Voisiko joku neuvoa millä kotitekoiset Runebergin tortut yleensä kostutetaan jotta niistä tulee hyviä ?
Vastaukset 5
- Mielikuvitusta
Tumma rommi ja punssi ainakin menettelevät! Itse en leivo, mutta leipomoiden tortutkin kaipaavat useimmiten pientä lisäkostuketta. Kun asia oli pari päivää sitten konkreettisesti esillä, ei kaapista löytynyt kumpaakaan edellämainittua ja lirautin espanjalaista Licor 43 (Cuarenta y Tres) -likööriä. Toimi ihmeen hyvin!
- Mielikuvitusta
Olin tänään syntymäpäivillä, joilla tarjottiin – kuinka ollakaan – Runebergin torttuja! Ne olivat leipomon tavaraa sellaisinaan. Olin maistavinani manteliliköörin (Amaretto tms.) sävyjä. Ei paha, ei paha!
- pannacotta
Mielikuvitusta kirjoitti:
Olin tänään syntymäpäivillä, joilla tarjottiin – kuinka ollakaan – Runebergin torttuja! Ne olivat leipomon tavaraa sellaisinaan. Olin maistavinani manteliliköörin (Amaretto tms.) sävyjä. Ei paha, ei paha!
Onhan runebergin tortussa myös manteleita, joten amaretto-likööri ei kovin huono vaihtoehto ole vaíkkakin yleensä tortun kostukkeena käytetään joko arrakkipunssia tai rommia.
Parhaiten amaretto sopii tiramisuun vahvaan kahviin sekoitettuna, jolla kostutetaan savoiardi-keksit. Tiramisun pohjana voi myös käyttää amaretto-keksejä, jos voimakkaampaa karvasmantelin makua haluaa. Amaretto keksit sopivat myös mainiosti jäätelön oheen - vähän murskattuina jäätelön pinnalle.
- ruuneperg
Vettä, sokeria ja rommia/punssia. Veden sekaan kannattaa kaksi muuta ainetta lisätä vähitellen ja maistella välillä, jotta nesteestä tulee oman maun mukaista. Ja veden olisi hyvä olla kuumaa, jotta sokeri liukenee hyvin :)
- runskiapöytään
Minä olen laittanut konjakkia rommin puutteessa ja perhe tuntuu tykkäävän
kovin. Kyllä se konjakilla kostutettuna maistuu aivan erinomaisen hyvältä, joten taitaa olla sama mitä alkoholia siihen käyttää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1641693Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1541300Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset219936- 71867
- 55766
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63737- 46725
- 89691
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt198637- 52592