Kommentti: Pankit löysivät yhteisen lehmän

lukihäiriöinen

OP kertoi tänään aamulla näyttävästi osallistuvansa Suomen talouden pelastustalkoisiin tarjoamalla asuntolaina-asiakkailleen jopa 12 kuukauden lyhennysvapaata ilman kuluja ja marginaalin muutosta.

Heti perään rahalapion kanssa talkoisiin ilmoittautui Danske Bank.

Pankeilla on tietysti lehmä ojassa.

Nyt pankit tarjoavat oikein luvan kanssa mahdollisuutta leikkiä vuoden ajan ruotsalaista, muutenkin kuin Den glider iniä laulamalla. Pitkällä aikavälillä se voi osoittautua erittäin hyväksi valinnaksi.

http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/kommentti pankit loysivat yhteisen lehman/a1047289

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • porvarihallitus

      Jos korkojen painuminen miinukselle näyttää todennäköiseltä, niin pankkien kannattaa jatkaa sopimuksia, jossa vanha laina on myyty korkeammilla korkomarginaaleilla. Tämähän on liiketoiminnallinen syy, joka sitten viestitään hyväntekeväisyydeksi.

      • trollimagneetti

        pankin trolli


      • Käsittääkseni kyllä nykyään tarjotaan paljon korkeampia marginaaleja kuin aiemmin. Esimerkiksi itselläni on 0,4 prossan marginaali 1kk euriboriin sidotussa lainassani. Ei taida mikään pankki tarjota tällä hetkellä mitään lähellekään näin hyvää... Tietysti yritän maksimoida "voiton" tästä lainasta, mutta huonona puolena se tekee seuraavan asunnon ostamisesta hieman kalliimpaa.


      • trollimagneetti

        kiirettä pitää pankin trolliosastolla :D


      • porvarihallitus
        trollimagneetti kirjoitti:

        kiirettä pitää pankin trolliosastolla :D

        Jos se ei ole noin niinkuin esitin, niin voisitko ystävällisesti laittaa vastineen siitä miksi se ei ole? Sehän on liiketoimintaa, ei hyväntekeväisyttä.


    • OP kylläkin kertoi siitä eilen aamulla. Vähän tarkkaavaisuutta.

      Okei, olet parantamassa tapojasi, kun laitoit jopa linkin lähteeseen. Vielä kun merkkaan kohdat jotka lainaat (yleensä netissä käytetään > -merkkiä rivin alussa), että erottaa mikä on sinun tuottamaasi sisältöä ja mikä sitä tukevaa lainausta lähteestä.

      Siitä olen kyllä samaa mieltä, että lyhennysvapaiden käyttöä pitäisi lisätä. Suomalaisilla on aivan liian kireät maksuajat korkotaso huomioiden. Ymmärrän 5-10 vuoden maksuajat silloin kun korko huiteli 10 prosentissa, mutta tällä hetkellä takaisinmaksua tulisi välttää viimeiseen asti. Tietysti huolehtien siitä, että korkojen noustessa maksuaikataulua voi lyhentää vastaavasti.

      • trollimagneetti

        toinen pankin trolli


      • trollimagneetti

        toinen pankin trolli, pankin asialla


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      249
      14164
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      61
      7210
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      200
      6927
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      40
      5016
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      105
      4793
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4677
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      78
      4383
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4361
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4132
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3921
    Aihe