OP kertoi tänään aamulla näyttävästi osallistuvansa Suomen talouden pelastustalkoisiin tarjoamalla asuntolaina-asiakkailleen jopa 12 kuukauden lyhennysvapaata ilman kuluja ja marginaalin muutosta.
Heti perään rahalapion kanssa talkoisiin ilmoittautui Danske Bank.
Pankeilla on tietysti lehmä ojassa.
Nyt pankit tarjoavat oikein luvan kanssa mahdollisuutta leikkiä vuoden ajan ruotsalaista, muutenkin kuin Den glider iniä laulamalla. Pitkällä aikavälillä se voi osoittautua erittäin hyväksi valinnaksi.
http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/kommentti pankit loysivat yhteisen lehman/a1047289
Kommentti: Pankit löysivät yhteisen lehmän
8
<50
Vastaukset
- porvarihallitus
Jos korkojen painuminen miinukselle näyttää todennäköiseltä, niin pankkien kannattaa jatkaa sopimuksia, jossa vanha laina on myyty korkeammilla korkomarginaaleilla. Tämähän on liiketoiminnallinen syy, joka sitten viestitään hyväntekeväisyydeksi.
- trollimagneetti
pankin trolli
Käsittääkseni kyllä nykyään tarjotaan paljon korkeampia marginaaleja kuin aiemmin. Esimerkiksi itselläni on 0,4 prossan marginaali 1kk euriboriin sidotussa lainassani. Ei taida mikään pankki tarjota tällä hetkellä mitään lähellekään näin hyvää... Tietysti yritän maksimoida "voiton" tästä lainasta, mutta huonona puolena se tekee seuraavan asunnon ostamisesta hieman kalliimpaa.
- trollimagneetti
kiirettä pitää pankin trolliosastolla :D
- porvarihallitus
trollimagneetti kirjoitti:
kiirettä pitää pankin trolliosastolla :D
Jos se ei ole noin niinkuin esitin, niin voisitko ystävällisesti laittaa vastineen siitä miksi se ei ole? Sehän on liiketoimintaa, ei hyväntekeväisyttä.
OP kylläkin kertoi siitä eilen aamulla. Vähän tarkkaavaisuutta.
Okei, olet parantamassa tapojasi, kun laitoit jopa linkin lähteeseen. Vielä kun merkkaan kohdat jotka lainaat (yleensä netissä käytetään > -merkkiä rivin alussa), että erottaa mikä on sinun tuottamaasi sisältöä ja mikä sitä tukevaa lainausta lähteestä.
Siitä olen kyllä samaa mieltä, että lyhennysvapaiden käyttöä pitäisi lisätä. Suomalaisilla on aivan liian kireät maksuajat korkotaso huomioiden. Ymmärrän 5-10 vuoden maksuajat silloin kun korko huiteli 10 prosentissa, mutta tällä hetkellä takaisinmaksua tulisi välttää viimeiseen asti. Tietysti huolehtien siitä, että korkojen noustessa maksuaikataulua voi lyhentää vastaavasti.- trollimagneetti
toinen pankin trolli
- trollimagneetti
toinen pankin trolli, pankin asialla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381319
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38879Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30623Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14590
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26568Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24531
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17523Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16502