Kokemuksia kasvisruokavalioista?

Vegetaristit-kiinnostaa

Mitä kokemuksia teillä on kasvisruokavalioista? Oletko demi-vegetatisti, ovo-vegetaristi vai millaista vegetarismia noudatat? Millaisia syitä ja kokemuksia on :)?

2

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräs03i0

      Pelkästään on hyviä kokemuksia. Monet vaivat katosivat kasvissyöjäksi ryhdyttyäni. Olen melkein vegaani. Joskus harvoin tulee syötyä jotain johon on sekoitettu munaa tai sitten syön maitosuklaata. Tumma suklaa ei ole yhtä hyvää. Lehmän maitoa en juo ollenkaan vaan käytän kaurajuomaa. Liika soijan syönti/juonti ei ole terveellistä sekään.
      Olen eettisistä syistä vegetaristi. Se vaan on väärin käyttää eläimiä hyväkseen ja olla väkivaltainen. Mukavana plussana kasvissyönnistä tulee oma terveys ja ympäristöasiat. Monet ihmiset suhtautuvat kasvissyöntiin ikävästi, liekö syynä oma syyllisyyden tunto. Mutta ehdottomasti kannattaa kokeilla. Ajan myötä siitä tulee niin rutiinia valita kasvikunnan tuotteita kaupasta.

    • silleenmennään

      Kun listaat kasvis-syöjien termistöä niin sanon olevani vain sekasyöjä, joka on riittävä määritelmä puhtaasti kasvis-syöjien ja lihansyöjien väliin kattaen kaikki hihhuleiden määritelmät.

      Vegaaneja on hyvin harva ihmisistä ja vegetaristitkin laajentavat yleensä ruokavalionsa kaikkeen muuhun paitsi punaiseen lihaan, joten olen rehellisesti sekasyöjä vaikkakin kasvispainoitteisella ruokavaliolla - esim. syön usein tomaattikastikkeella maustettua pastaa, jonka ainoa eläinperäinen aines on parmesaaniraaste ja oheen tomaatti/sipuli-salaatti valkoisella balsamicolla ja oliiviöljyllä höystettynä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4233
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      2935
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      46
      2838
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2623
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      333
      2580
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2575
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2159
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      1895
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1673
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1527
    Aihe