kaalia joka päivä

kaalinpää

Kaalit (kerä-, parsa-, lehti-, kiinan-, ruusu-, kukka-, kyssäkaali...) kuuluvat ristikukkaisten heimoon. Jokaisen päivän ruokalistaan olisi hyvä sisällyttää jotain ristikukkaisten heimosta. (Ryhmään kuuluvat myös lanttu, nauris ja monet yrtit.) http://www.luontoportti.com/suomi/fi/kukkakasvit/?c=Brassicaceae
Kerä- tai valkokaali on monikäyttöistä, edullista ja sitä saa läpi vuoden kotimaisena. Viime vuoden kaalisato tosin jäi lienee syystä tai toisesta hieman kehnoksi? Tämänsyksyinen kaali on ollut kuivahkoa, eikä sitä ole ollut sisäänheittotarjouksina niinkuin yleensä syksyisin.
Oli miten oli, mutta edullista kaali on kuitenkin. Keräkaali ei kuulu eniten kasvinsuojeluaineita keräävien kasvien listoihin, joiten sen ostan yleensä ihan tavan laatuisena.
aali on myös yksi tutkituimpia vihanneksia sen mahdollisesti syöpää torjuvan vaikutuksen ansiosta. Erityisesti on tutkittu kaalin vaikutusta paksusuolensyövän yhteydessä. "Miehillä jotka söivät kaalia kerran viikossa, oli vain kolmanneksen riski sairastua paksusuolen syöpään".

Kaali on todettu tehokkaaksi myös vatsahaavan hoidossa, tulehdusten estäjänä ja säteilyhaittojen vähentäjänä.

-Jean Carper : Terveyttävä ravinto-

1

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gabbageisnotgarbage

      Käytän runsaasti kaaleja monipuolisesti ruoanlaitossani paitsi jätän suosiolla lehti- ja ruusukaalit niistä pitäville - en vain ole saanut niistä kahdesta mitään syötäväksi kelpaavaa vaikka olen kokeillut erilaisia tapoja valmistaa niitä.

      Syön valkokaalia lähes joka päivä raakana salaateissa korvaten salaatinlehdet sillä - hyvin ohueksi siivuttuna tomaatin ja punasipulin kera - vähän viinietikkaa ja hyvää oliiviöljyä päälle.

      Kyssä- ja kukkakaalia paloiteltujen porkkanan ja lantun kanssa keitettynä, vähän pakasteherneitä myös keitinveteen kypsymään, vihannesten kypsyttyä sopivasti veden valuttamisen jälkeen vähän voita ja suolaa sekaan ja tuloksena on hyvä lisäke liharuoalle.

      Jos kaalin edut terveydelle ovat tosia niin ei mikään ihme, että peräpääni on toiminut hyvin ilman ongelmia, sillä kaali muodossa kuin toisessa on yksi ravintoni perusta niin raakana salaateissa, keitettynä, keitoissa ja laatikkoruoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2157
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      44
      2117
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1033
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe