RUNEBERGIN TORTTU

KOTILEIPURI

Voisiko joku neuvoa millä kotitekoiset Runebergin tortut yleensä kostutetaan jotta niistä tulee hyviä ?

5

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielikuvitusta

      Tumma rommi ja punssi ainakin menettelevät! Itse en leivo, mutta leipomoiden tortutkin kaipaavat useimmiten pientä lisäkostuketta. Kun asia oli pari päivää sitten konkreettisesti esillä, ei kaapista löytynyt kumpaakaan edellämainittua ja lirautin espanjalaista Licor 43 (Cuarenta y Tres) -likööriä. Toimi ihmeen hyvin!

      • Mielikuvitusta

        Olin tänään syntymäpäivillä, joilla tarjottiin – kuinka ollakaan – Runebergin torttuja! Ne olivat leipomon tavaraa sellaisinaan. Olin maistavinani manteliliköörin (Amaretto tms.) sävyjä. Ei paha, ei paha!


      • pannacotta
        Mielikuvitusta kirjoitti:

        Olin tänään syntymäpäivillä, joilla tarjottiin – kuinka ollakaan – Runebergin torttuja! Ne olivat leipomon tavaraa sellaisinaan. Olin maistavinani manteliliköörin (Amaretto tms.) sävyjä. Ei paha, ei paha!

        Onhan runebergin tortussa myös manteleita, joten amaretto-likööri ei kovin huono vaihtoehto ole vaíkkakin yleensä tortun kostukkeena käytetään joko arrakkipunssia tai rommia.

        Parhaiten amaretto sopii tiramisuun vahvaan kahviin sekoitettuna, jolla kostutetaan savoiardi-keksit. Tiramisun pohjana voi myös käyttää amaretto-keksejä, jos voimakkaampaa karvasmantelin makua haluaa. Amaretto keksit sopivat myös mainiosti jäätelön oheen - vähän murskattuina jäätelön pinnalle.


    • ruuneperg

      Vettä, sokeria ja rommia/punssia. Veden sekaan kannattaa kaksi muuta ainetta lisätä vähitellen ja maistella välillä, jotta nesteestä tulee oman maun mukaista. Ja veden olisi hyvä olla kuumaa, jotta sokeri liukenee hyvin :)

    • runskiapöytään

      Minä olen laittanut konjakkia rommin puutteessa ja perhe tuntuu tykkäävän
      kovin. Kyllä se konjakilla kostutettuna maistuu aivan erinomaisen hyvältä, joten taitaa olla sama mitä alkoholia siihen käyttää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      228
      4619
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      448
      3333
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2278
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1929
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      8
      1232
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      27
      1080
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1053
    8. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1045
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      77
      986
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      936
    Aihe