vuoden turhake

ja se on juotava jougurtti. Mitä tohon voi sanoa, muuta kuin että olen raadin kanssa samaa mieltä.
4400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eväsretkellä juotava jugurtti on ollut loistava tuote. Sämpylä ja palanpainikkeeksi pullo jukurttia on ollut näppärä yhdistelmä välipalaksi erä tai pyöräretkellä.

Normaalijugurttien kansien ja lusikoiden kanssa taisteleminen on ollut hankalaa. Jotava jugurtti on ollut hyvä juttu!

Äänestä
  • No, eipä suomalaiset jugurtit paksuja ole koskaan ollut, joten juotavalla ja normaalilla ja Valiojogurtilla ei eroa paljon ole!

    Äänestä

Juotava jogurtti vuoden turhake
Julkaistu 1.12. 11:46

"Kukapa olisi arvannut, ettei tavallista jogurttia voi juoda", eurajokelainen Ilona Hankonen puuskahtaa.
Hankosen puuskahdus juotavasta jogurtista voitti Suomen Luonto -lehden järjestämän kilpailun vuoden 2004 turhakkeeksi. Voittaja valittiin yli kahdensadan ehdokkaan joukosta.

"Suorastaan häikäisevää mielikuvitusta osoittaa lantrata hapanmaitotuote vedellä, pakata se pikkuruiseen, paksusta muovista valmistettuun, kierrätyskelvottomaan muovipulloon ja myydä se sitten lantraamattomaan ja pahvitölkkiin pakattuun tuotteeseen verrattuna triplahinnalla", Hankonen perustelee ehdotustaan.

Turhake valittiin nyt viidennen kerran. Vuonna 2000 turhakkeeksi valittiin lehtipuhallin, 2001 vaipankätkijä, 2002 pullotettu vesi ja vuonna 2003 hampurilaisaterian kylkiäinen.



--------------------------------------------------------------------------------

Helsingin Sanomat

Äänestä

Ei ole mitään uutta auringon alla, Saarnaajaa siteeratakseni.

Olenhan jo vuosikymmenet sammuttanut kesähelteellä janoani perinteisellä janojuomalla, "juotavalla piimällä". Valmistan sen sekoittamalla suhteessa 1:1 piimää ja raikasta vettä.

Jano sammuu, ei hölsky mahassa, ei tule hiuka olo kun suolatasapainokin säilyy.

Kun vain ei Valio saisi asiasta vihiä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


on valittu! kirjoitti:

ja se on juotava jougurtti. Mitä tohon voi sanoa, muuta kuin että olen raadin kanssa samaa mieltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu