Hyvin olen pärjännyt vaikken mikään järjen jättiläinen ole. Armoton arvioni on että olen älyltäni korkeintaan keskitasoa. Nokkela, "street smart" olen sekä sosiaalisesti lahjakas. Kun on aikoinaan jaksanut opistotasoisen tutkinnon suorittaa niin ihan hyvin olen elämässä pärjännyt. Oikeastaan voisi sanoa että yllättävän hyvin. Älykkyys lienee kovasti yliarvostettua?
Ei tarvitse olla älykäs
10
138
Vastaukset
- Onnittelut, voitit!
Sinä oletkin viisas.
Siitä 10 pistettä! - 19+3
Älykkyys on arvostettua lähinnä joillakin huipputeknologisilla aloilla, ei työelämässä yleensä. Pikemminkin päinvastoin, älykkäät ovat usein kyseenalaistajia jolloin esimiehet kokevat heidät hankaliksi henkilöiksi.
- Näin on
Nokkela, "street smart", hyvällä itseluottamuksella, riittävällä röyhkeydellä ja hyvillä sosiaalisilla taidoilla varustettu pärjää aina. Niin ja häikäilemätön pitää olla, ei täällä muuten pärjää.
- TurkoosiEtana
Älykkyys ei takaa hyvää taloudellista menestystä tai kaunista/komeaa puolisoa. Alle keskinkertaisellä älykkyysosamäärällä varustettuja miljonäärejä löytyy varmasti paljon. Yli keskinkertaisen tuloksen saavia saattaa olla suhteessa enemmän, mutta älykkyys ei määrää sitä, miten ihminen pärjää elämässä. Ahkeruus, sinnikkyys, sopivat sosiaaliset taidot vaikuttavat paljon enemmän.
Vastaavasti, korkea älykkyysosamäärä ei myöskään tarkoita, että henkilö olisi sosiaalisesti tumpelo, silmälasipäinen ujo nörtti joka viihtyy yksikseen, ajattelee aina kaiken rationaalisesti eikä omaa minkäänlaisia empaattisia kykyjä.
Älykkäiden joukossa on ihan samalla tavalla ulospäinsuuntautuneita bailaajia, taiteilijoita, sairaanhoitajia tai myyntitykkejä jotka ovat kuin kotonaan coctailtilaisuuksissa heittämässä small talkia tuntemattomille kuin alle keskimääräisen älykkyyden omaavia on. Älykkyys on vain yksi ominaisuus muiden joukossa.
Älykkyys ei myöskään tarkoita sitä, että henkilö olisi oikeassa. Älykäs henkilö on vain oikeassa tai väärässä vain nopeammin kuin "tavis". :)- Trollllllllll
Täällä taas verrataan älykkyytä reaktiokykyyn.
Nimenomaan oikeita ja syvällisempiä päätöksiä tekee älykäs nopeammin: kun keskiverto vielä tavaa ongelmaa, täräyttää älykäs vastauksen, joka on paitsi oikein, myös viimeistelty kuin taviksen aikanaan runnoma viimeisen päälle mietitty.
- spot
Älykäs ei tee nopeampia eikä syvällisimpiä päätöksiä oikein. Tässä kannattaa lukea jotakin julkimensalaisen Ilkka Kylävaaran elämästä. Hänestä tuli lainarahoilla miljonääri ja nykyisin lienee keppikerjäläinen.
Nuo mainitut ominaisuudet liittyvät oppimiseen ja asiantuntijuuteen. Mietipä vaikkapa kokenutta autonasentajaa ja sijoita hänet "älykkään" paikalle, niin huomaat mistä on kyse.
Älykkyydestä voi sanoa yleisesti vain sen, ettei mitään asiaa älykkyydestä voi yleistää: edes tämä lause ei ole täysin yleistettävissä.
- Hämeenhitas
Nopeus se on se juttu. Kaikkihan on periaatteessa järjellä käsitettävää ja olen varma että jos varaisin aikaa tankkaamiseen vaikka viisisataa vuotta, ymmärtäisin kosmologiastakin kaiken. Ja hyvä muisti ettei punainen lanka pääse katkeamaan.
- Älyn-Jättiläinen
>>Hyvin olen pärjännyt ... olen älyltäni korkeintaan keskitasoa ... jaksanut opistotasoisen tutkinnon suorittaa niin ihan hyvin olen elämässä pärjännyt.>>
Varmaankin olet pärjännyt elämässä kutakuinkin älykkyytesi suhteessa eli keskinkertaisesti. Tapauksessasi nimenomaan kohtaa älykkyyden määrä ja menestyminen, mitä kirjoituksessa epäilet. Epäilyksesi on kuitenkin oikea. Älykkyys korreloi vain hyvin harvoin menestymistä elämässä. Monen asian pitää loksahtaa sopivasti paikoilleen, jotta korkeasta älykkyydestä olisi edes jonkinlaista hyötyä elämässä.- nähtytämäkin
Älykkyys ja narsismi on varmin tie tuhoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2606031Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki943559PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1383535Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423123Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne843043Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv1042857Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172480Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1132442- 1812092
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn101625