Prisma studion jono 1,3,5,7, ?

supermate

Seuraava oli 11 ja sitten se piirsi neliön siihen viereen. Mikä itu tässä oli?

24

250

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paritonjaoton

      Neliö on varmaan vastausruutu. Yksinkerataisin sääntö tuolle lukujonolle on varmaan parittomat jaottomat kokonaisluvut.

    • ImNotSure

      Minä olisin laittanut numeron 9 siihen, olenko älykäs, tyhmä vai peräti idiootti?

      • 135711

      • ImNotSure
        135711 kirjoitti:

        "Seuraava oli 11" lukee alkuperäisessä kysymyksessä. Lisää listaasi vielä lukutaidoton. 11 jälkeen tulee 13, 17 jne.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Alkuluku

        Ai joo, luin alkuperäisen kysymyksen huolimattomasti. Taidan olla siis idiootti. Voisikohan tällä perusteella päästä työkyvyttömyyseläkkeelle...


      • 135711

        Ei, olet huolimaton.


      • älykkiö

        Sinä olet ainoa tämän ketjun älykäs. Siihen piirrettyyn tyhjään ruutuun pitää nimenomaan laittaa tuosta jonosta puuttuva luku, ja 9 siitä puuttuu.


      • Vajaaälytesti

        Tuo riippuu asiayhteydestä. Jos on kyse vajaaälyisyyden toteamiseen tarkoitettu testi, voi 9 olla oikea ratkaisu.


    • Uuno_Pönttö

      Löytyy useampiakiin oikeita vastauksia noilla alkutiedoilla. Esim.
      - .... 9, 11, 13, 15, ... (peräkkäisten lukijen erotus = 2)
      - ..., 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31, 37, ... (alkulukuja)

      Jos jonon alkioista ottaa joitain matemmaattisia muunnoksia (esim logaritmit), päästtän uuteen jonoon omilla säännöillään.

    • Pythaghost666

      Neliö liittyy jonoon oheisella tavalla:
      1^2-0^2=1
      2^2-1^2=3
      3^2-2^2=5
      4^2-3^2=7
      (5^2-4^2=9)
      6^2-5^2=11,
      joista toiseksi viimeistä lukua 9 ei esiinny jonossa.
      Luku 9 ei esiinny jonossa, koska jonosta on poistettu kaikki ne luvut, jotka ovat jonkun edeltävän luvun neliöitä. 9=3^2, joten se on poistettu jonosta. 1 = 1^2, mutta koska kyse on jonon 1. alkiosta, edeltäviä lukuja ei ole ja täten jonon ensimmäistä lukua ei tarvitse poistaa. Jono jatkuu oheisella tavalla:
      7^2-6^2=13
      8^2-7^2=15
      9^2-8^2=17
      Periaatteessa X(n), jossa X on jonon luku ja n on indeksi jonossa, noudattaa kaavaa
      X(n) = n^2-(n-1)^2 (jos X(n) on erisuuri kuin yksikään X(m), jossa m on mikä tahansa indeksiä n pienempi kokonaisluku)
      X(n) ei ole määritelty (jos X(n) = m, jossa m < n, m on kokonaisluku)

      Jonon idea on siinä, että kun neliöstä, jonka sivun pituus on n vähennetään neliä, jonka sivun pituus on (n-1), niin jäljelle jäävä pinta-ala kasvaa aina kahdella, kun n kasvaa yhdellä. Tämän voi ymmärtää helposti piirtämällä neliöt paperille tai ajattelemalla että kun pienemmän neliön sivun pituutta kasvatetaan, pituuden "lisäykset" tulevat neliön entisten kulmien väliin, mikä tarkoittaa suuremmasta neliöstä vähennettäessä kahden 1x1 kokoisen neliön lisäystä erotuspinta-alaan.
      Pahoittelut. Luultavasti aika sekava selitys, mutta näin se vaan on.

      • Pythaghost666

        Sori, X(n) ei ole määritelty kun
        X(n) = m^2, jossa m < n, m on kokonaisluku
        Toinen potenssi unohtui kaavasta


      • Pythaghost666
        Pythaghost666 kirjoitti:

        Sori, X(n) ei ole määritelty kun
        X(n) = m^2, jossa m < n, m on kokonaisluku
        Toinen potenssi unohtui kaavasta

        Ja vielä täsmällisyyden vuoksi tehdään ero kokonaislukujen ja luonnollisten lukujen välillä.
        Luvut n ja m täytyy rajata positiivisiksi kokonaisluvuiksi, koska muuten myös jonon 1. alkio pitäisi poistaa.
        Luvut n ja m ovat näin ollen luonnollisia lukuja.


      • Turhanmonimutkaista

        Kuten edellä jo todettiin, luku 9 EI kuulu jonoon. Jos kuuluisi, yksinkertaisin sääntö olisi että uusin jonon jäsen on edellinen lisättynä kahdella. Ja yksinkertaisin sääntö annetulle jonolle on parittomat jaottomat kokonaisluvut.


      • Pythaghost666
        Turhanmonimutkaista kirjoitti:

        Kuten edellä jo todettiin, luku 9 EI kuulu jonoon. Jos kuuluisi, yksinkertaisin sääntö olisi että uusin jonon jäsen on edellinen lisättynä kahdella. Ja yksinkertaisin sääntö annetulle jonolle on parittomat jaottomat kokonaisluvut.

        Tottakai mietin myös nuo vaihtoehdot läpi, mutta silloin neliölle ei jäisi sijaa tehtävässä.
        Oletan tässä että neliö ei ollut mukana turhaan vaan se on oleellinen osa tehtävää.


      • Turhanmonimutkaista

        No se neliö on vain vastausruutu, todettu tuokin edellä. Jos neliö jotenkin kuuluisi jonoon, olisi yksinkertaisin sääntö pariton ei-neliöllinen kokonaisluku.


      • Pythaghost666
        Turhanmonimutkaista kirjoitti:

        No se neliö on vain vastausruutu, todettu tuokin edellä. Jos neliö jotenkin kuuluisi jonoon, olisi yksinkertaisin sääntö pariton ei-neliöllinen kokonaisluku.

        Mutta sääntöhän ei voi olla "pariton ei neliöllinen kokonaisluku", koska luku 1 on neliöllinen (1^2=1) ja pariton, mutta se kuuluu jonoon 1,3,5,7,...
        Lisäksi ajatus, että se "neliö on vain vastausruutu" kuulostaa minusta sanoinkuvaamattoman typerältä. Aivan yhtä hyvin voisi keksiä, että neliö esittää paperia, puuttuvaa lukua 9, kyllä-ei painiketta, rakennuksen pohjapiirrustusta, seuraavaa tehtävää, on vain koriste tai ihan mitä tahansa. Joten en allekirjoita tuota "vastausruutu"-ideaa ellei joku sano katsoneensa kyseistä Prismastudiota ja sano että kyseinen asia käy suoraan ilmi ohjelmasta.
        Ja sitäpaitsi, voitko muka väittää ettei minun ehdotukseni tuota kyseistä jonoa?


      • Turhanmonimutkaista

        No katso se Prisma. Ei sitä neliötä piirretty lukujonon viereen tai jatkoksi vaan oikeaan laitaan. Vastausruutu päivänselvästi. Ja voidaan kehittää tuhansia sääntöjä joilla lukujono saadaan. Mutta pariton jaoton kokonaisluku on niistä yksinkertaisin.


      • Pythaghost666
        Turhanmonimutkaista kirjoitti:

        No katso se Prisma. Ei sitä neliötä piirretty lukujonon viereen tai jatkoksi vaan oikeaan laitaan. Vastausruutu päivänselvästi. Ja voidaan kehittää tuhansia sääntöjä joilla lukujono saadaan. Mutta pariton jaoton kokonaisluku on niistä yksinkertaisin.

        En ymmärrä.
        Miksi sen täytyy olla vastausruutu?
        Miksei jotain muuta?


      • Turhanonimutkaista

        Jos kaavakkeessa lukee:
        Sukupuoli: (ruutu) mies (ruutu) nainen

        Sinä varmaan jäät pohtimaan miten tuo sarja jatkuu.


      • sjfksdljgkerlgkel
        Turhanonimutkaista kirjoitti:

        Jos kaavakkeessa lukee:
        Sukupuoli: (ruutu) mies (ruutu) nainen

        Sinä varmaan jäät pohtimaan miten tuo sarja jatkuu.

        Insinööri ei pääse tuossa tehtävässä alkua pidemmälle kun ei löydä tehtävästä sukupuolta nimeltä insinööri... :D


      • Pythaghost666
        Turhanonimutkaista kirjoitti:

        Jos kaavakkeessa lukee:
        Sukupuoli: (ruutu) mies (ruutu) nainen

        Sinä varmaan jäät pohtimaan miten tuo sarja jatkuu.

        Miksi sitten sanotaan että sarjan viereen piirrettiin NELIÖ (yksikössä)?
        Jos kyse on todella vastausruudusta, pitää olla useita NELIÖITÄ, joita ruksimalla voi valita vaihtoehdon seuraavaksi numeroksi.
        Pelkkä neliö yksinään ei ole riittävä tieto, jotta voisi olettaa sen vastausruuduksi. Ei ole mitään välttämätöntä tarvetta että taululle piirretty neliö olisi vastausruutu. Matematiikka, eikä edes terve järki vaadi niin.
        Se on kokonaan toinen asia jos Prismastudiossa neliöt ovat aina vastausruutuja. Silloin ymmärrän. Epäilen kuitenkin että tämä on se asianlaita.


      • Voipyhäyksinkertaisuus

      • Pythaghost666
        Voipyhäyksinkertaisuus kirjoitti:

        No katso nyt se ohjelma http://areena.yle.fi/tv/2466697, suunnilleen kohdalla 20:45.

        En katso. En ainakaan siksi että tarkistaisin kyseisen asian.
        Uskon ihan katsomattakin jos olet luntannut ohjelmasta ja sinulla on linkki.

        Typerä tehtävä.


    • tyhmyyspalsta

      "Prisma studion jono 1,3,5,7, ?

      Seuraava oli 11 ja sitten se piirsi neliön siihen viereen. Mikä itu tässä oli?"

      Lukekaa nyt ensin alkuperäinen kysymys ennen kuin kommentoitte.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      643
      8683
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      360
      3346
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      461
      2377
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      128
      1383
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      34
      1375
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      15
      1305
    7. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1241
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1157
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      65
      1095
    10. Hyvät valeet myllyistä

      Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää
      Puolanka
      66
      969
    Aihe