Jokainen tätä palstaa lukenu tietää että jotain on ilmassa.Nyt se selvis, säteilyähän täällä.Tilatkaa nyt äkkiä vakiokirjoittajat ilmanen mittaus kotiinne vaikka myöhästä se taitaa olla monelle. http://yle.fi/uutiset/sateilyturvakeskus_tarjoaa_ilmaisia_radonmittauksia_enontekion_asukkaille/7764200
Enontekiöllä säteilee!
Lamppusyttyy
8115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tämä liittyy siihen kun poronlihassa on säteilyä
Miten se Itämeren kaloissa oleva säteily? Onko samasta lähteestä?
kyllä tosiaan säteilee.hyvin huomattu.
Silläkö noita "valopäitä" riittääkin!
Ei se taija aloittajaakhan paljon naurattaa ja vitsailuttaa jos raadonin takia syöpäpaperit käthen saa. Ota nyt sie vaikka googlela selvää mitä raadoni tarkoithaa ja katto tilastoista paljonko ihmisiä on siihen sairastunut.
mitä se ratoni aiheuttaa?kasvaako sarvet päähän,putoaako nuppi?
sinula lähtee järki.
Useissa paikkakunnissa on päällä jatkuva säteily mittaus. Myös kansalle tiedotetaan, jos ilmassa ilmenee säteilyä siinä määräin, että on varotettava. Näin varmasti tehdään, jos asiantuntijat tutkiessa toteavat. TV. 1, radio, puhelin ja niin edelleen. Tiedosta ilmoitan vain yleistietona väestönsuojelupäällikkönä, en ole virassa. Työskennellyt erikoisen valvonta alalla.