ansiosidonnainen ei koske vuokratyöläisiä

valitettavasti.

http://www.outialanko.fi/taxonomy/term/486

freelancereilla, apurahansaajilla, mikro- ja pienyrittäjillä ja muilla elantonsa sieltä täältä haalivilla on oikeus samaan työttömyys- ja sosiaaliturvaan kuin muillakin työtä tekevillä. Eräs ystäväni on tehnyt tauotta silpputyötä kolmekymmentä vuotta, mutta ei ole koskaan ollut oikeutettu ansiosidonnaiseen!

6

867

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oula

      Kyllä koskee, minä ainakin vuokratyötä tekevänä saan ansiosidonnaista päivärahaa, jos töitä on vähän. Ehkä ystävälläsi on työpäiviä niin paljon että, hänelle ei jää maksettavaa ansiosidonnaista.

      • sorry vaan

        höpö höpö, Työkkäri voi pakottaa ottamaan jotakin silpputyötä vastaan vaikapa 700 eur/kk - verot puhelin myyntiä, jolloin käytännössä ansiosidonnaisen menettää

        Eli työkkäri voi päättää kuka saa ansiosidonnaista


        Vuokrtatyöläiset eivät saa myöskään muutosturvaa ja muita vakinaisten etuja

        http://suomenmaa.fi/etusivu/7298056.html


    • Kyllä ksee.....

      Ansiosidonnainen koske kaikkia, riippumatta työsuhteen laadusta, jos vain laissa olevat ehdot täyttyy, ja kuuluu johonkin työttömyyskassaan.

      Ei vuokratyö eroa mitenkään siinä mielessä muista työsuhteista.

      • Jhccvbj

        Totta, ihan samalla tavalla saa työttömyyskorvausta kuin muutkin.


    • ikävää2

      http://fifi.voima.fi/voima-artikkeli/2004/numero-9/vuokraa-duunari

      "Paperiliitto on kyennyt pitämään ulkopuolisen työvoiman jotensakin hallinnassa. Tähän on tarvittu aika ajoin koviakin otteita. 1990-luvun lopulla paperitehtaita ajettiin alas ennen kuin siivoojien ulkoistaminen saatiin torjutuksi."

      "Nykyinen sopimus ulkopuolisen työvoiman käytöstä saavutettiin kahdeksan päivää kestäneen työtaistelun yhtenä tuloksena vuonna 2000. Sen mukaan ulkopuolisten käytöstä on sovittava ensisijaisesti paikallisesti. Käytännössä tehtaan porttien sisäpuolelle ei pääse ulkopuolisia ilman pääluottamusmiehen suostumusta", sanoo Paperiliiton tiedottaja Päivi Turtiainen.

    • entinenhylsymies

      Jumalauta Paperiliitolle kumarrus siitä, että ovat pystyneet pitämään ulkopuolisen eli vuokratyönvälitys yritykset loitolla!!! Mikseivät muut liitot reagoi tilanteeseen??? Orjatyöhän on lailla kielletty!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      181
      8387
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4558
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4118
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      54
      3562
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3136
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2870
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2586
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      35
      2288
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2046
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2043
    Aihe