edes kauppaopistossa paljoa ainakaan. Eikä edes ammattikorkeakoulussa paljoa.
      Sori. Tää on tiedettä kun lähde on mainittu. Teidän juttunne on skeidaa kun salaatte tietojenne lähteen.

      • sanojenvalta

        Mielestäni siinä mielessä hyvä kirjoitus, että minua järkyttää se, että ihmiset eivät ole käytännössä vastuussa lainkaan siitä mitä saavat sanoillaan aikaan, koska niitä pidetään VAIN sanoina. No miksi sitten esim. lääkärin vastaanotolla ja monessa paikassa muualla moni asia perustuu VAIN sanoihin, moiseen tyhjänpäiväisyyteen ? Jonkun elämä voidaan pilata väärällä sanojen käytöllä, mutta ei se mitään, kohteen on turha valittaa, ei kukaan ole tehnyt hänelle mitään, ne olivat vain sanoja. Ja jos nyt joku on mennyt pitämään sanoja totena, niin ihan mielikuvitustahan se kaikki.


    • alfa123om2222

      On tuo kyllä vähän rajoitettu määrä mitä suureita on yhtä aakkosta kohden eli 3-5 suuretta per aakkonen. Yhteensä siis maximissaan 90-150 kpl enemmän tai vähemmän erilaista suuretta.

      Tein nyt eräänlaisen helvetinkone ohjelman, joka voi avustaa kun tutkii eri kielten satoja tuhansia sanoja ja nimiä, siinä millaisia teesejä, kaavoja tai lauseita suureiden avulla voi muodostaa. Tietenkin luovuus on avainasemassa ja ohjelma vain ehdottaa muutaman suureen "sinne päin" merkitysten käyttämistä hyväkseen.

      Täällä tämä Lasarus ohjelma: http://koti.mbnet.fi/tapiok1/lasarus/

      Helvetinkone tämä ohjelma on siinä mielessä, että jos tulee sattumalta jokin kaava tai ajatus tehdä esim. sähköteknillinen koe saadun lauseen perusteella on pienen pieni mahdollisuus saada aikaan vaikka musta aukko, johon koko maailma hukkuu. ; (

      Toinen mahdollisuus on, että jonkun pää menee sekaisin, koska suurin osa muodostuvista lauseista on ehkä lähinnä sitä "skeidaa". ; c

    • alfa123om22

      Jostain sain ajatuksen päähäni, että kieli, joka perustuu paljon: YHDYSSANOIHIN on heikko kieli tekniikan keksintöjä tekemään. Esimerkiksi eräät intiaanikielet olivat monitavuisia yhdyssanoja. Eikä intiaanien tekniset keksinnöt olleet kovin monet. '

      Ajatellaan vaikka sanaa: Rautamies tai englanniksi a man made of iron. Niin tuo rautamies sana on mahdoton teknillisesti edistyä. Sen sijaan englanniksi voidaan ajatella patsasta, joka on kaiverrettu rautaharkosta. Kuinka raudasta voidaan valaa patsas jne.

      Mutalahti tai muddy bottom bay. Ovat arvoltaan aivan eri luokkaiset ilmaisut. Näyttäisi siltä kuin yhdyssanat olisivat syntyneet tarpeesta tiivistää ilmaisua. Lyhentää monisanaisuutta, mutta näin on menetetty informaatioarvoa huomattavasti.

    • Anonyymi

      Alunperin sain idean suurekeinokieleen erään heimon nimestä, joka nimi muistutti fysiikaan lakia tai kaavaa:

      Efhraim tai Ehfraim
      Eli tuossa alussa on E = hf kaava ja monet Efhraimin heimosta ovat kuuluisia fyysikoita kuten Einstein ja Feynman. (Ainakin kasvon piireteiden perusteella molemat of Efhraimin heimoa).

      Tuossa yhdessä tapauksessa on ehkä sattumalla enemmän osuutta asiaan kuin tietoisella järjestelyllä, mutta EI OLE POIS SULJETTUA ETTÄ JOS SYSTEMAATTISESTI TUTKII KAIKKI NIMET JA SANAT MAAILMAN ERI KIELISSÄ SAISI IDEAN JOHONKIN UUTEEN FYSIIKAN LAKIIN TAI KAAVAAN????

      Tai jos ei saisikaan tieteellistä kaavaa niin ainakin kosolti ainesta SCI-FI teosten kirjoittamista varten??? Niin tai näin on tämä puuha ainakin kohtuullisen hauskaa!!!

    • Anonyymi

      Tässä muutama MAOL taulukoista revitty suure (ehdotus) avuksi.

      M = massa
      E = energia
      T = lämpötila tai aika
      N = määrä tai noste
      I = sähkövirta tai valovoima tai yksi
      L = pituus tai aallonpituus
      S = matka tai pituus tai valon nopeus
      F = Voima tai taajuus
      V = nopeus tai taajuus
      P = paine tai teho
      W = työ
      Q = sähkövaraus
      U = jännite
      R = resistanssi tai säde
      A = kiihtyvyys tai radioaktiivisuus
      C = valon nopeus
      O = nolla
      D = halkaisija

      Vielä puuttuu noin kymmenen aakkosta. Pitääkö niille itse säveltää jokin suure tai merkitys?

      T-e-l-e-v-i-s-i-o

      Energian lämpötila ja sen lämmön kestoaika valon nopeudessa muuttuu nollaksi.

      Tai

      Aallonpituuden IR eli lämpösäteily on nolla valon nopeudessa. Sähkömagneettinen Aalto joka kulkee valon nopeudella ei voi olla IR aaltoa eli lämpöä.

      Periaatteessa hyödytöntä roskaa ja trollausta mutta ehkä joku keksii järkevänkin hypoteesin tai ainakin aivot saavat huvittavaa taukoliikuntaa jos näitä alkaa pohtia?

    • Anonyymi

      Tietenkin voi kirjoittaa itsekin tekstejä olematta pelkästään muiden tekstien tulkki.

      Esim. Voi sanoa valon nopeus on vakio

      CVI eli vähän slaavilaisesta kuullostava sana svii.

      Sitten pitää vain antaa sanalle jokin merkitys. Vaikkapa svii=heikkous, heikko.

      Energia on lämpöä jota kaikki tarvitsee

      Eitna
      Eitna = energia, lämpö

      Jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      122
      2396
    2. 134
      1895
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1236
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      105
      1216
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1101
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1070
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1049
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      83
      1009
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      1006
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      942
    Aihe