Moi, latinan kielen taitajilta tarvitsisin apua. Haen tatuoinnin johon tulee latinaksi sanat: Elä/elää, tee/tehdä, rakkaus/rakasta.
Onko nämä oikeat käännöset: elä= vivere, tee= facere rakkaus= amare.
Googlen kääntäjällä katsoin, mutta siihen ei aina täyttä luottoa
Kiitoksia neuvoista!
Onko nämä oikeat käännöset: elä= vivere, tee= facere rakkaus= amare.
Googlen kääntäjällä katsoin, mutta siihen ei aina täyttä luottoa
Kiitoksia neuvoista!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Moi vaan!
Latinan opiskelu aiheutta (jostain käsittämättömästä syystä) kiukkua. Varaudu siis myös äksyihin vastaukseen.
Google Kääntäjässä on huonoja arkisia sanoja, parempaa osaamista löydät täältä. Hakemasi sanat ovat latinaksi TROSSVLVS·STVLTVS·SVM.
Elä = VIVE
Tee = FAC / FACE
Rakasta = AMA
Elää = VIVERE
Tehdä = FACERE
Rakastaa = AMARE
Rakkaus = AMOR
CEVE, PEDE, CACA!
Vive on todellakin 'elä' ja fac on 'tee' (ei (yleensä?) face)...
Mutta sitten voitkin ruveta pohtimaan, kääntyykö esim. englannin "make love" latinaksi: fac amorem. Siinä voit tietysti kääntyä roomalaisen rakkauden apostolin Catulluksen puoleen. Ja ehkä Ovidiustakin kannattaisi vilkaista. Mutta voit hyvin ymmärtää, ettei se ihan noin helposti mene... :)
Huomaa myös, että fac ei tarkoita samaa kuin fuck! :) (Sorry!)
Ymmärrät varmaan, ettei kannata (varsinkaan nykykielistä vanhempiin kieliin päin) yrittää tuosta vain väsätä käännöksiä. Pitää olla aika perehtynyt kieleen ennen kuin kannattaa sitä yrittää...
Kyllähän tuo tietysti esim. Amerikassa voisi mennä ihan "jokena"...
Niin oliko sinulle yhtään käytännön ehdotusta pohdintojesi lisäksi kuinka sanat mahdollisesti kääntyisi parhaiten? Vive, fac, amor?
Kysymys on erillisistä sanoista, ei panemisesta (make love), vaikka siihen kaikki olisi mieluisaa aina liittää. Elä - Tee - Rakasta.
Väärin meni tuokin "oppimasi" -- en tiedä, ehditkö jo otsaasi kirjoituttaa.
Sanoisin, että verbejä ei tarvitse panna imperatiiviin, jonka muodostaminen sinänsä on latinan helpoin asia.
En tosiaan tiedä mistä otsa tuli kuvioihin, mutta sinnekkö laitetaan? :) Huomasit varmaan kysymysmerkit lauseissani? En ole opiskellut latinaa ja ajattelin kysyä niiltä jotka mahdollisesti ovat. Vastaukset muistuttaa lähinnä autokorjaamo tasoa, jossa ei kerrota suoraa vastausta, vaan leikitellään kysyjän teitämättömyydellä.
Olet kyllä tosi pätevä tyyppi, tsemiä sun kevääseen!
Otsa tuli siitä, että täällä aika ajoin ruinataan ärsyttävästi käännöksiä tatuointeihin, joiden useimmiten pitäisi olla kieltä, jota ruinaaja ei yhtään osaa, mutta jota pitää fiksuuden merkkinä: latinaa, ranskaa, harvemmin swahilia tai hausaa. Ivallisuus johtuu siitä eli voiko joku todella olla niin dorka, että kirjoituttaisi nettiohjeiden perusteella nahkaansa jotain, jonka oikeellisuudesta ei ole varma. Jos olisit teettänyt minun ohjeeni perusteella sisustustarran makkariisi, siinä lukisi "anna persettä, pieraise ja paskanna".
Mutta itse kysymykseesi: Jos haluat tunnuslauseen omaisen huoneentaulun, tatskan otsaasi tai muuta hömppää, voit laittaa verbit infinitiivissä. Tällöin ei tarvitse vaivata päätään sillä, kohdistatko kehotuksen yhdelle vai useammalle.
Vinoiluni yllä kohdistui siihen, että kirjoitit "amor". Verbin infinitiivi on "amare". Siitä otetaan pois kaksi viimeistä kirjainta, jolloin saadaan imperatiivin yksikkömuoto.
Kiitos niille jotka vaivautuivat antamaan asiallisia vastauksista. Tekeekö latinan opiskelu ihmisestä yksinkertaisen vai hakeutuu siihen pelkästään sellaisia? Jos asiallisen vastauksen antaminen osoittautuu ylitsepääsemättömäksi asiaksi on varmaan parempi se kielitaitokin pitää omana tietona.
Näkemystä kysyin siksi, koska tieisin, ettei käännökset mene aina yksinkertaisesti. Parempi, kun jatkatte onanointianne kieliopin ja historiankirjojen parissa. Toivottavasti saatte kokea niiden parissa muihin verraten edes hetkellistä ylemmyyden tunnetta. Muilla elämän sektoreilla se ei liene päivittäinen kokemus.
Kuinka yksinkertainen pitää ihmisen olla erehtyäkseen kysymään asiallisia neuvoja roskalehtikustantamon ylläpitämältä rupu-rupu-foorumilta? Täälläkö ne asiantuntijat muka pesivät?
Ja jos jonkun arvostelukyky pettää niin pahasti, että on valmis pilaamaan nahkansa pysyvästi sen pintaan töherretyillä käsittämättömyyksillä, ei liene syytä antaa mitään arvoa hänen toisista antamilleen arvioillekaan.
Yksikertaiselta ihminen väistämättä vaikuttaa, jos haluaa tatuoinnin, jota ei itse oaa oikein kirjoittaa. Opiskele itse sen verran latinaa, että mmärrä, mitä nahkaasi kirjoitutat.
Sanakirjojen käyttä on sen verran helppoa, että jos ei noita sanoja itse osaa selvittää, niin turha on niitä haukkua, jotka osaavat.
Tietääkö kukaan miten kitjoitetaan "onni" latinaksi
Se kirjoitetaan "fortuna".
Fortuna on myös kuulapeli, jossa onnen ohella myös taito ratkaisee.
Onko tämä "fortuna" "luck" vai "happiness"?
"Fortuna" on "luck" eli "onni"/"tuuri".
"Happiness" ("onni"/"onnellisuus") on tietääkseni "felicitas".