purkkihaukea

REX purkkiin

PURKKIHAUKEA

500 g puhdasta nahatonta haukifileetä
2 rkl karkeaa merisuolaa
1 punasipuli
Kourallinen silputtua tilliä
Valkopippurirouhetta
Valkoviiniä luraus
öljyä

Muutkin kalat käyvät tähän reseptiin, mutta hauki on näin tehtynä hulvattoman hyvää. Jos haukikala on makeasta vedestä, pakasta se ensin. Merihauen voit valmistaa saman tien tuoreesta. Jos otat fileet pakkasesta sulamaan, hiero pinnoille karkeaa merisuolaa ja laita jääkaappiin sulamaan hissukseen. Nopea sulatus tekee kalasta letkun. Kun fileet ovat sulaneet, pyyhki suola pois ja siivuta ohuiksi siivuiksi tai annospaloiksi (käyttötarkoitus ratkaisee). Hiero fileisiin myllystä murskattu valkopippuri. Laita kalat kerroksittain purkkiin tai vastaavaan astiaan. Kerrosten väliin silputtua tilliä ja sipulia. Lopuksi rypsiöljyä johon on sekoitettu valkoviini. Niin, että kalat peittyvät. Anna vetäytyä jääkaapissa 2 vrk.

Mikäli olet siivuttanut kalan, se käy mainiosti ruisleivän päälle. Valuta vain ensin ylimääräinen öljy pois. Annospalat sopivat hienosti keitettyjen kuoriperunoiden kanssa saati juhannuksen nuoren perunan.

VINKKI: Jos kuoriperunoita jää ylimääräisiä, laita jääkaappiin. Kun myöhemmin viipaloit tai lohkot ne KUORINEEN, niistä tulee hienosti rapeita paistinperunoita. Kuoressa se maku! Voithan yhdistää paistettujen kuoriperunoiden ja purkkihauen siivut. Lisukkeena voita ja runsaasti tilliä.

Tämä resepti toimii myös silakka- tai muikkufileille. Silloin voi purkkiin lurauttaa öljyn sekaan hieman etikkaa. t - Pentti-Oskari Kangas fani

4

2391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2563
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      980
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      772
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      682
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      572
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      516
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      503
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      475
    10. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      464
    Aihe