Voisiko joku neuvoa millä kotitekoiset Runebergin tortut yleensä kostutetaan jotta niistä tulee hyviä ?
RUNEBERGIN TORTTU
5
316
Vastaukset
- Mielikuvitusta
Tumma rommi ja punssi ainakin menettelevät! Itse en leivo, mutta leipomoiden tortutkin kaipaavat useimmiten pientä lisäkostuketta. Kun asia oli pari päivää sitten konkreettisesti esillä, ei kaapista löytynyt kumpaakaan edellämainittua ja lirautin espanjalaista Licor 43 (Cuarenta y Tres) -likööriä. Toimi ihmeen hyvin!
- Mielikuvitusta
Olin tänään syntymäpäivillä, joilla tarjottiin – kuinka ollakaan – Runebergin torttuja! Ne olivat leipomon tavaraa sellaisinaan. Olin maistavinani manteliliköörin (Amaretto tms.) sävyjä. Ei paha, ei paha!
- pannacotta
Mielikuvitusta kirjoitti:
Olin tänään syntymäpäivillä, joilla tarjottiin – kuinka ollakaan – Runebergin torttuja! Ne olivat leipomon tavaraa sellaisinaan. Olin maistavinani manteliliköörin (Amaretto tms.) sävyjä. Ei paha, ei paha!
Onhan runebergin tortussa myös manteleita, joten amaretto-likööri ei kovin huono vaihtoehto ole vaíkkakin yleensä tortun kostukkeena käytetään joko arrakkipunssia tai rommia.
Parhaiten amaretto sopii tiramisuun vahvaan kahviin sekoitettuna, jolla kostutetaan savoiardi-keksit. Tiramisun pohjana voi myös käyttää amaretto-keksejä, jos voimakkaampaa karvasmantelin makua haluaa. Amaretto keksit sopivat myös mainiosti jäätelön oheen - vähän murskattuina jäätelön pinnalle.
- ruuneperg
Vettä, sokeria ja rommia/punssia. Veden sekaan kannattaa kaksi muuta ainetta lisätä vähitellen ja maistella välillä, jotta nesteestä tulee oman maun mukaista. Ja veden olisi hyvä olla kuumaa, jotta sokeri liukenee hyvin :)
- runskiapöytään
Minä olen laittanut konjakkia rommin puutteessa ja perhe tuntuu tykkäävän
kovin. Kyllä se konjakilla kostutettuna maistuu aivan erinomaisen hyvältä, joten taitaa olla sama mitä alkoholia siihen käyttää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle442952Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362621Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532584Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1002226Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482084Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3311846- 1501546
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231178Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281165