Sosiologiaan tutustuminen

FraKctured

Olen kiinnostunut sosiologiasta tieteenä, vaikka opiskelen tällä hetkellä aivan toisella alalla. Kuitenkin haluaisin ihan vaikka harrastusmielessä tutustua sosiologiaan. Mistä (kirja?) olisi hyvä lähteä liikkeelle?

2

738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mia

      Aloita vaikka yliopiston perusopintojen oppikirjoista, esimerkiksi Sulkunen: Johdatus sosiologiaan-käsitteitä ja näkökulmia tai Giddens: Sociology. Lukemisen arvoinen on myös Bauman: Sosiologinen ajattelu.

    • Kosmikki

      Tai sitten tutustu "nykyiseen alaasi" sosiologian näkövinkkelistä. Jos esim. olet terveydenhoito-alalla, niin "Terveyssosiologian suuntauksia" on oiva teos.
      Kolmas vaihtoehto on hankkia käsiisi Yleltä aikoinaan tullut "Muutoksen sosiologia" -sarja, siitä on kai jokin kirjakin olemassa (taisi olla just Bauman kun sarjassa esiintyi)

      Tai sitten tietenkin jos asuu jonkin yliopiston tai korkeakoulun lähellä, niin ei muuta kuin luennoille kuuntelemaan, ne on kaikille vapaita tilaisuuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1167
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      832
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe